TISKOVÁ SDĚLENÍ

Prezident republiky zaslal gratulaci čínskému prezidentovi

úterý 01.10.2019

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal v úterý dne 1. října 2019 gratulační dopis panu Si Ťin-pchingovi, prezidentovi Čínské lidové republiky, v souvislosti se 70. výročím vzniku ČLR.

Vážený pane prezidente,

dovolte mi, abych Vám i čínskému lidu upřímně poblahopřál k 70. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky. Od navázání diplomatických styků mezi našimi zeměmi v r. 1949 se i Česká republika stala svědkem nebývalého rozvoje Čínské lidové republiky od agrárního státu až po dnešní světovou ekonomickou velmoc.

Od hospodářských reforem z 80. let minulého století zaznamenala Čína velký pokrok, který, jak věřím, bude i nadále pokračovat. S potěšením sleduji, jak se Čínská lidová republika otevírá světu. Osobně jsem se zúčastnil obou ročníků Belt and Road Fóra. Jak víte, jsem velkým stoupencem spolupráce v rámci této iniciativy a pevně věřím, že její cíl dojde naplnění. Stejně jako Vy zastávám názor, že v mezinárodním obchodě jsou si všichni rovni, proto doufám, že mnohdy uměle vytvářené překážky světového obchodu budou brzy odstraněny.

Těší mne, že spolupráce mezi našimi zeměmi nejen na úrovni bilaterální, se úspěšně rozvíjí. V listopadu se Česká republika stane partnerskou zemí druhého ročníku veletrhu China International Import Expo v Šanghaji, což jistě přinese nové příležitosti pro další spolupráci.

Vážený pane prezidente, přeji Vám i čínskému lidu mnoho úspěchů.

S úctou

Miloš Zeman
prezident České republiky 

Prezident republiky podepsal tři zákony

čtvrtek 28.05.2020
Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve čtvrtek dne 28. května 2020 tyto tři zákony: 1. zákon ze dne 26. května...

Prezident republiky přijal náčelníky Generálního štábu

středa 27.05.2020
Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve středu dne 27. května 2020 na Pražském hradě náčelníka...