ČLÁNKY

Tisková konference prezidenta republiky a ministra financí ČR

Tisková konference prezidenta republiky a ministra financí ČR

úterý 17.06.2014

Dobrý den, dámy a pánové,

jak víte, hospodářská politika každého státu má dva cíle. Podporovat hospodářský růst zejména prostřednictvím investic a nedovolovat nadměrný nárůst zadlužení, protože dluhová služba pak vytlačuje ostatní důležité výdaje státního rozpočtu.

Před prezidentskými volbami jsem slíbil, že budu odevzdávat třicet procent svého platu na tzv. prezidentský fond na splácení státního dluhu. Dnes máme první slavnostní okamžik, kdy předávám ministru financí státní dluhopis ve výši prvního milionu korun, a i když si samozřejmě uvědomuji, že je to jenom symbolická částka, která státní dluh nespasí, tak je to jakási morální výzva, v některých případech morální facka, těm, kdo zodpovídají za zvyšování státního dluhu v minulosti. A protože i já jako bývalý premiér se hlásím ke své odpovědnosti, tak tam měsíčně posílám oněch šedesát tisíc korun.

Současný stav prezidentského fondu je něco přes tři miliony korun už po splacení prvního milionu a já si myslím, že je zbytečné, abych panu ministru financí předával každých čtrnáct dní nebo každý měsíc jeden milion, to už by bylo až komické. Takže jsme se spolu dohodli, že to budeme stupňovat. Nyní je to milion, další předání budou dva miliony, další čtyři, další osm, dalších šestnáct. A uvidíme, jestli se do konce mého volebního funkčního období propracujeme alespoň na třicet dva milionů.

Technika je velmi jednoduchá. Znehodnotíme tento dluhopis přestřižením, čímž vlastně nenutíme toho, kdo vydal tento dluhopis, aby byl splacen. A je třeba upozornit, že ještě nikdy nebyla splácena jistina státního dluhu, vždy byly spláceny pouze úroky. Takže toto je první, byť symbolický případ, kdy se jedná o jistinu státního dluhu, která se o tuto nepatrnou částku snižuje.

Závěrem bych chtěl vyjádřit víru, že, jak se už částečně děje, přispěvatelé na tento prezidentský fond budou přibývat. Chtěl bych poděkovat za jeho příspěvek panu ministru financí. Jsem rád, že skoro každý týden podepisuji nové a nové darovací smlouvy, přicházejí především od lidí lépe situovaných, ale nesmírně si vážím i důchodkyně, která posílá sto korun měsíčně. Bohužel naše společná výzva politikům, aby rovněž přispěli, se až dosud nesetkala s odpovídající reakcí. Jediný, kdo se vyjádřil, byl pan Jiří Paroubek, který oznámil, že nic nedá. Takže nyní předám slovo panu ministru financí, a poté tady uděláme onen symbolický akt, kdy poprvé bude splácena i jistina.

Mimochodem před deseti lety byl zřízen účet ministerstva financí na splácení státního dluhu, ale za těch deset let se na tomto účtu naakumulovalo pouhých sto tisíc korun. Zatímco první rok existence prezidentského fondu přinesl de facto už dnes třicetinásobný efekt, i když je to pořád málo.

Děkuji Vám za pozornost.

Miloš Zeman, prezident České republiky, Pražský hrad, 17. června 2014

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Moravskoslezského kraje

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Moravskoslezského kraje

17.05.2018
  Vážený pane hejtmane, dámy a pánové, já bych rád úvodem poděkoval panu...

Projev prezidenta republiky na setkání se zastupiteli a starosty Moravskoslezského kraje

Projev prezidenta republiky na setkání se zastupiteli a starosty Moravskoslezského kraje

15.05.2018
  Vážený pane hejtmane, vážení členové krajského zastupitelstva, vážené...