ČLÁNKY

Z projevu prezidenta republiky při setkání se zastupiteli Kraje Vysočina

úterý 25.06.2019

 

Na předchozích návštěvách jsme se s panem hejtmanem zabývali především ekonomickými otázkami, to znamená mírou nezaměstnanosti a samozřejmě i reálnou mzdou, která, jak dobře víme, je na Vysočině bohužel stále pod celostátním průměrem, i když roste.

Když jsem studoval podklady na tuto návštěvu, tak byť jsem bývalý ekonom, tak jsem trochu odbočil a uvědomil jsem si, že Vysočina je specifická i něčím jiným. Ukazatele sociální patologie, mezi něž počítám jak rozvodovost, tak potratovost, jsou daleko a daleko nižší ve srovnání s jinými kraji. Je tady i vyšší míra společenské odpovědnosti, která se projevuje například v tom, že počet osob zasažených exekucí je pouze pět procent, zatímco celostátní průměr je devět procent.

Když se ptám, čím vším je to dáno, tak samozřejmě statistici budou sledovat korelaci s nejrůznějšími ukazateli, včetně například míry religiozity, já bych sledoval korelaci s krajinou, protože si myslím, že tak nádherná krajina, jakou má Vysočina, svým způsobem nutí člověka, aby se choval odpovědně, aby si více vážil rodiny, dětí a nezadlužoval se. Mimochodem, milý Jiří, zatímco limit pro zadlužení kraje je šedesát procent, Tvůj kraj má čtyři procenta. A to je také úžasný výsledek.

Last but not least, ještě dvě poznámky. Jednou se přece jenom vracím k ekonomice. Oba dva silně podporujeme dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech a já jsem dnes říkal Jirkovi, že tato elektrárna se už dvakrát zaplatila, což se málo ví. No a jsem rád, že nový ministr průmyslu a obchodu se k nám přidal, takže máme silného spojence.

Poslední poznámka, kamkoli přijedu, vždy se setkám s dobrovolnými hasiči, a je to sůl nebo koření země, jak to chcete nazývat. To není jenom organizace tak zvaného požárního sportu, ale to je i stavění, případně kácení májky, organizace plesů a tak dále a tak dále. A pan hejtman mě informoval, že v kraji Vysočina je v poměru k počtu obyvatel nejvyšší podíl dobrovolných hasičů a v tomto rámci nejvyšší podíl mladých dobrovolných hasičů.

Takže tento kraj je krajem, který si nezoufá, který neremcá, který pracuje a který má úspěch. Jsem rád, že jsem tady.

A sorry jako, vzpomněl jsem si ještě na jednu poznámku. Byl jsem občas obviňován, že opouštím svoji chalupu na Vysočině. Já ji neopouštím, já tam budu dál a dál jezdit do konce života. Ale můj problém je, že někam musím umístit sebe, svoji ženu, svoji dceru, svoji tchyni, které říkáme babičko, a svého psa. A na to, uznejte, ty dvě místnosti v Novém Veselí přece jenom jsou trochu málo. Ale zůstávám věrný Vysočině a věřím, že Vysočina zůstane věrná i mně.

Děkuji vám za vaši pozornost.

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

21.05.2020
  V pondělí končí drtivá většina opatření, život se pomalu začne vracet do normálu. Jak...

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

20.05.2020
  Vážená paní ministryně spravedlnosti, vážený pane předsedo Ústavního soudu,...