TISKOVÁ SDĚLENÍ

Prezident republiky zaslal pozdrav korejskému prezidentovi

středa 28.11.2018

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal pozdrav Moon Jae-inovi, prezidentovi Korejské republiky, v souvislosti s jeho návštěvou České republiky.


Vážený pane prezidente,

rád bych Vás, alespoň takto na dálku, přivítal v České republice. Je mi líto, že moje pracovní povinnosti (v termínu Vašeho pobytu v Praze se totiž budu nacházet na státní návštěvě v Izraeli) nám neumožní se osobně setkat a pokračovat v diskuzi, ke které došlo na okraj Valného shromáždění OSN v září loňského roku.

Naše země uzavřely v r. 2015 Strategické partnerství a Korejská republika se tak stala prvním strategickým partnerem České republiky v Asii. I nadále máme zájem toto partnerství rozvíjet a hledat nové možnosti spolupráce i v méně tradičních oblastech. Rád bych Vás v této souvislosti vyzval, abychom se společně zasadili o maximální podporu spolupráce našich zemí v oblastech jako je věda, výzkum, inovace, start-upy, či další moderní technologie.

Kromě toho bych Vám chtěl poblahopřát k odvážné diplomacii, která vedla ke zlepšení bezpečnostní situace na Korejském poloostrově. Pevně věřím, že se podaří nalézt cestu ke konečné a ověřitelné denuklearizaci poloostrova a trvalému snížení napětí, které povede ke zlepšení života všech jeho obyvatel. Česká republika je připravena k tomuto procesu aktivně přispívat.

Se zájmem také sleduji Vaše ekonomické reformy a pevně doufám, že jejich úspěch se odrazí i v další podpoře našich obchodních vztahů. Rád bych tak ocenil nejenom úroveň naší obchodní výměny, ale i investiční aktivity korejských společností v České republice. Jsem přitom přesvědčen, že stále existuje široký prostor pro jejich další rozvoj, ať už např. v oblasti dopravy či energetiky. Doufám, že podobně, jako se řadě korejských společností podařilo úspěšně etablovat v České republice, podaří se i českým společnostem nalézt své místo ve Vaší zemi a vytvořit tak nová pracovní místa pro Vaše spoluobčany.

Spojuje nás i kulturní spřízněnost našich zemí. Jsem velmi rád, že si korejská kultura stále více nachází cestu do České republiky a oslovuje české občany bez ohledu na jejich věk. S ohledem na blížící se 30. výročí navázání diplomatických vztahů mezi našimi zeměmi bychom mohli společně podpořit vyhlášení roku 2020 rokem české kultury v Koreji a rokem korejské kultury v ČR.

Vaše Excelence, využívám této příležitosti, abych Vám i nadále popřál mnoho úspěchů ve Vaší funkci, pevné zdraví a mnoho štěstí.


Miloš Zeman
prezident České republiky 

Prezident republiky blahopřál marockému králi

středa 19.06.2019
Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve středu dne 19. června 2019 gratulační dopis jeho jasnosti Mohammedu VI., králi...

Prezident republiky blahopřál malawskému prezidentovi

středa 19.06.2019
Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve středu dne 19. června 2019 gratulační dopis Peteru Mutharikovi, prezidentovi...