ČLÁNKY

Úvodní slovo prezidenta republiky a české velvyslankyně v Rakousku při tiskové konferenci k ukončení oficiální návštěvy Rakouské republiky

čtvrtek 04.04.2019

 

Velvyslankyně České republiky v Rakouské republice:

Já bych vám chtěla sdělit, abych předešla vašim neutuchajícím a nepřestávajícím dotazům, že se omlouvám panu prezidentovi ještě jednou, učinila jsem to už i při obědě s panem starostou Vídně Ludwigem, že jsem mu opravdu dala nepřesné informace, pokud jde o financování české školy ve Vídni.

Děkuji.

Prezident republiky:

Až na tuto maličkost, která v očích některých ne příliš inteligentních českých politiků vedla k jakési, jak to říci, aféře? Patrně ano. Tak až na tuto maličkost tato návštěva byla velmi, velmi uspokojivá a myslím si, že v řadě oblastí přinesla pozitivní výsledky. Ne jenom pokud jde o tak zvanou personální chemii mezi oběma prezidenty, ne jenom pokud jde o setkání se starými přáteli, jako je Heinz Fischer nebo Franz Vranitzky, ale velmi produktivní jednání s ministrem dopravy panem Hoferem, o čem jiném než o kanálu Dunaj-Odra-Labe. Ostatně sedíme tady na takové ukázce kanálu a doufám, že už jste si ji prohlédli.

Samozřejmě jednali jsme o mnoha dalších věcech. Víte, že postupně roste počet podniků, českých podniků v Rakousku, ze sto třiceti na dvě stě. Víte, že je otevřené jednání o prodeji našich subsonic L39NG, to NG je nová generace, rakouskému letectvu, a protože se současně jedná se Slovinskem a Maďarskem, tak by to mohlo být i středoevropské letectvo

Jsem rád, že společnost Karla Komárka mladšího, která, pokud vím, se jmenuje Sazka, a kde má Karel Komárek mladší významný akciový podíl, je jedním z největších českých investorů tady v Rakousku. A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Byli jsme konec konců včera na Hospodářské komoře, a kdo chtěl, mohl tam být s námi, stejně jako na přátelském setkání s krajanskou obcí.

Takže ti, kdo nelenili a doprovázeli nás všude, kde jsme byli, mají teď prostor pro otázky.

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

18.10.2019
  Dobrý večer, dobrý čtvrteční večer, vážení diváci televize Barrandov,...

Projev prezidenta republiky při setkání u příležitosti 100. výročí vzniku Generálního štábu

Projev prezidenta republiky při setkání u příležitosti 100. výročí vzniku Generálního štábu

15.10.2019
  Vážený pane premiére, vážený pane předsedo Senátu, vážený pane ministře...