ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro TV Nova

úterý 10.03.2020

 

Jak Vy v téhle souvislosti vnímáte ta opatření z tohoto týdne, která vyhlásila vláda, to znamená, že se ruší akce, na kterých se sejde více než stovka lidí, zavírají se školy. Jak to vnímáte?

Já už jsem veřejně řekl, že podporuji opatření vlády a Bezpečnostní rady státu. Podívejte se, nikdo z nás by nechtěl, abychom dopadli jako v Itálii. Je stále velká záhada, jak je možné, že právě v této evropské zemi má ta epidemie koronaviru daleko negativnější následky než třeba ve Francii, Španělsku, Británii a tak dále, zejména pokud jde o počet mrtvých. Takže ano, podporuji tato opatření, a i když Vám třeba budou připadat drastická, uvědomte si, že kdybychom je neprovedli, pak by opravdu mohly přijít i ty smrtelné případy.

Takže Vy jste spokojený s tím, jak vláda situaci zvládá? Opozice jí například vyčítá, že nedostatečně komunikuje anebo že ta opatření měla přijít dříve.

Zaprvé, ta opatření přišla těsně po výskytu prvních případů. Zadruhé, jak může někdo tvrdit, že vláda nedostatečně komunikuje, když má několik tiskových konferencí denně? To už je opravdu hloupá kritika, kde opozice chce získat politické body. Ale na tomhle se politické body prostě nezískávají.

Máte už nějaká doporučení ze strany různých zdravotníků, jak Vy byste si měl chránit své zdraví, když budete cestovat do Číny?

Budu se chránit úplně stejně, jako se budou chránit všechny hlavy států, které tam pojedou. Koná se to v Pekingu. V Pekingu, na rozdíl od Wu-chanu, ta situace je poměrně klidná.

Váš poradce Martin Nejedlý, který se po tom návratu objevil v centru Prahy v restauraci, co na to říkáte? Kritizoval jste to nějakým způsobem?

Já mu vynadám, jakmile ho uvidím, ale vynadám jemu a vynadám mu do očí. Proč bych nadával Vám, která za to nemůžete?

Takže i Vy, po tom Vašem návratu, počítáte s tím, že byste dodržel nějakou karanténu, třeba čtrnáctidenní?


Ale proč ne. Když mi dovolí, aby ta karanténa byla v Lánech, kde stejně pracuji a pracuji daleko klidněji a pohodověji než třeba na Hradě, tak těch čtrnáct dní v Lánech určitě přežiju.

Obáváte se toho, že ta situace v Česku by mohla vygradovat do situace podobné Itálii, že by se tady objevila nějaká plošná karanténa?

Myslím si, že ne. Já jsem varoval před nákupní horečkou. Říkal jsem trochu nezdvořile, že ti, kdo si nakoupili zásoby trvanlivých potravin, teď budou muset půl roku večeřet tu rýži, tu těstoviny. Co jiného s tím mají dělat než to sníst. Myslím si, že bych měl varovat před nákupní panikou. Prázdné regály, když přitom víte, že ve velkoobchodních skladech je trvanlivých potravin hodně a že jediný problém je s rozvozem těmi dodávkovými auty.

 

 

Poděkování prezidenta republiky armádnímu generálovi v. v. Emilu Bočkovi

Poděkování prezidenta republiky armádnímu generálovi v. v. Emilu Bočkovi

27.07.2021
  Pane generále, zaprvé bych Vám chtěl velice poděkovat za Vaši podporu při prezidentské volbě....

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

02.07.2021
  Zástupce šéfredaktora zpravodajství veřejnoprávní České televize František...