TISKOVÁ SDĚLENÍ

Prezident republiky obdržel gratulaci od polského prezidenta

neděle 27.10.2019

Prezident republiky Miloš Zeman obdržel u příležitosti státního svátku 28. října dopis od Andrzeje Dudy, prezidenta Polské republiky.

Vážený pane prezidente,

u příležitosti státního svátku České republiky bych jménem svým i jménem celého polského národa rád popřál Vám osobně a všem obyvatelům České republiky vše nejlepší.

Poláci a Češi jsou dva národy spojené pouty trvalého přátelství a společnými historickými osudy. Oba naše státy oslavily v loňském roce 100. výročí své nezávislosti. V letošním roce slavíme 30. výročí pádu železné opony a obrození demokracie, které ještě více zviditelnily nezlomné snahy Poláků a Čechů po svobodě.

Polsko a Česko dokáží společně využít potenciál, který plyne z těsného sousedství nejen na bilaterální úrovni, ale také při regionálním dialogu v oblasti střední a východní Evropy, obzvláště V4 a iniciativě Trojmoří. Spojují nás shodné zájmy a výzvy v rámci Evropské unie. Úzce spolupracujeme ve prospěch posílení bezpečnosti celého regionu jako spolehliví partneři a spojenci v rámci NATO. Dynamicky se také rozvíjí mezilidský dialog a spolupráce na místních úrovních.

Jsem přesvědčený, že naše mezinárodní vztahy mohou sloužit jako vzor dokonalého sousedského a vzájemného respektu. Zároveň doufám v naši další těsnou spolupráci a Vaši angažovanost při uskutečňování regionálních infrastrukturálních projektů, zásadních pro zkracování vzdálenosti, která nás dělí a při posilování jednoty jak v regionu, tak i v rámci Evropské unie.

K mým přáním bych rád připojil také to, aby dobrá atmosféra politických vztahů a intenzivní hospodářské kontakty přímo ovlivňovaly sympatie a vzájemné vnímání našich národů.

U příležitosti státního svátku přijměte, vážený pane prezidente, má přání mnoha osobních úspěchů a vytrvalosti při plnění ušlechtilé mise ve službě českému národu.

S projevy nejhlubší úcty

Andrzej Duda
prezident Polské republiky

Prezident republiky přijal členy týmu Slavie

čtvrtek 07.11.2019
Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve čtvrtek dne 7. listopadu 2019 na Pražském hradě trenéra SK Slavia...

Prezident republiky vystoupil v pořadu „Týden s prezidentem“

čtvrtek 31.10.2019
Prezident republiky Miloš Zeman vystoupil ve čtvrtek dne 31. října 2019 ve 20.15 hodin v pořadu „Týden s...