TISKOVÁ SDĚLENÍ

Prezident republiky zaslal dopis čínskému prezidentovi

pátek 04.10.2019

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal v pátek dne 4. října 2019 dopis panu Si Ťin-pchingovi, prezidentovi Čínské lidové republiky, u příležitosti 70. výročí diplomatických vztahů mezi ČR a ČLR.


Vážený pane prezidente,

dovolte mi, aby Vám jménem lidu České republiky i jménem svým vyjádřil srdečné blahopřání při příležitosti 70. výročí od navázání diplomatických styků mezi našimi zeměmi.  Bývalé Československo bylo jednou z prvních zemí, které v roce 1949 navázaly s Čínskou lidovou republikou diplomatické styky. Rád bych proto v této souvislosti vyjádřil přání, aby přátelství našich zemí nadále kvetlo a spolupráce se úspěšně rozvíjela.

Českou republiku a Čínskou lidovou republiku pojí dlouhá historie, výroční rok proto považuji za důležitý moment našich vzájemných vztahů a jsem nesmírně potěšen,  že se nám v posledních letech společně podařilo posunout vzájemné partnerství a vazby o krok dále. Od roku 2014 zažívají naše vztahy dynamické a intenzivní období.

Při Vaší státní návštěvě České republiky v březnu 2016 jsme podepsali Společné prohlášení o navázání strategického partnerství mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou a dohodli jsme se na zahájení strategického dialogu mezi našimi zeměmi. České republice, jakožto i mně osobně na strategickém partnerství velmi záleží, doufám proto, že strategický dialog již brzy dojde naplnění, a že Mezivládní komise v dohledné době poprvé zasedne. Věřím, že právě vzájemný dialog je cestou k většímu porozumění mezi našimi národy a k prohloubení vzájemné spolupráce.

Jsem rád, že spolupráce mezi našimi národy se rozvíjí také v rámci iniciativy Pásmo a stezka a v rámci platformy 17+1. Počet společných projektů a investic dokazuje oboustranný zájem a jsem přesvědčen, že jejich počet v následujících letech poroste. Osobně jsem se zúčastnil obou ročníků summitu Belt and Road Forum a jsem velkým podporovatelem této Vaší iniciativy. Těší mne také, že Česká republika bude letos v říjnu hostit První fórum civilního letectví ve formátu 17+1. Věřím, že jeho konání bude impulzem k rozšíření vzájemných aktivit v oblasti letectví a pomůže posunout některé otevřené otázky správným směrem. Koncem října t. r. proběhne v Praze také již tradiční Čínské investiční fórum a na jeho okraj zasedne Ekonomický smíšený výbor. Všechny tyto aktivity považuji za důkaz toho, že i přes některé odlišnosti, jsme partneři, kteří spolu dokáží komunikovat „za každého počasí" a společně dosáhnout cílů, které jsme si stanovili.

Je mi velkou ctí, že Vás mohu nazývat svým osobním přítelem a že i přes rozdílnou velikost našich zemí, považujete Českou republiku za rovnocenného partnera. Jak jsem zmínil při našem posledním setkání v Pekingu v dubnu t. r., žádnou zemi jsem ve funkci prezidenta nenavštívil tolikrát, jako právě Čínu. Velmi si vážím Vaší pohostinnosti a otevřenosti, naše diskuse jsou pro mne vždy velmi obohacující, upřímné a konstruktivní. Rád bych Vám, vážený pane prezidente, poděkoval také za blahopřání k mým 75. narozeninám, které mne velmi potěšilo. Oceňuji Vaši pozornost a přízeň, kterou věnujete nejen mé osobě, ale celé České republice.

Těším se na naše další společné setkání v budoucnu, abychom mohli společně oslavit nejenom 70. výročí diplomatických vztahů mezi našimi zeměmi a při té příležitosti si připít sklenkou dobrého českého piva.

Vážený pane prezidente, přeji Vám pevné zdraví, mnoho úspěchů a osobní pohodu a čínskému lidu prosperitu a mír.

S úctou

Miloš Zeman
prezident České republiky

 

 

 

 

 

 

Prezident republiky zaslal gratulaci prezidentce Řecka

pondělí 27.01.2020
Prezident republiky Miloš Zeman zaslal blahopřejný dopis Katerině Sakkellarupoulou, nově zvolené prezidentce Řecké...

Prezident republiky podepsal ratifikační listinu

středa 22.01.2020
Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve středu dne 22. ledna 2020 ratifikační listinu k Dohodě o ochraně investic mezi...