TISKOVÁ SDĚLENÍ

Přátelské setkání prezidenta republiky s Mikem Pompeem

středa 12.08.2020

 

Setkání prezidenta republiky Miloše Zemana s ministrem zahraničních věcí USA Mikem Pompeem na Pražském hradě probíhalo v přátelské atmosféře.

Ministr zahraničních věcí USA tlumočil pozdrav od prezidenta USA Donalda Trumpa. Prezident republiky podotkl, že Donalda Trumpa podporoval před volbami v roce 2016 a v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami poznamenal, že obecně nevěří průzkumům voličských preferencí.

Ministr zahraničních věcí USA ocenil vynikající česko-americké vztahy ve všech oblastech a konstatoval jejich další potenciál.

Prezident republiky vyzdvihl přátelství s USA, a podotkl, že sympatie k USA chová již od svého mládí. Vyjádřil podporu přátelské politiky USA vůči Izraeli a přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Tématem byl i boj s terorismem, kdy prezident republiky varoval před neuváženým stažením armádní mise z Afghánistánu. Prezident republiky též ocenil vzájemné ekonomické vztahy. S ministrem zahraničních věcí USA panovala shoda na podpoře volného obchodu.

Ministr zahraničních věcí USA zdůraznil zájem prezidenta USA na dalším prohlubování transatlantické vazby.

Pokud jde o Rusko a Čínu, prezident republiky při setkání zdůraznil, že jeho politika je vedena pragmaticky ve směru ekonomické diplomacie, nikoliv zájmy jinými. 

 

 

Prezident republiky podepsal ratifikační listiny

středa 25.11.2020
Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve středu dne 25. listopadu 2020 ratifikační listiny k těmto dohodám:...

Prezident republiky podepsal ratifikační listiny

středa 25.11.2020
Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve středu dne 25. listopadu 2020 ratifikační listiny k této smlouvě a...