TISKOVÁ SDĚLENÍ

Prezident republiky zaslal gratulaci slovenskému prezidentovi

neděle 28.10.2018

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal gratulaci Andreji Kiskovi, prezidentovi Slovenské republiky, v souvislosti se stým výročím od podpisu Deklarace slovenského národa.


Vážený pane prezidente, 

dovolte mi, abych využil této slavnostní příležitosti a pogratuloval Vám ke stému výročí od podpisu Deklarace slovenského národa, ke kterému došlo 30. října 2018 v tehdejším Turčianském Svätém Martine.

Jsem nesmírně potěšen, že 100 let od založení společného státu Čechů a Slováků můžeme hrdě a s radostí vzpomenout na sdílené úsilí našich národů o dosažení nezávislosti a uskutečnění snu o vlastním státě. Jsem přesvědčen, že cesta, na kterou se Češi a Slováci v roce 1918 rozhodli společně vydat, byla v dané nelehké historické situaci nejlepším možným řešením a stála základem vzájemné blízkosti, ze které těžíme dodnes. 

Dnes sice již nejsme občany jednoho státu, stále však zůstáváme občany jedné Evropy a především dobrými sousedy, přáteli a bratry. K žádnému jinému národu nemají Češi tak blízko jako ke Slovákům, dění v žádné jiné zemi se nás tolik nedotýká, s žádnou jinou zemí neprobíhá tak intenzívní výměna nejen v politické nebo kulturní, ale především v mezilidské oblasti. 

Vážený pane prezidente, dovolte mi, abych Vám poděkoval, že jste si v průběhu letošního roku našel několikrát čas, abyste spolu se mnou vzpomněl na společná česko-slovenská výročí. Jsem rád, že Češi ani Slováci nezapomínají na tradici a základ našeho přátelství a že se k němu hrdě hlásí, ať už v rámci vyvrcholení oslav 28. října v Praze nebo 30. října v Martině.  

Přeji Vám i slovenskému národu úspěch, stabilitu a prosperitu. 

S úctou

Miloš Zeman
Prezident České republiky 

Prezident republiky podepsal ratifikační listinu

středa 22.01.2020
Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve středu dne 22. ledna 2020 ratifikační listinu k Dohodě o ochraně investic mezi...

Prezident republiky vyhlásil termín doplňovacích voleb do Senátu

středa 22.01.2020
Prezident republiky Miloš Zeman podle čl. 63 odst. 1 písm. f) ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava...