ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro RIA Novosti

pondělí 06.05.2019

Pane prezidente, scházíme se v předvečer Dne vítězství. V Rusku je toto datum tradičně široce oslavováno. V některých zemích včetně evropských se však v posledních letech často pokoušejí na události druhé světové války nahlížet novou optikou. Zejména se zpochybňuje úloha SSSR při vítězství nad nacismem. Co si o tom myslíte?


Jak řekl slavný filosof George Santayana: „Kdo zapomíná na svou minulost, je odsouzen ji prožít znovu." Pokud tedy zapomeneme na výsledek druhé světové války, můžeme se vrátit do války studené. A to by byla obrovská chyba. Nemluvě o riziku nové války světové.

Několikrát jste řekl, že problémem moderní Evropy je, že nemá silné vůdce, jako například Françoise Mitterranda nebo Helmuta Kohla. Pokud by v čele EU dnes byly takové osobnosti, čelila by EU současným problémům, a zejména brexitu?

Existuje názor, že dějiny se dějí pod tlakem nikoli lidských sil, ale sil přírodních, nebo, jak se někteří vyjadřují, sil přirozených. S tím já nesouhlasím. Podle mého názoru lidé určují všechno. Pokud bych měl být ironický, citoval bych Josifa Vissarionoviče Stalina, který prý řekl: "Kádry rozhodují vše." Tímto odpovídám na Vaši otázku. Ano, kdyby stáli v čele EU François Mitterrand, Tony Blair a samozřejmě také Margaret Thatcherová, Winston Churchill a někteří další, bylo by nám lépe.

Nemám nic proti Jean-Claudovi Junckerovi. Znám ho více než 20 let. Byl významným lucemburským premiérem. Ale co dělat s Evropskou unií, kde dříve bylo 28 a nyní jen 27 různých hlasů, a není tam nikdo, kdo by je dokázal spojit? Na druhé straně Amerika, Rusko a Čína silné vůdce mají.

Jste osobně zastáncem vstupu České republiky do eurozóny. Podle nejnovějších údajů Česká republika všechny nezbytné podmínky pro vstup do eurozóny splnila. Může ČR přijmout euro během Vašeho prezidentství?


Nemyslím si. Předtím totiž bude nutné opravit jednu chybu, která vznikla při vytváření tzv. ekonomického stabilizačního mechanismu. O co jde? O to, že daňoví poplatníci platí své daně těm, kteří mají špatnou ekonomiku. Konkrétně by čeští občané platili občanům Řecka. Jak víte, v Řecku totiž stále není příliš dobrá ekonomická situace. Pokud se však tato chyba opraví, přijetí eura mi nevadí. Jsem ale proti tomu, abychom pomáhali státům, jejichž vlády nejsou schopny dobře řídit své vlastní hospodářství.

Co si myslíte o nedávné iniciativě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona snížit počet zemí schengenského prostoru? Říká se, že tímto způsobem se lídři EU snaží potrestat některé členy EU za nesouhlasné názory. Mezi země, které by takové snížení mohlo postihnout, jsou také země Visegrádské čtyřky, mezi něž patří i Česká republika. Ty údajně brání některým rozhodnutím EU.


Visegrádská čtyřka odvedla vynikající práci, když se postavila proti tzv. povinným kvótám, tj. systému rozmístění nelegálních migrantů po celé Evropě. Někteří nám to nemohou zapomenout. To je mi jasné. Na prosazování svého programu já však nevidím nic špatného. Podle mého názoru Schengen pomáhá porozumění mezi občany Evropské unie. Nedávno jsem četl, že prezident Macron má ve své vlastní zemi podporu asi 20 %. Na jeho místě bych se zaměřil spíše na zlepšení podpory ve vlastní zemi.

V březnu jste řekl, že Česká republika je připravena zvážit možnost účasti ruských firem na výstavbě nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany. Je v tomto směru něco nového?


Podmínky jsou stejné pro všechny firmy, které se chtějí podílet na realizaci projektu (do tendru, který teprve bude vyhlášen, podalo přihlášku 6 firem včetně státní korporace Rosatom - pozn. red.). Hlavními podmínkami je cena, technické parametry a účast českých podniků na realizaci. Osobně nemám nic proti účasti ruských firem v této soutěži.

Jak hodnotíte výsledky prezidentských voleb na Ukrajině? Změní se podle Vás s novým lídrem i zahraniční politika Kyjeva?


Řeknu Vám vtip: Nejsem si úplně jistý, zda nový ukrajinský prezident má vůbec představu, jaká bude jeho budoucí cesta. To je samozřejmě legrace. Ale určitě se musí se situací seznámit. Má jisté šance, protože je nováček, tzv. tabula rasa. Mimochodem, už jsem ho pozval do České republiky. A pokud se mu podaří zastavit občanskou válku na Ukrajině, bude z něj hrdina.

Před nějakou dobou velmi rezonovalo Vaše prohlášení, že Ukrajina by se se znovusjednocením Krymu s Ruskem měla vyrovnat. A že by měla žádat o odškodnění. Nabídnete tento nápad i novému prezidentu Ukrajiny?


Tento nápad byl odmítnut Ruskem i Ukrajinou. Pokud jsou proti tomu - proč by český prezident nabízel jakoukoli kompenzaci z vlastní kapsy?

Pane prezidente, Vy jste sám sebe s nadsázkou nazval agentem Putina. Nemyslíte si, že Vás někteří politici v Evropě a v České republice opravdu tak vnímají? A brání Vám to v práci?


Samozřejmě, že mi to v ničem nebrání, protože tito politici jsou idioti. Víte, že nejsem jen ruský agent? Jsem také čínský agent. A izraelský agent. Ale ve skutečnosti jsem jen agentem České republiky. Politici jsou si toho dobře vědomi, ale takto mluví jen v rámci politického boje. Kdybych se zastával Američanů, jiná část politického spektra by řekla, že jsem agent Spojených států. Ve světě politiky budete vždy obviňováni za to, že jste něčí agent.

Mimochodem, rád bych byl agentem San Marina nebo Andorry, Monaka nebo Vatikánu a dalších malých států. Ale nepovedlo se.

Je známo, že máte rád "brouzdání" na internetu. Sdílíte názor, že je internet nutné regulovat? Je Česká republika připravena se k regulaci připojit na národní úrovni nebo na úrovni Evropské unie?


Celý život jsem byl proti jakékoli cenzuře. Budu dokonce citovat Karla Marxe, který v nějakém článku napsal, že ti, kteří chtějí bojovat s pomocí cenzury, nemají žádné argumenty. To psal v článku proti pruské cenzuře. Pokud jde o naše zastánce cenzury, také nemají argumenty. Nemluvím o šíření pedofilie apod., ale o výměně názorů. Pokud se někdo bojí některých názorů, znamená to, řečeno s Marxem, že mu chybí argumenty.

Pane prezidente, jste sociální demokrat. Právě Vy jste oživil a vedl Českou stranu sociálně demokratickou k vítězství ve volbách. Je podle Vás socialistická myšlenka, která byla dlouho populární, nyní mrtvá?


Idea socialismu není mrtvá. Ale v některých obdobích sociálnědemokratické strany bohužel opustily problém lidské solidarity a zaměřily se na mladé lidi, na homosexuály a podobné věci. A zapomněly, že lidé žijí, pracují a občas potřebují pomoc.

A co se týče demonstrací za LGBTQ práva, to je jiná věc. V tom opravdu není podstata programu sociální demokracie.

Jste prakticky celý svůj život v politice.

Už 30 let, což je rekord mezi českými politiky.

Je ve Vaší politické kariéře něco, na co jste nejvíce pyšný? A možná něco, čeho litujete?


Zaprvé jsem se stal předsedou České strany sociálně demokratické v době, kdy její podpora činila 7 procent. A po pěti letech toto číslo dosáhlo 30 procent a (přišlo) vítězství ve svobodných (parlamentních) volbách. To je samozřejmě výsledek, na který jsem hrdý.

Pokud jde o druhou část dotazu. Znáte stupňování pojmu „nepřítel"? První stupeň je prostě nepřítel. Druhý stupeň je úhlavní nepřítel. A třetí stupeň je koaliční partner. Ale je tu i čtvrtý stupeň - člen Vaší vlastní politické strany.

V roce 2003, kdy jsem byl kandidátem na prezidentský úřad, moje vlastní (sociálnědemokratická) strana se zachovala tímto čtvrtým stupněm pojmu „nepřítel".

Mnoho známých politiků opakuje, že „politika je špína." Souhlasíte s tím? Nebo jsou i v politice vysoká morální kritéria, která lze sledovat?


S tímto tvrzením nesouhlasím. Je-li politika špína, pak jen tehdy, pokud ji dělají špinaví lidé.

Přijeďte (do České republiky) za čtyři roky, kdy s politikou, touto „špínou", skončím. Stane se ze mne šťastný důchodce, který bude číst velmi zajímavé knihy. Mám totiž spoustu knih, které jsem nemohl během prezidentské funkce přečíst. Doufám, že budu mít ještě pár let na čtení těchto knih, na procházky se svým psem a na šťastný život.

A na konci prezidentství nechcete napsat knihu o svém životě?


Víte, už jsem napsal knihu, která se dokonce stala bestsellerem na českém (knižním) trhu. Už to nechci opakovat, to mi stačí.

Miloš Zeman, prezident České republiky, RIA Novosti, 6. května 2019

 

 

Projev prezidenta republiky při velitelském shromáždění náčelníka Generálního štábu AČR

Projev prezidenta republiky při velitelském shromáždění náčelníka Generálního štábu AČR

24.11.2020
Vážený pane premiére, vážený pane ministře obrany, vážený pane náčelníku...

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

19.11.2020
  Pane prezidente, rozebírali jsme už fungování vlády během krize. Nedávno došlo k...