ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro Press klub Frekvence 1

neděle 19.04.2020

 

Na Frekvenci 1 vás z Masarykovy pracovny v Lánech zdraví Luboš Procházka a spolu se mnou je u mikrofonu i pan prezident Miloš Zeman chráněný stejně jako já rouškou. Dobré odpoledne.

Dobré odpoledne.

Předně chci poděkovat, že jste nás i v této náročné době přijal tady, v Lánech, a nabízí se hned na úvod otázka, jak se cítíte? Vše v pořádku?

Vše v pořádku. Mám tady normální práci stejně jako na Hradě, s tím rozdílem, že tady je o něco více klidu.

Začnu aktualitou z dneška. Ministryně financí Alena Schillerová podle svého dnešního vyjádření pro Českou televizi předloží zítra na vládě nový návrh státního rozpočtu s deficitem tři sta miliard korun. Původně se počítalo s dvěma sty miliard. Deficit tak bude nejvyšší v našich dějinách. Dalo se to čekat, že bude potřeba více peněz?

Zcela určitě ano. Já začátkem května s paní ministryní Schillerovou o tom budu mluvit a Vy se mě jistě zeptáte, jestli ten návrh podepíšu. A já bych teď mohl strašit, že ho budu vetovat, ale neudělám to. Nicméně budu upozorňovat na to, že právě v tomto rozpočtu by se také mělo šetřit, a protože už tři roky upozorňuji na to, že vyhazujeme každý rok třicet miliard korun na dotace na solární elektrárny, tak se zeptám paní ministryně, jestli právě teď není čas tento nesmyslný výdaj z rozpočtu vyhodit.

Ministryně financí dnes také řekla, že Česko je v ekonomické recesi, a cituji: „Čím bude delší, tím bude i hlubší." Proto by jako ministryně financí přivítala rychlejší uvolňování opatření proti šíření koronaviru, ale respektuje rozhodnutí epidemiologů. Jaký je Váš aktuální názor? Vy jste se minulý týden vyslovil pro pokračování současného restriktivního způsobu boje s epidemií, ale jak to vidíte dnes? Držet ještě opratě, nebo je vzhledem k tomu, že už jsme v recesi, opravdu povolovat?

Milý pane redaktore, já nevěřím médiím, a právě proto si občas přečtu svůj oblíbený teletext. Na tom teletextu máte tabulku dvaceti osmi zemí, a ta tabulka obsahuje údaj, počet zemřelých na milion obyvatel. My jsme v této tabulce na prvním, tedy nejlepším místě. Těsně za námi je Izrael, což je dobré sousedství.

A já si myslím, že zaprvé bychom na to měli být hrdí a mít z toho radost, zadruhé, že bychom měli poděkovat jak vládě, tak občanům, a zatřetí, že bychom neměli měnit užitečnou a efektivní strategii. Řekl jsem, tuším, že na televizi Prima, že lidský život má vyšší hodnotu než přehnané urychlení těch omezujících opatření.

Premiér Babiš v souvislosti se zadlužením Česka pro Právo řekl, cituji: „Musíme se zadlužit, abychom podpořili sociální smír, ubránili ekonomiku a zachovali lidem práci." S tím souhlasíte?

Tak samozřejmě, že ano. Já si myslím, že pokud jde o sociální smír, tak lidé se chovali skvěle a zodpovědně. Tady nehrozí občanská válka, kterou vyhlásil Miroslav Kalousek. Tady nehrozí vlastizrada, kterou vyhlásil senátor Fischer. Tady už ten sociální smír prostě je. Ale zachránit ne jenom ekonomiku, ale zachránit i životní úroveň a zabránit tomu, aby se zvýšila míra chudoby, to je, myslím, cíl, který stojí za to.

Jedna z položek, která hodně zatíží rozpočet, je ošetřovné. Vláda na svém pátečním zasedání schválila jeho navýšení na osmdesát procent denního základu přímo zaměstnanců místo dosavadních šedesáti, a to zpětně od prvního dubna. Podepíšete ošetřovné ve výši osmdesátiprocentního denního základu.

Ano, podepíšu.

Neměla ho vláda schválit už dávno? Teď se totiž předhání opozice s ministryní Maláčovou, kdo tu osmdesátku navrhoval dříve.

Víte, opozice jenom poštěkává a bohužel sama nepředložila, a je mi to líto, žádný seriózní alternativní program, ať už se týká zdravotnictví nebo ať už se týká ekonomiky. Já si myslím, že naše opozice výrazně selhala a nemá cenu ji komentovat.

Mimochodem Vy jste v pátek podepsal vládní návrh zákona, podle kterého lidé mohou žádat o odklad splátek úvěrů. Ze Senátu k Vám míří i další schválené návrhy, například, že cestovní kanceláře budou moci lidem za nerealizované zájezdy dávat poukazy. Už máte zákony na stole, nebo vyčkáváte?

Já tady mám dva zdroje svých informací. Zaprvé legislativní, to znamená právní odbor prezidentské kanceláře, a zadruhé odborný, tedy analytický odbor. Předpokládám, že doporučení těchto odborů bude v obou případech kladné.

Dnes je to přesně měsíc, co tady v Česku nosíme roušky. Někteří lidé se ale v posledních dnech, hlavně o Velikonocích, v uvozovkách říkám, utrhli z řetězu a vyrazili si ven bez roušek. Do dvou týdnů se pak ukáže, jestli se v důsledku toho nový typ koronaviru rozšířil více. Co byste takovým lidem, kteří porušovali nařízení státu, jako prezident státu vzkázal?

Zaprvé bych je varoval před desetitisícovou pokutou, která jim hrozí. A zadruhé bych je poprosil, aby vydrželi. Vydrželi ještě měsíc, možná měsíc a půl, ale v životě lidském měsíc a půl je příliš krátká doba, než abychom riskovali, že dojde k nakažení a že koronavirus neodejde.

Jestli dovolíte dotaz soukromého charakteru, kdy Vy sundáváte roušku? Až před spaním?

To si myslíte, že ji nosím celý den? Mýlíte se. Když jsem tady sám, nevidím důvod, proč roušku nosit.

Ještě mi řekněte, protože venkovní teploty jdou nahoru, jak snášíte to horko v roušce? Já třeba dnes trošku hůře, ale teď už je to lepší.

Já už jsem v pětasedmdesáti letech zvyklý na leccos a rouška není ten největší problém, který jsem v životě měl.

Podle duchovního otce české karantény pana Romala Prymuly, kterého jste se rozhodl letos v říjnu vyznamenat, budeme ještě roušky nosit měsíce. On nespecifikoval to období, ale Vy jste to sám teď naznačil, že to ještě chvíli potrvá. Tak, zvládnou to Češi?

Když to zvládli dřív, tak teď mají jednu výhodu, je světlo na konci tunelu. I když, protože mám rád anekdoty, Vám jednu řeknu. Tvrdíte-li, že je světlo na konci tunelu, může to být, že jde o reflektory protijedoucí lokomotivy na jednokolejné trati. Ale to je vtip, já si myslím, že tady je opravdu světlo na konci tunelu, a ta naděje, pane redaktore, je tím silnější, čím větší to světlo je.

Senát umožnil přijetí zákona, podle kterého policie bude moci na místě pokutovat až deseti tisíci korunami lidi, kteří poruší vládní opatření proti šíření koronaviru. Vy jste o tom před chvílí mluvil. Horní komora normu neschválila, neodmítla, ani nijak neupravila. Zákon tak v souladu s Ústavou dostanete k podpisu až po uplynutí třiceti dnů, které má Senát na projednávání zákonů. Tato lhůta skončí devátého května. Předloha tak bude účinná až po skončení aktuálně platného nouzového stavu, který je vyhlášen do konce dubna. Neměl by Senát v této těžké době zaujmout konkrétní stanovisko? K čemu tedy pak takový zákon?

Pane redaktore, Vy znáte můj kategoricky odmítavý názor na existenci Senátu.

Ano.

A pokud si Senát přál do sbírky svých, řekněme, zbytečných nebo hloupých rozhodnutí přidat ještě jedno, budiž.

Zůstanu ještě u Romana Prymuly, o kterém jsme před chvílí mluvili, on nedávno řekl, že hranice by mohly být zavřené i dva roky. Teď připouští, že by se například mohlo v létě cestovat na Slovensko nebo do Chorvatska, pokud se na tom s těmi státy domluvíme. Na to ale reagoval šéf krizového štábu pan Hamáček, že chce nejprve tvrdá data od expertů, a cituji: „Pak můžeme veřejnosti dát jasnou zprávu. Není však možné jednou mluvit o ČR zamčené na dva roky a za chvíli o možnosti jet v srpnu do Chorvatska. To moc odborně nezní, proto si z nás někdy lidé dělají legraci." Konec citátu. Uznáváte, že ve výrocích klíčových lidí celé situace je trochu zmatek v některých chvílích?

To se někdy stane. Já sám trvale zastávám názor, že by hranice měly být uzavřeny rok, nikoli dva roky. A to proto, aby výjezd nevyvolal vlnu epidemie, což se může stát, zejména když vyjíždíte do zemí, kde ta epidemie ještě neskončila. Doporučuji lidem, aby vychutnali krásy české krajiny na své dovolené.

Bude to ve Vašem případě Vysočina?

Samozřejmě, jako vždy.

Říká v Press klubu rádia Frekvence 1 prezident Miloš Zeman.

Vláda tento týden představila scénář otevírání obchodů a služeb. Stalo se tak poté, co před a o Velikonocích vzali lidé útokem hobbymarkety, kde byla, troufám si říci, hlava na hlavě. Zatímco bohoslužby se konat během svátku nemohly a povolené budou až, podle aktuálního vyjádření premiéra Babiše pro Radio ZET, od 27. dubna, tedy od toho dalšího pondělí. Přijde Vám fér vůči věřícím, kterých je kolikrát v kostele méně, že v narvaném hobbymarketu bylo více lidí a oni na bohoslužbu nemohli?

Mě sice ty hobbymarkety taky trochu překvapily, ale uznal jsem argument, že český národ je do značné míry národem zahrádkářů a že ti lidé si chtěli koupit potřeby, aby mohli ošetřit svoje zahrádky. A pokud jde o bohoslužby, vím, že existuje dohoda mezi panem kardinálem a panem premiérem, že dojde i k postupnému zvyšování počtu účastníků těchto bohoslužeb.

V souvislosti s církvemi, jste v kontaktu s panem kardinálem, který ukončil karanténu a opět naplno pracuje?

Dostal jsem teď od pana kardinála pozvání na 5. května. Pokud se to podaří, rád se té akce ve Svatováclavské kapli zúčastním.

Stát by měl podle ministryně financí Aleny Schillerové koupit české aerolinie, premiér Babiš i vicepremiér Havlíček už dříve připustili, že by stát mohl do klíčových podniků vstoupit, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. Souhlasíte s tím?

Jak kde. Rozhodně nemůže vstupovat do všech podniků, v tom se asi shodneme. Na druhé straně ti, kdo blábolí, že je to nacionalizace, by si měli uvědomit, že podobný postoj zaujala americká administrativa, kterou rozhodně nemůžete podezřívat z bolševismu. A to například u General Motors. Takže tam vstoupili a když se General Motors postavil na nohy, tak zase svůj akciový podíl odprodali.

Ještě ze Svazu průmyslu a dopravy pan Jaroslav Hanák v týdnu v Press klubu Frekvence 1 řekl, že vstupování státu do klíčových firem je návratem k socialismu. Podle něj to není nejlepší cesta.

Tak vyberte si. Buď tam jako u toho General Motors vstoupíte a zachráníte ten podnik, nebo ho necháte padnout, a v tom případě budete riskovat nezaměstnanost a ti lidé pak budou na sociálních dávkách, a dále tím zatíží státní rozpočet.

Budete chtít o případných vstupech státu do některých firem hovořit s Alenou Schillerovou na květnovém setkání?

Vždyť právě proto se to setkání koná.

Tak teď jsme si to upřesnili. Pojďme do divadla. Majitelé soukromých divadel v čele s producentem a šéfem pražského divadla Broadway vyzvali ministra kultury Zaorálka k rezignaci, protože zatím ze schválených peněz na pomoc kultuře nedostanou ani korunu. Ministr tvrdí, že není všem dnům konec, že dál jedná. Divadelníci, ti soukromí, se raději obrátili s prosbou o pomoc na premiéra Babiše, a ten s nimi začal jednat. Neměl by si spíše předseda vlády srovnat Lubomíra Zaorálka, aby se soukromými divadelníky dál jednal sám, než situaci řešil za něj?

Víte, já nemám rád výzvy k rezignaci jakéhokoli ministra. Pan Stanjura nedávno vyzval k rezignaci Alenu Schillerovou, o níž jsme teď mluvili, ano, a jestliže Oldřich Lichtenberg vyzývá k rezignaci Lubomíra Zaorálka, tak si položte otázku, kdyby to náhodou pan Zaorálek udělal, tak tady budete nějakou dobu hledat nového ministra, ten se bude rozkoukávat, a tím pádem žádné další peníze stejně nebudou.

Pokročíme k dalšímu aktuálnímu tématu tohoto víkendu. Váš pan kancléř Vratislav Mynář uspořádal v pátek podle deníku Blesk ve své restauraci v Osvětimanech zabijačku, které se v době platnosti nouzového stavu zúčastnilo šest lidí. Na porážku prasete dorazil i starosta obce. Krajská hygiena podle tisku o zabijačce nevěděla, kancléř Mynář se brání, že prase bylo nemocné a muselo se porazit a že všem účastníkům ze svého prý zaplatil rychlotesty. Řekl Vám o té zabijačce?

Dověděl jsem se následně o ní a četl jsem to i v Blesku, ale vážil jsem si Frekvence 1 a teď vidím, že jste bulvární stanice, ale jednu větu, protože více za to nestojí, Vám řeknu. To prase nebylo nemocné, to prase bylo hladové, a to prase bylo hladové proto, protože penzion je zavřený, takže zbytky potravin, kterými se to prase krmilo, neexistují a prase by umřelo hlady. A prosím Vás, pojďte od toho a budeme se bavit o důležitějších věcech.

Ještě bych zůstal u pana kancléře, jestli dovolíte. Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS Vám podle svého vyjádření napsal dopis, ve kterém vyjadřuje nespokojenost s postupem kancléře Mynáře při odpovědi na otázky ohledně vzniku údajného výhrůžného dopisu čínské ambasády k cestě bývalého šéfa horní parlamentní komory pana Kubery na Tchaj-wan. Vratislav Mynář jako oficiální odpověď poslal panu Vystrčilovi svou veřejnou reakci na dřívější informaci médií o uvedeném dopisu. Už jste dopis od pana předsedy Vystrčila dostal a případně reagoval?

Ano, dostal jsem a vidíte, tohle, na rozdíl od toho prasete, je zajímavé téma. Takže mohu odpovědět velmi jednoduše. Nízkonákladový Deník N publikoval zprávu, podle níž kancléř požádal čínského velvyslance, aby napsal dopis varující před cestou pana Kubery, tehdy pana Kubery, na Tchaj-wan. Pan kancléř veřejně prohlásil, že Deník N lže a že k ničemu takovému nedošlo. Tak co chcete víc?

Děkuji za Vaši reakci. Ještě do třetice pan kancléř. Ve čtvrtek Vratislav Mynář přijal na Pražském hradě velvyslance Číny. Na schůzce mu poděkoval za pomoc, kterou nám země poskytla. Vy jste s panem velvyslancem také třeba telefonicky nebo dopisem mluvil?

Zatím ne, ale rád to udělám. Mimochodem, pro Vaši informaci, před asi dvěma dny na varšavském letišti přistálo letadlo Mrija, které vezlo čínské dodávky zdravotnického materiálu do Polska, a na tom varšavském letišti byl premiér a další činitelé, aby poděkovali Číně za tyto dodávky. Jinými slovy, myslím si, že protičínští hysterici by se měli trochu stydět.

Jenom uzavřu otázky, které se týkají pana kancléře. Asi chápete, že se ptám na aktuální dotazy, a pokud nejčtenější deník v Česku napsal o jeho zabijačce, proto jsem chtěl i Vaši reakci. Nebylo to o tom, že Frekvence 1 je bulvární.

Ne, Frekvence 1 tímto dotazem prokázala svoji alespoň částečnou bulvárnost. Čím méně o tom dále budete mluvit, tím méně bulvární budete.

Pane prezidente, Spojené státy se v posledních dnech snaží zjistit, jestli koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Americký prezident Donald Trump dnes do toho varoval Čínu před následky, pokud vědomě nezasáhla a nezabránila rozšíření koronaviru do světa. V této souvislosti Vám přišel od posluchače Jiřího Volfa tento dotaz, cituji:

Dobrý den, uvažujete, že bychom po Čínské republice požadovali odškodnění za škody vzniklé virem z Wu-chanu? Že pochází virus z Číny je nezpochybnitelné.

To píše posluchač a přidává se posluchačka Marie.

Dobrý den, jak se díváte na velmi časté spekulace, pokus o biologickou válku šířením Covid-19 z Číny.

Já jsem ty dotazy záměrně přečetl oba a poprosím Vás o reakci.


Dobře, tak žádejme kompenzaci od Velké Británie za nemoc šílených krav, protože ta zcela evidentně se rozšířila právě z Velké Británie. Žádejme od afrických zemí kompenzace za Ebolu, protože ta se zcela evidentně rozšířila z Afriky. Prosím Vás, epidemie přicházejí a odcházejí a konspirační teorie jsou spíše komické a ubohé. Já Vám jednu nabídnu. Kdysi se říkalo, že je to proto, že Číňani jedí netopýry a dělají z nich polívku. Teď se vytvořila nová teorie, která říká, že ta epidemie vznikla od luskouna, což je zvíře, které má prý velmi chutné maso. Mimochodem pražský primátor Hřib chce přivézt luskouna z Tchaj-wanu. Doufám, že to k nám nezanese další epidemii. Ale protože taky bychom se měli někdy usmát, četl jsem teď docela hezký vtip, který říká, že v Číně se jí všechno, co létá, s výjimkou letadel a všechno, co je pod zemí, s výjimkou metra.

Ještě, pokud jde o Čínu. My jsme hovořili o tom poděkování čínskému velvyslanci, budete Vy sám třeba například psát i dopis přímo čínskému prezidentovi nějak aktuálně?

Já doufám, že až tato epidemie pomine, tak že přijedu na Summit 17+1 a poděkuji čínskému prezidentovi osobně, z toho prostého důvodu, že dávám přednost osobním kontaktům před dopisy nebo telefonáty.

Míříme do Ruska. Za pobuřující a cynické označil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov počínání úřadů v Praze, které nechaly odstranit, jak už víme a Vy jste to komentoval, sochu sovětského maršála Koněva. Tento čin představuje porušení bilaterální smlouvy, říká Sergej Lavrov. Kdyby tady s Vámi teď seděl, co byste mu na to řekl?

Řekl bych mu, že je to především ubohé, a řekl bych mu také, že asi před dvěma lety jsem psal dopis panu starostovi Kolářovi z Prahy 6, protože na území Prahy 6 po cestě na letiště jsou dvě nádherné, veliké a naprosto zchátralé vily. Pan starosta mi odpověděl, že s tím nemůže nic dělat. Tak jsem ho odepsal jako neschopného starostu. Řekl bych tedy panu Lavrovovi, že kompenzace své neschopnosti je možná právě těmito směšnými a ubohými gesty.

Stanice moskevského metra Pražská by se mohla přejmenovat na Maršála Koněva, navrhuje to společenská rada při ruském ministerstvu obrany, podle které by tento krok byl odpovědí na odstranění sochy maršála Koněva v Praze. My už jsme po revoluci přejmenovali Moskevskou na Anděl, takže by to asi Praze nemělo vadit.

Nemělo a je věcí Moskvy, jak si pojmenuje stanice metra.

Ruský prezident Vladimir Putin kvůli koronaviru odložil květnové oslavy konce 2. světové války v Moskvě. Budete nicméně v souvislosti s výročím prezidentovi Ruské federace psát nějaký oficiální dopis?

Já jsem přijal pozvání pana prezidenta Putina a předpokládám, že tato slavnost se místo 9. května uskuteční v září, a dává to i logiku, protože, jak víte, v září skončila 2. světová válka. 9. května skončila pouze válka v Evropě.

Česká televize v rámci současné krize spustila kanál pro seniory ČT3. Vysílá například kultovní Nemocnici na kraji města, díváte se?

Ne. Ale kdyby náhodou tam byl seriál Dva písaři, tak bych se určitě díval.

Je to dobrý počin České televize, tento kanál?

Určitě ano.

Takže byste jí ty poplatky teď nechal?

Ale notak, za jeden dobrý čin, berme to jako splátku na dluh.

Mimochodem, co říkáte na slova generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, ta aktuální, který uvažuje o navýšení koncesionářských poplatků?

Myslím si, že k tomu bude asi kompetentní Rada České televize a další instituce, ale v současné situaci, kdy se budeme snažit udržet životní úroveň, nikoli ji zvýšit, jakékoli zdražování, včetně zdražování koncesionářských poplatků, by byl špatný signál.

Pojďme k pár drobnějším zprávám před posluchačskými dotazy.

Na Pražském hradě dnes vystupovala Hudba Hradní stráže, hudebníci postupně vystoupili se skladbami na čtyřech místech. Poslouchal jste přímý přenos v Rozhlase?

Máme ho na svém Facebooku.

Chybí Vám hradní prostředí vůbec?

Ale samozřejmě, že ano, ale protože vím, že se tam stejně brzy vrátím, tak to neberu tak závažně.

V květnu to budou dva roky, co se díky Vaší amnestii dostal na svobodu Jiří Kajínek. Napsal Vám od té doby nějaký dopis?

Ne, nenapsal a ani není důvod, aby ho psal. Předtím mi jeden hezký dopis napsal. Já bych mu jenom doporučoval, aby si uvědomil, že ta milost má sedmiletou podmínku, takže kdyby měl například dopravní nehodu, tak by se musel do vězení vrátit. Tak ať si dá zatraceně pozor.

Vaše manželka bude mít 29. dubna půlkulatiny, jsem se dočetl. Už pro ni máte dárek?

To je soukromá záležitost. Vy to někde vykecáte a moje manželka se to dozví, a v tom případě už to nebude překvapení.

Legendární herečka Jitka Frantová Pelikánová, která žije v koronavirem velmi postižené Itálii, konkrétně v Římě, Vám napsala dopis. Protože se známe, tak ho předám Vašim asistentům. Ona teď poslouchá tento přímý přenos. Byla měsíc v nemocnici, ale vše zvládla. Chtěl byste jí něco vzkázat?

Chtěl bych jí vzkázat, že ji obdivuji jako herečku a že věřím, že společným úsilím se konečně podaří naplnit sliby olomouckého magistrátu o tom, že bude ulice nebo náměstí Jiřího Pelikána.

Jitko, zdravíme Vás z Lán, Vy nás slyšíte.

Pojďme na posluchačské dotazy. Pavel z Vimperka napsal:

Jak hodnotíte práci vlády, zvláště pana Hamáčka a pana ministra zdravotnictví? Pan Hamáček je podle lidu opravdu dobrý organizátor, má nervy ze železa. Nezapomeňte na něho, prosím, až budete udělovat vyznamenání. To by se asi profesor Fiala...

To je tu, v tom dotazu.

Já jsem nikdy neudělil státní vyznamenání aktivnímu politikovi. Přál bych Honzovi Hamáčkovi, aby co nejdéle zůstal aktivním politikem, i když tím přijde o vyznamenání. Řekl jsem na televizi Prima, že právě jeho vystupování, jeho aktivita mě vede k závěru, že by bylo skvělé, kdyby i po parlamentních volbách pokračovala tato koalice.

Lukáš Kouba napsal, přečtu celý dotaz, protože je důležitý.

Vážený pane prezidente, zajímal by mě Váš názor na pana ministra Plagu s tím, jaké měl návrhy k školní docházce. Obávám se o zdraví a konzultace jsou dobré pro jedince s místem bydliště totožným se školou. Jízda autobusem má také své riziko a nechci nakazit blízké. V tento moment by byla lepší maturita na podzim nebo ji udělit úředně. Dvouměsíční distanc od výuky také udělá své a jsme nedostatečně připraveni. To, že zákon o tom, že nám po 1.6. měl dát jistotu, tak teď jen víme, že maturita bude. Kdy? Zas nikdo neví. Zasloužíme si lepší jednání. S pozdravem Lukáš Kouba.

Dobře. V každém případě pan ministr Plaga postupoval velmi rozumně tím, že rozdělil ty etapy uvolňování, to znamená, tady byla petice, aby se děti co nejdříve vrátily do škol, proti ní byla zase jiná petice...

Nenastupuji.

... ano, přesně tak. Já si myslím, že pan ministr volil rozumnou kompromisní cestu, to znamená, že ten nástup do škol bude po těch patnáctičlenných skupinách, a pokládám to za rozumný postup.

Posluchač Václav napsal:

Pane prezidente, je svět schopen se ponaučit z koronavirové krize a provést revizi hodnot, co je pro život člověka nejdůležitější, a zmírnit nespravedlnost v rozdělování výsledků práce? Nepůjde svět pod vedením prezidenta Trumpa k další světové válce?

Já bych si samozřejmě přál, aby to, čemu Nietzsche říkal umwertung aller Werte, tedy přehodnocení všech hodnot, v některých případech nastalo. Řeknu Vám alespoň jednu ilustraci. Velmi bych si přál, aby Evropská komise přestala bláznit s takzvaným zeleným údělem, uvědomila si, že místo fiktivního boje proti klimatické změně je zapotřebí oživit ekonomiku, a tedy i její energetickou základnu, kterou by Green Deal for Europe výrazně oslabil.

Miloslav napsal:

Krásný dobrý večer, už dříve jste několikrát prohlásil, že byste byl rád, kdyby Česko přijalo euro. Platí to i nadále? Vidíte u nás tuto možnost v blízké době uskutečnitelnou? Děkuji.


Platí to. A pokud jde o blízkou dobu, tak to záleží především na tom, zda se změní princip Evropského stabilizačního mechanismu. O co jde, Vy jste nucen, český daňový poplatník, platit, pokud jste v eurozóně, i řecké dluhy, a to dluhy, které nevznikly kvůli nějaké epidemii, ale kvůli, upřímně řečeno, velmi neefektivní řecké vládě. Takže jakmile by ten Evropský stabilizační mechanismus neumožňoval placení cizích dluhů českým daňovým poplatníkem, pak myslím, že je rozumné otevřít debatu o vstupu do eurozóny, ale vždycky jsem ještě k tomu dodával jednu věc. Když čtete statistiku, kupodivu zjistíte, že eurozóna má vyšší nezaměstnanost a pomalejší tempo hospodářského růstu než země, které v eurozóně nejsou. Přemýšlejte nad tím.

A poslední dotaz, Richard Hájek.

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, zdali byste podpořil případné referendum o vystoupení Česka z Evropské unie. Děkuji.

Čtu posluchačský dotaz.

Už jsem jednou řekl, že jsem zastánce referend, a nevidím důvod, aby se omezovala tématika těchto referend. Na druhé straně jsem také řekl, že kdyby bylo referendum o vystoupení z Evropské unie, hlasoval bych proti.

Posluchačské dotazy máme za sebou, jsme před závěrem rozhovoru. Obligátně, jako vždy, se zeptám, co Vás dnes ještě čeká.

Dneska? Budete se divit, ale hlavně večeře. Potom se chystám prostudovat materiál svého zahraničního odboru o tom, jak postupují jednotlivé země v boji s koronavirem, a i když komplex těchto opatření je v zásadě podobný jako český komplex, tak mohu s radostí opakovat, a vryjte si to do paměti, pane redaktore, že jsme první a nejlepší.

Pokud jde o Frekvenci 1, tak za malou chvíli začínají písničky na přání. Kdybyste si chtěl nechat zahrát od Frekvence 1 za chvíli, co by to bylo?

Sentimental Journey.

Doufám, že nás kolega Milan Bílek slyší.

Já jenom pozvu naše posluchače na Facebook Frekvence 1, Instagram Frekvence 1 i internetové stránky www.frekvence1.cz, kde najdete za chvíli záznam tohoto rozhovoru a také fotografie. Zároveň přepis rozhovoru by měl být v nejbližších hodinách na adrese hrad.cz, takže tam si též budete moci dohledat podrobnosti.

Pane prezidente, děkuji a těším se opět na slyšenou.

Bylo mi potěšením.

 

 

Poděkování prezidenta republiky armádnímu generálovi v. v. Emilu Bočkovi

Poděkování prezidenta republiky armádnímu generálovi v. v. Emilu Bočkovi

27.07.2021
  Pane generále, zaprvé bych Vám chtěl velice poděkovat za Vaši podporu při prezidentské volbě....

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

02.07.2021
  Zástupce šéfredaktora zpravodajství veřejnoprávní České televize František...