TISKOVÁ SDĚLENÍ

Prezident republiky zaslal dopis starostovi brazilských Lidic

pátek 17.06.2022

 

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal dopis Josému Osmar de Almeidovi, starostovi brazilské obce Lidice.

Vážený pane starosto,

dovolte mi, abych Vás u příležitosti 80. výročí lidické tragédie a 78. výročí přejmenování Vaší obce na Lidice, co nejsrdečněji pozdravil a poděkoval Vám za podporu, kterou věnujete České republice a památce obětem hrůzných událostí druhé světlové války, které postihly české Lidice.  

Těší mě, že i na druhé straně zeměkoule se dokážou lidé sžít s touto událostí a vyjádřit úctu, například i tak významným gestem, jako je přejmenování obce. Je vidět, že ač jsou naše země geograficky vzdáleny, existuje mezi nimi pevné pouto sounáležitosti a přátelství. Dodnes si čeští občané podpory brazilského lidu váží a uvědomují si význam kroku, který jste v roce 1944 podnikli.

Oceňuji také, že se daří i nadále navazovat spolupráci mezi zastupitelskými úřady České republiky v Brazílii a obcí Lidice v prefektuře Rio Claro. V posledních letech se podařilo uskutečnit projekty na obnovu školky a jeslí Pražského Jezulátka po velkých záplavách, spolupráce se rozvíjí také se státní základní a střední školou Edvarda Beneše a Baťovým kulturním centrem. Důkazem úcty brazilského lidu k obětem lidického masakru je také výstava o vyhlazení obce Lidice v kostele sv. Antonína, kde se nachází také socha Pražského Jezulátka. Velmi si všech těchto aktivit vážím.

Jsem rád, že v těžkých dobách světové historie, jakou je bohužel i současnost, si dokážeme najít chvilku a připomenout si hrůzy dob minulých, a to nejen proto, abychom vyjádřili úctu všem obětem a pozůstalým, ale také jako varování, aby již k podobným událostem nedocházelo.

Vážený pane starosto, přeji Vám, ať Vaše obec prosperuje a žije v míru a pokoji a ať památka Lidic v Brazílii nadále žije.

S úctou

Miloš Zeman
prezident České republiky

 

 

Prezident republiky zaslal kondolenci čínskému prezidentovi

čtvrtek 01.12.2022
Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve středu dne 30. listopadu 2022 kondolenční dopis Si Ťin-pchingovi, prezidentovi...

Prezident republiky přijal hrdiny bojů za svobodu

středa 30.11.2022
Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve středu dne 30. listopadu 2022 na Pražském hradě hrdiny bojů za svobodu z Domova...