ČLÁNKY

Úvodní slovo prezidenta republiky a české velvyslankyně v Rakousku při tiskové konferenci k ukončení oficiální návštěvy Rakouské republiky

čtvrtek 04.04.2019

 

Velvyslankyně České republiky v Rakouské republice:

Já bych vám chtěla sdělit, abych předešla vašim neutuchajícím a nepřestávajícím dotazům, že se omlouvám panu prezidentovi ještě jednou, učinila jsem to už i při obědě s panem starostou Vídně Ludwigem, že jsem mu opravdu dala nepřesné informace, pokud jde o financování české školy ve Vídni.

Děkuji.

Prezident republiky:

Až na tuto maličkost, která v očích některých ne příliš inteligentních českých politiků vedla k jakési, jak to říci, aféře? Patrně ano. Tak až na tuto maličkost tato návštěva byla velmi, velmi uspokojivá a myslím si, že v řadě oblastí přinesla pozitivní výsledky. Ne jenom pokud jde o tak zvanou personální chemii mezi oběma prezidenty, ne jenom pokud jde o setkání se starými přáteli, jako je Heinz Fischer nebo Franz Vranitzky, ale velmi produktivní jednání s ministrem dopravy panem Hoferem, o čem jiném než o kanálu Dunaj-Odra-Labe. Ostatně sedíme tady na takové ukázce kanálu a doufám, že už jste si ji prohlédli.

Samozřejmě jednali jsme o mnoha dalších věcech. Víte, že postupně roste počet podniků, českých podniků v Rakousku, ze sto třiceti na dvě stě. Víte, že je otevřené jednání o prodeji našich subsonic L39NG, to NG je nová generace, rakouskému letectvu, a protože se současně jedná se Slovinskem a Maďarskem, tak by to mohlo být i středoevropské letectvo

Jsem rád, že společnost Karla Komárka mladšího, která, pokud vím, se jmenuje Sazka, a kde má Karel Komárek mladší významný akciový podíl, je jedním z největších českých investorů tady v Rakousku. A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Byli jsme konec konců včera na Hospodářské komoře, a kdo chtěl, mohl tam být s námi, stejně jako na přátelském setkání s krajanskou obcí.

Takže ti, kdo nelenili a doprovázeli nás všude, kde jsme byli, mají teď prostor pro otázky.

 

 

Gratulace prezidenta republiky Václavu Klausovi

Gratulace prezidenta republiky Václavu Klausovi

19.06.2019
Milý Václave, kromě dárku, který dávám všem svým přátelům bez ohledu na to,...

Projev prezidenta republiky při předání ceny sv. Vojtěcha

Projev prezidenta republiky při předání ceny sv. Vojtěcha

13.06.2019
  Vážený pane profesore Zajaci, dámy a pánové, Je mi velkou ctí, že Vám dnes...