ČLÁNKY

Vystoupení prezidenta republiky při videokonferenci s prezidenty B-9

Vystoupení prezidenta republiky při videokonferenci s prezidenty B-9

pondělí 10.05.2021

Vážení kolegové,

jsem rád, že se s vámi mohu opět setkat, i když nemám video konference rád, a pevně doufám, že se s vámi budu moci setkat v přátelské atmosféře bez video konferencí a v přátelských podmínkách, protože konec pandemie je věcí blízké budoucnosti, jak pevně věřím.

Takže, přátelé, jak víte, mým téměř stálým tématem je Afghánistán. Na posledním summitu NATO v Londýně jsem jako osamělý bojovník protestoval proti stažení vojsk z Afghánistánu. Měl bych teď říci, a cituji Talleyranda: "Je to horší než zločin. Je to chyba." Proč? Budu pokračovat o nedávných událostech, i když jsou symptomatické.

Víte o krvavém útoku na studentky v Kábulu a dobře víte, že prezident Ghaní obvinil Tálibán. Je to naprosto pochopitelné, protože Tálibán je striktně proti vzdělávání žen. Proto je můj scénář, byť katastrofický scénář, následující: Jako první krok po našem odchodu z Afghánistánu Tálibán potlačí legální afghánskou vládu. Jako krok dva ovládne celé teritorium Afghánistánu. A jako další krok vytvoří nové teroristické centrum, které bude srovnatelné s Islámským státem posledních let.

Rád bych citoval Generálního tajemníka NATO, který řekl: "Existuje významné riziko, že v Afghánistánu vznikne nové teroristické centrum." Jensi, pokud máte stejný názor jako já, proč neprotestujete proti stažení z Afghánistánu? Proti veliké chybě, která mi připomíná politiku appeasementu, dokonce zbabělost, dokonce kapitulaci. Jednání s Tálibánem se velice podobá jednáním s Adolfem Hitlerem a se stejnými následky.

A já opravdu věřím, že situace v Afghánistánu bude po tomto nešťastném rozhodnutí velice komplikovaná, a přátelé, prosím nezapomínejte, že Tálibán disponuje obrovskými finančními prostředky, protože Afghánistán je hlavním producentem opia na světě. A nové teroristické útoky, jako ty na Dvojčata, by mohly následovat.

Jako osamělý bojovník chci být Kassandrou, protestující proti postavení dřevěného koně do trójské brány. A vy víte, že Kassandra měla pravdu.

Děkuji. 

Projev prezidenta republiky při jmenování guvernéra ČNB

Projev prezidenta republiky při jmenování guvernéra ČNB

11.05.2022
  Vážený pane guvernére Rusnoku, vážený pane guvernére Michle, dovolte mi, abych...

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti setkání s bulharským prezidentem

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti setkání s bulharským prezidentem

10.05.2022
Vážený pane prezidente, dámy a pánové, jsem velmi rád, že jsem mohl uvítat svého...