ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem"

čtvrtek 28.03.2019

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás z Pražského hradu u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem. Dobrý večer i Vám, pane prezidente.


Dobrý večer.

Pane prezidente, jak je zvykem, začneme těmi aktualitami, které přinesl minulý týden. Jednou z těch hlavních je Vaše setkání, večeře v Lánech s premiérem Andrejem Babišem. Tiskem proběhly tedy informace, o čem jste jednali, ale z Vašeho pohledu, co bylo nejdůležitější?

Bylo to všechno důležité, jinak bychom o tom nemluvili. Já jsem informoval pana premiéra o své návštěvě v Karlových Varech, přesněji řečeno v Karlovarském kraji. Říkal jsem mu, měl jsem plná náměstí a žádná červená karta, protože Pražáci nestačili dojet. Když už jsme u toho byli, tak paní hejtmanka Vildumetzová mě požádala o přímluvu ve věci letecké záchranné služby v Karlovarském kraji, tak jsem se u pana premiéra přimluvil, protože kdyby se stalo, že ta plzeňská záchranka by tam včas nedoletěla, a byl by nějaký smrtelný úraz, tak je z toho zbytečně skandál, a to nestojí za to. Takže doufejme, že ta letecká záchranná služba bude, to je jedna věc.

Druhá věc, poselství mého srdce, je přesun ambasády.

V Izraeli?

Z Tel Avivu do Jeruzaléma. Já vždycky říkám panu premiérovi, že není třeba se obávat reakcí arabských zemí. A teď mám silný argument, že se neobává ani Rumunsko, které se k tomu tedy rozhodlo, a pokud jsem správně informován, tak má k tomu nakročeno i Maďarsko. Takže bychom byli třetí, což je ostuda, když se o nás říká, že jsme nejlepším přítelem Izraele v Evropě.

To jste nakousl tu zahraniční politiku. Premiér se vrátil z Izraele, ze Spojených států, z Polska. Vás příští týden čeká cesta do Rakouska a poté do Číny. Já jsem, já mám dva dotazy. Jeden je, čím to je, že je Andrej Babiš jednoznačně nejaktivnějším jaksi politikem nebo premiérem za poslední dobu v zahraniční politice? Já na to mám jednoduchý názor. Že umí řeči, že umí jazyky. Ti předchozí to teda neuměli.

Tak jednak, a jednak je taky o něco mladší než já. Já v jeho věku jsem taky hodně cestoval ještě jako premiér, takže já to jenom vítám. Ale v každém případě jsem nedokončil ta témata, protože jste mně skočil do řeči, pane Soukupe.

Úmyslně, já jsem to chtěl posunout.


Tak já uvedu ještě asi to třetí téma. Jak víte, zpomaluje se ekonomický růst, díky tomu je stále obtížnější najít zdroje pro nejrůznější sliby voličům. Já jsem opakoval návrh, který už jsem říkal ve Vašem pořadu, že umím sehnat prostředky pro splnění těch slibů, a sice formou zrušení všech daňových výjimek a osvobození od daně.

Co Vám na to řekl?


Tvářil se zamyšleně, ano. On si vždycky dělá poznámky a přímo často nereaguje, ale paní ministryně Schillerová, což jsem mu pověděl, říkala, že by to vyneslo až desítky miliard korun. Současně je samozřejmě ten problém, že by začaly řvát různé lobbistické skupiny, které si předtím ty výjimky a tedy pokřivení tržního daňového prostředí vylobbovaly. Tak to bylo asi tak všechno, kromě toho jsme se ještě bavili o koncertě Mireille Mathieu, na kterém byl i se svojí paní.

Dobře.

Byla to velmi příjemná večeře.

Dobře. Víte, já u těch zrušení daňových výjimek, my jsme se o tom několikrát bavili, je to Vaše téma, tedy výjimek a různých osvobození a tak dále, akorát já na to slovy dědy Komárka z filmu Na samotě u lesa říkám, já slyším, ale nevím, protože si myslím, že to nedopadne, že vláda takovou odvahu mít nebude a že to dopadne jako vždycky, že se o tom bude hovořit a to, a nestane se nic. Ale pojďme k tomu zahraničí. Vy se chystáte do Rakouska a do Číny, s čím tam jedete?

V Rakousku samozřejmě budeme mít zájem o zintenzivnění našich vztahů jak ekonomických tak politických, a to jak bilaterálně, tak v rámci Visegrádu. Já bych dokonce v tom formátu Visegrád plus uvítal co nejtěsnější participaci Rakouska a po výměně rakouské vlády, což se projevilo i změnou jejího postoje k migraci, si myslím, že je to dobré.

Jako mám ten Izrael, tak tady mám kanál Dunaj-Odra a protože kandidát na rakouského prezidenta pan Hofer, kterého jsem tady na Hradě přijal, je nyní ministrem infrastruktury, tak je to asi téma, které mu navrhnu k diskuzi.

A jinak se těším i na setkání se svými dvěma přáteli, bývalým kancléřem Franzem Vranitzkym a bývalým prezidentem Heinzem Fischerem. Politik si má umět udělat přátele, protože udělat si nepřítele, dokáže každý.

A ta Čína? Víte, já vím, že je to takřka měsíc, než pojedete do Číny, ale já už bych se tomu začal věnovat. Mě by zajímalo Vaše hodnocení té ekonomické spolupráce, protože to je to, co se tady před několika lety jaksi stalo hlavním tématem, ekonomická diplomacie v Číně. Ale jaksi tím velvyslancem té ekonomické diplomacie Číny v České republice byla ta společnost CEFC, která nedopadla příliš slavně, byla tam celá řada problémů. Pak měla přijít teda ta státní společnost CITIC a Vy jste to tehdy říkal, že je to jaksi daleko větší a silnější společnost, akorát ona tedy, on se rok s rokem sešel, ono se tady nestalo nic.

Je to pomalé, máte pravdu. Já se v Číně sejdu jak se šéfem CITICu, tak se šéfem firmy Huawei, což je taky velmi aktuální téma, a jinak hlavní téma mé návštěvy bude participace České republiky na projektu Nové hedvábné stezky.

Víte, mně to přijde takové nevyrovnané, protože před Vaší návštěvou Číny teď se objevují různé zprávy, že prý jsou plány, že něco konkrétně CITIC převezme, konkrétně letiště ve Vodochodech a podobně, ale mně to přijdou takové ty trošku kouřové clony před Vaší návštěvou, aby se tak jako všichni uklidnili, že se tady bude něco dělat, ale za tu dobu, co tady jsou, se nestalo vůbec nic.

Podívejte se, já jsem samozřejmě nezpůsobil problémy společnosti CEFC. Pokud vím z tisku, tak ty problémy spočívaly v pokusech korumpovat, a to i na půdě OSN, zejména některé africké země, tuším, že mezi nimi byl Čad.

Ano, to je pravda, ale Čína není jedna firma.

Čína není jedna firma, já oceňuji, že nahradila CEFC druhou firmou. Vám ve Vaší televizi a ve Vaší mediální skupině taky všechno nefunguje tak rychle, jak byste si přál. Ale pokud jde o ten projekt nové Hedvábné stezky, tak já jsem velmi, velmi rád, že Itálie už teď podepsala konkrétní dohody.

Ano.


Jsem velmi rád, že prezident Si se teď sešel s Macronem, Merkelovou, Junckerem, že šestého dubna bude setkání Evropská unie Čína. Tohle všechno jsou pozitivní signály a mě jenom mrzí, že jsme ztratili spoustu času tím,...

No právě.


...že se tady spíš odehrávala jakási proti čínská kampaň inspirovaná jak Bezpečnostní a informační službou, tak tím Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost.

Proč o tom mluvím, protože se obávám, že jaksi nás, my jsme měli díky Vaší aktivitě v Číně určitý náskok, ale teď se zdá, že ten čas jsme promarnili díky různým kampaním a nedorozuměním, CEFC a tak dále, problémům pomalosti a ty ostatní státy nás jaksi dohonily. To tak vypadá.

Není to ještě tak hrozné, ale všiml jsem si třeba tweetu Donalda Trumpa, který tam prohlásil, že nebude Huawei blokovat při jejím vstupu na americký počítačový trh.
 
Ano.


Tak si myslím, že pan Navrátil by udělal nejlépe, kdyby podal demisi.

To jste naznačoval, ale to nevypadá.
No, pane prezidente, pojďme k domácím událostem. Jedna z věcí, která teď hýbe médii, nevím, do jaké míry hýbe veřejností, je kauza jaksi omluvy obětem nebo lidem, které sexuálně obtěžovali katoličtí kněží, ta církev, dokonce katolická církev zřídila nějaké kontaktní místo pro lidi, kteří se cítí ohroženi nebo mají následky sexuálního obtěžování. Myslíte si, že dělá římskokatolická církev maximum? A jaký je Váš názor na tu věc? A na druhou stranu pokud se koukám na televizi Seznam, která začala takový potenciální mediální lynč, no mám celkové pochybnosti. Jaký je Váš názor?

Pokud v tom Seznamu je dvojice Slonková a Kubík, tak bych tomu taky moc nevěřil. Ale víte místo komentování jednotlivých případů, a já si vážím třeba stanoviska papeže Františka, tak já bych začal trošku odjinud. Víte, jaký byl skutečný hlavní důvod, proč se od katolické církve oddělila církev, a teď se jí někdy říká evangelická, někdy husitská, to je celkem jedno. Ten skutečný hlavní důvod byl celibát.

Ano.

Z toho vyplývá, že kdyby katolická církev při vší úctě k ní netrvala na celibátu, tak by k případům sexuálního zneužívání patrně v takové míře nedocházelo.

Tak ono to z mnoha míst zaznívá, ta diskuze o tom, jestli celibát patří do 21. století katolické církve, či nepatří. Ale já jsem se ještě chtěl vrátit k těm médiím, protože ty dnešním rozhovorem budou jaksi se prolínat. A budeme mluvit o kauze Úřadu pro hospodářskou soutěž, tedy já se na to budu ptát, jestli o tom budeme mluvit, to je otázka, jestli Vy budete odpovídat. Ale ten potenciální mediální lynč, všichni víme, že, když je někdo, některý kněz obviněn z toho, že sexuálně někoho zneužíval, je jaksi profesně mrtvý. Je to likvidace toho člověka. Já se teď dívám na bývalého církevního soudce Jana Rozka, který právě dává rozhovory pro televizi Seznam, a naznačuje, že právě proto, že se v církevním právu chtěl těmi případy zabývat, byl odvolán a tak. A tak mě tak napadá, jestli nejde už o předzvěst boje o místo kardinála Duky?


Já bych si především přál, aby kardinál Duka byl ve své funkci co nejdéle. Já mám před sebou čtyři roky, takže věřím, že i on bude mít minimálně čtyři roky.

No dobře. Další věc, která vyvolávala diskuze, je diskuze o stejnopohlavních sňatcích, to znamená možnosti sňatku osob stejného pohlaví. Jak se na to díváte Vy?

Ale já už jsem na to odpovídal.

Já vím, ale teď se o tom hodně diskutuje.


Myslím, že právě v tomto pořadu...

Ano.


...jsem Vám už jednou řekl, až mě stejnopohlavní pár prokáže, že dokáže počít a poté porodit dítě, tak se k němu budu chovat velmi přátelsky. Dokud tohle neumí, dávám přednost klasickým heterosexuálním párům.

No a tam jde o ten princip manželství.


Právě.

Jsme ve 21. století, to znamená to, že všichni lidé mají mít stejná práva, na tom se asi shodneme, bez ohledu na sexuální orientaci, ale o ten princip manželství, který podle části poslanců má být čistě výhradně jaksi pro osoby různého pohlaví právě proto, že se v manželství zakládá rodina, a nediskutujeme možná o tom, jestli stejnopohlavní páry mohou dědit a podobně. To je podle mého názoru přirozené.

Teď je velká diskuze o rodinných přídavcích. Víte, já nevěřím těm katastrofickým prognózám, že Češi vymírají, ale na druhé straně plně uznávám, že je zapotřebí podpořit rodinu. Já jsem tady zdůrazňoval spíše výstavbu startovacích bytů pro mladá manželství, ale nic proti finanční podpoře rodinám. Tady se prostě vracím k tomu, že instituce manželství by měla být vyhrazena těm, kteří dokáží zajistit zdravý populační růst.

Pane prezidente, další aktualita je nezvolení zástupce ombudsmanky. Kandidovala doktorka Selucká, tedy právnička a stávající zástupce Stanislav Křeček. Pan Křeček neuspěl, ten dostal pouze dvacet pět hlasů, paní Selucká šedesát tři, ani jeden, ani jedny nebyly dost. Budete přicházet s novým návrhem?

Ne, já jsem své dva návrhy dal, tím jsem splnil svoji povinnost a teď je na Poslanecké sněmovně, aby se sama rozhodla.

No, protože ono pokud nebude zvolen stávající ombudsman, tedy zástupce ombudsmana, no tak stávající zástupce ombudsmanky, což je pan Křeček, bude pokračovat.

Bude pokračovat zhruba dva roky. Nedávno jsem se s ním sešel, je mu sice osmdesát let, ale vypadá velmi dobře a velmi často také publikuje zajímavé názory. O té paní Selucké bohužel vím velice málo, což je jistě moje chyba, ale v každém případě například její publikační činnost mně poněkud unikla.

Pan doktor Křeček je známým odborníkem na nájemní bydlení, ochranu práv nájemníků, které se věnuje desítky let. Jeho odbornost asi zpochybňovat nemůžeme. Pane prezidente, hoří diskuze nebo rozhořela se diskuze o nahrazení Václava Klause mladšího v čele školského výboru a teď to vypadá tak zvláštně. ODS říká, že je to jejich výbor a oni mají právo nominovat předsedu, a nominovali pana Baxu, plzeňského primátora. Poslanci se na to zas tak úplně netváří. Jak to vidíte? Ono to bude vnitropolitickou rozbuškou tento boj.

Že je Václav Klaus vynikající školský odborník, o tom nechybují ani jeho oponenti. Pan Baxa je plzeňský primátor a já se obávám, že práce primátora je natolik časově náročná, že se dá obtížně spojit s časovou náročností funkce předsedy školského výboru, nehledě na to, že nevím, že by to byl nějaký zvláštní školský odborník.

To on byl, on byl snad dříve učitelem, ale to je všechno, co ho se školstvím spojuje. Ono to bude docela zajímavá vnitropolitická rozbuška, pokud se tato výměna nepovede, což teda vypadá zatím, že asi nepovede, no.
Pane prezidente, jedna věc, ke které mám podezření, a ne jen já, a to tedy víte, že jsem k většině médií poměrně skeptický, tedy k tomu mediálnímu mainstreamu. Ministerstvo dopravy změnilo svůj postoj k poslaneckému návrhu, který měl zrušit povinnost přimíchávat takzvanou biosložku do pohonných hmot. Oni s tím souhlasili a teď s tím tedy nesouhlasí, to znamená, chtějí, aby se pokračovalo v té povinnosti vmíchávat tu biosložku do pohonných hmot. To by asi nebylo úplně zajímavé, pokud by největším výrobcem té biosložky nebyla firma Preol, která jaksi dříve patřila Andreji Babišovi předsedovi vlády a teď spadá do toho jeho svěřeneckého fondu. No, náhoda?

Nevím, jestli je to náhoda, ale můj laický názor, protože už dlouhá léta neřídím vlastní auto, zní, že jakékoli přimíchávání těchto příměsí ničí motory, což říkají i odborníci. A trochu mně to připomíná, za protektorátu se tomu říkalo ersatz neboli náhražky, třeba výborný umělý med, pane Soukupe, místo přírodního medu. Ne, ne, ne, ne, já samozřejmě chápu výrobce řepky a dalších produktů, ale myslím si, že pokud cena ropy nepřesáhne určitou kritickou hodnotu, a zatím se zdá, že tomu tak není, tak je daleko rozumnější vyhnout se těmto náhražkám.

Pojďme polehoučku k médiím. Včera byl zvolen Ladislav Jakl, jaksi bývalý tajemník prezidenta Klause, do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Já se přiznám, že jsem z toho měl velikou radost, protože je tam člověk, který má neotřelý názor, nebojí se říci svůj názor a nepovažuje média za posvátnou krávu, když to řeknu tak. Takže já jsem z toho měl radost. Myslíte si, že přijde konečně změna v postoji na fungování, ve fungování médií, že Ladislav Jakl je jaksi první vlaštovkou?

Tak jedna vlaštovka, jak známo, jaro nedělá, ale já souhlasím s tím, že je to chytrý chlap, někdy provokativní, ale to k té chytrosti patří. Já jsem se v poslední době, pane Soukupe, naučil dvěma novým termínům, jeden je hater, tedy člověk, který šíří nenávist zejména v internetových diskuzích, a druhý termín je nudař, to je člověk, o kterém téměř nic nevíte a čím déle mluví, pokud vůbec mluví, tím více Vás nudí. A já mám takový dojem, že tady může být pan Jakl osvěžením, protože nás nudit určitě nebude.

Ona je tam pozoruhodná věc, celá ta Rada pro rozhlasové vysílání je otázka jaksi jejich pravomocí a činnosti, kterou dělá v dnešní době nových technologií. Ale budiž, to není otázka dnešního dne nebo dnešního rozhovoru, ale třeba místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pan Bezouška je poradcem ministryně práce a sociálních věcí paní Maláčové, což samo o sobě je pozoruhodná věc a tak. Ta rada je zvláštní.


Tak já pana Bezoušku neznám, o panu Jaklovi něco vím. Jednou jsme se asi před dvaceti lety o něco vsadili, o pár piv, já jsem tu sázku prohrál, piva jsem řádně zaplatil v hospodě, kultovní hospodě pana Jakla, jak se sakra jmenovala, už vím U Magistra Kellyho.

U Magistra Kellyho v Praze 4 Nuslích.

No tak vidíte.

Ta má zajímavou věc, pane prezidente, ona je vymalována uvnitř úplně černě.

Proč?

Já nevím.


Když jsem tam tenkrát byl, tak byla normální, ale pokud někdo chce provozovat černou magii, proč ne.

No, pojďme k tématu, které podle mého názoru není tak úsměvné. Zhruba před měsícem proběhl policejní zásah mimo jiné na Úřadu pro hospodářskou soutěž. Policie dokonce zastavila činnost Úřadu pro hospodářskou soutěž a prováděla tam tedy prohlídky a odvážela dokumenty a podobně, což samo o sobě mně tak trochu evokovalo vzpomínky na zásah podobné, mimo jiné dozorovaný stejným vrchním státním zástupce z Olomouce Ištvánem, na Úřadu vlády, když byl předsedou vlády Petr Nečas. No, po měsíci podobného zásahu na Úřadu pro hospodářskou soutěž, a podle mých informací pan Ištván, vrchní státní zástupce z Olomouce byl přítomen v budově Úřadu pro hospodářskou soutěž, není nikdo obviněn. Neznepokojuje Vás to?

Tak já bych musel převyprávět odpověď, kterou jsem dal Mladé frontě Dnes na tuto otázku, a ta je jednoznačná. V době, kdy pan Ištván organizoval akci na Úřadu vlády, tak jsem ho podpořil, protože jsem vycházel z údajů jeho tiskové konference, kde oznámil, že je na stopě obrovské chobotnice, která svými chapadly prorůstá do ekonomických i politických struktur. Výborně, tak jsem ho dokonce pozval na Hrad, vyjádřil jsem mu podporu, čekal jsem, co se bude dít. Byla z toho šílená ostuda, pane Soukupe. Žádnou chobotnici se bohužel nepodařilo odhalit a jediné, co se podařilo odhalit, byly nezdaněné kabelky Jany Nagyové. Takže jsem jasně řekl, že panu Ištvánovi na základě této konkrétní zkušenosti nevěřím, a dokud v celé té kauze nebude nějaký pravomocný rozsudek soudu, což asi možná vůbec nebude, tak mě to nezajímá a neberu to ani vážně.

Ale já se toho nechci vzdát, tohohle tématu. Víte, přeci policie, pokud zastaví činnost Úřadu pro hospodářskou soutěž, což je, je to správní orgán, ano, není to soud nebo státní zastupitelství, je to správní orgán, zastaví úřad, ve veřejnosti a v podnikatelské veřejnosti vyvolá dojem, že Úřad pro hospodářskou soutěž je semeništěm korupce, začne zabavovat dokumenty z Úřadu pro hospodářskou soutěž, což je tedy opravdu jaksi mimořádně důležitý úřad pro chod celé ekonomiky.

Tak.

A po měsíci se nestane nic a podle všeho to vypadá, že se hledá nějaký důvod, jak zpětně odůvodnit ten zásah. No tak proboha, přeci pokud udělám takový zásah na Úřadu pro hospodářskou soutěž, jedné v klíčových institucích státu, tak si musím být setsakra jistý, že tam ty nezákonnosti jsou.

Obávám se, že pan Ištván se chce nějakým způsobem rehabilitovat za předchozí selhání, ale mám dojem, že to spíše bude druhé selhání, a v takovém případě už by bylo na místě, aby byl ze své funkce odvolán.

Já se k tomu musím vrátit. Víte, on dal takový neuvěřitelný rozhovor pro Český rozhlas nebo pro ten jejich server iRozhlas.cz, kdy se ho ptali, jestli vnímá ty své neúspěšné kauzy, které otřásly fungováním státu, a zásah na Úřadu pro hospodářskou soutěž má potenciál otřást fungováním české ekonomiky, jestli vnímá tyhle problémy, a víte, co on řekl, on řekl, my nic nevnímáme, my konáme. No to svědčí o..., nezlobte se na mě, pane prezidente.

Konání, kterému nepředchází vnímání, většinou skončí katastrofou, což příklad pana Ištvána názorně dokazuje.

A to naskočení českých poslanců a novinářů, to je teda něco, co já..., k tomu se ještě vrátím. U těch novinářů by se to možná dalo pochopit, vyjma výjimek, o kterých mám některé pochybnosti, ale u těch poslanců to naskočení. Ten pan Faltýnek, který není obviněn, zdá se, že jediné co provedl, je jedna schůzka s předsedou Úřadu pro hospodářskou soutěž, nic dalšího jsem tedy nenašel ve veřejných zdrojích, je už poněkolikáté grilován a zcela evidentně to destabilizuje politickou scén. Dokonce političtí partneři v koalici, ministryně práce a sociálních věcí se do něj ostře pustila, aniž bychom věděli jakýkoliv podklad.

Podívejte se, já sám jsem dohodnut s panem Rafajem, že se pravidelně asi tak jednou za půl roku setkáme, abych věděl, co se na tom úřadu děje. Setkání se uskutečňuje tady na Hradě, je publikováno, není co tajit a je to normální komunikace. Já nevidím nic špatného na tom, když se ať už s panem Rafajem nebo s panem Faltýnkem nebo s kýmkoli jiným lidé scházejí, ať jsou to novináři, ať jsou to politici, ať jsou to ekonomové či podnikatelé. Něco jiného by bylo, kdyby měli v kapse obálku.

To je samozřejmě něco jiného, a pokud by byly důkazy o tom, že byli upláceni a tak, ale to, že se lidé scházejí, podle mého názoru není vůbec nic nezákonného, ba naopak. Mnohdy Úřad pro hospodářskou soutěž byl obviněn z toho, že není otevřený, že nekomunikuje s veřejností a tak, no budiž.
Ale jedna věc je tam ještě zajímavá v této kauze, úniky dokumentů a úniky odposlechů. Ty směřují v podstatě výhradně do televize Seznam nebo do Seznam.cz a do deníku Právo a Novinek, u konkrétních redaktorů. O tom se můžeme bavit, to je ta věc, kdy já říkám, že stále stejní novináři mají přístup do policejních spisů. Policie říká, že to je věc advokátů a těch obviněných, a já říkám, to je logický nesmysl, protože v kauze Úřadu pro hospodářskou soutěž nikdo obviněn nebyl, to znamená, žádný z advokátů neměl přístup do spisů. To znamená, že logicky ty odposlechy, přepisy odposlechů a informace musí unikat buď od policie, nebo od státního zastupitelství. Žádný advokát s tím nemá nic společného. Není to už opravdu exemplární selhání ministra vnitra? Ty úniky z policejních spisů, pane prezidente, nezlobte se, ale to je něco příšerného.

Tak to byste mohl také říkat, že je to selhání nového policejního prezidenta. Ale já bych tady spíš navázal, ten únik tedy jde k vybrané malé skupince novinářů, jak sám říkáte.

Ano. Ano, kteří rozpoutají mediální lynč.


Oni uveřejní nějakou blbost, ono se pak ukáže, že ta blbost je nepravdivá, a správně by mělo následovat zesměšnění redaktora XY, že šíří nesmysly. Já jsem teď na svém oblíbeném teletextu jenom viděl, že v deníku Právo se objevilo, že jsem si povolal pana Rafaje v kauze mýta.

Ano.

Já jsem si pana Rafaje nepovolal, on přišel z vlastní iniciativy, to zaprvé.

A z druhé, já nejsem ten, kdo by měl rozhodovat mezi Kapschem a Sky Toll, ale, a to jsem také řekl té Mladé frontě, která Vás předběhla, pane Soukupe, jediné, co jsem panu Rafajovi tlumočil, je, že je nesmysl zpoplatňovat devět set kilometrů silnic první třídy.

Tak pojďme se tomu věnovat


A to je všechno, protože nakonec pokud jsem správně informován, ty silnice zpoplatněny nebudou.

Já se k tomu ještě vrátím, protože na to také míří trestní oznámení.

Ono to možná celé je trochu jednodušší, než si myslíme, souboj miliardářů a komu to slouží. Víte, mě zaráží jedna věc, v celé té kauze se propojuje veřejné zakázky, které údajně měly být jaksi rozhodovány špatně, a policie se věnuje přezkoumávání rozhodování Úřadu pro hospodářskou soutěž z pohledu ekonomického. Takto uniká informace, což mě tedy přijde neuvěřitelné, přeci policie není Nejvyšší soud, policie nemá co přezkoumávat ekonomickou část rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ta má zkoumat korupci nebo nezákonnosti, které se tam dějí, a ne jestli vítězem té zakázky nebo oné zakázky je ten nebo onen. Ale on se s tím propojuje člověk, který se jmenuje Josef Chýle.

Jak?

Josef Chýle. Je to bývalý místopředseda Úřadu pro hospodářskou soutěž, který podle mých informací byl odvolán prostě pro neschopnost nebo pro nepřesvědčivé výkony. A zdá se podle všeho, že vzhledem k frekvenci rozhovorů, které poskytuje Seznamu.cz, deník Právo ho dokonce jmenoval tím, který bránil zákonu na Úřadu pro hospodářskou soutěž. Tenhle ten pán zdá se býti odpovědný za všechny ty věci, které se tam děly, a nyní tvrdí, že byly manipulovány předsedou. Komu to slouží? Na mě to působí tak, že je to boj o předsednické křeslo, nic víc, nic míň.

Podívejte se, já jsem za svůj třicetiletý pobyt v politice zažil desítky, ne-li stovky lidí, kteří, když byli zbaveni své funkce, tak začali poskytovat rozhovory a začali vykládat, že té funkce byli zbaveni neprávem a že právě oni jsou ti nejlepší. Dám Vám konkrétní příklad, zrovna včera, jak jsem surfoval po internetu, jsem četl rozhovor s kandidátem na prezidenta, který skončil poslední, ale úplně, úplně poslední, necelé půl procento, možná ani to ne. Tento kandidát, místo aby mlčel, tak také rozdává rozumy a radí. Tak jsem si říkal, když to máte u prezidentských kandidátů, proč byste to neměl například u Úřadu pro hospodářskou soutěž nebo u čehokoli jiného. Právě tito lidé, kteří jsou zatrpklí, vzteklí, nenávistní, se vybíjejí tím, že dávají rozhovory. Někteří novináři z hlouposti jim to prostě baští.

Ono to vypadá podle všeho, a teď se samozřejmě nechci dotknout nikoho, ale teď tady půjdu proti proudu, protože ono to vypadá, že ten pan Chýlek, který je vzteklý, že byl odvolán, na to nemusím být žádný Columbo, abych jeho motivy neodhadl, zásobuje policii tak média věcmi z jeho referátu. A média spustila mediální lynč pana Rafaje i pana Faltýnka bez toho, aniž by o tom cokoli věděla, a hovoří se o stovkách případů veřejných zakázek, které byly manipulovány v Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ta podobnost s těmi tunami zlata, těmi chobotnicemi a tak dále...


No právě.

...je tak do očí bijící, že je to... Proto já se tomu věnuju takto dlouho.


Počkejme si. Já si zaprvé myslím, že tady k soudu nic nepůjde, ale i kdyby šlo, počkejme si na pravomocný rozsudek. Mimochodem už jsem Vám uváděl, že v jiném typu kauz, a to bylo obvinění komunálních politiků, soudy asi v osmdesáti procentech případů vynesly osvobozující rozsudky. A především novináři nemají co být soudci, protože tomu vůbec nerozumí.

Na druhou stranu celá řada trestních oznámení teď směřuje i na ministra Ťoka právě v rozhodnutí o mýto, kdy je zpochybňováno to, co jste řekl, že to mýto nebude vybíráno na tom rozšířeném počtu silnic, které bylo důvodem pro ten nový tendr. A že právě to znamená, že ten tendr byl zbytečný a jde o nehospodárnost při rozhodování státu.

A tak já bych samozřejmě uvítal, kdyby v zadávacích podmínkách už tehdy bylo vypuštěno těch devět set kilometrů. Mluvil jsem o tom i s premiérem Babišem, který mně říkal, že původně tehdejší premiér Sobotka prosazoval dokonce asi třináct set kilometrů, prostě víc než devět set, ale to už je za námi.

Podívejte se, já rozhodně nebudu rozhodovat o tom, který uchazeč je lepší a horší, ale jestliže mně moji poradci, ať je to prezident Hospodářské komory, předseda Svazu měst a obcí nebo prezident Svazu průmyslu a dopravy, unisono říkají, že těch devět set kilometrů je nesmysl, a já s nimi souhlasím, tak jsem pouze, když už pan předseda Rafaj přišel, zatím co Právo tvrdí, že jsem si ho povolal, bohužel kdysi to byl dobrý deník, ale už není. V každém případě jsem mu říkal toto a na tom si také trvám.

No, pane prezidente, víte, ani novináři, ani policie nemá prezidentovi republiky říkat, s kým se může, nebo nemůže sejít. Prezident republiky má svoji důstojnost a sejde se s tím, s kým uzná za vhodné. Na tom se nepochybně shodneme.
Ale pokud se ukáže, že ta akce státního zastupitelství v Olomouci, kdy paralyzovali Úřad pro hospodářskou soutěž, vyvolali v ekonomické veřejnosti, v podnikatelské veřejnosti dojem, že je to hnízdo korupce, že je tam jaksi chobotnice různých korupčních vztahů, pokud se to ukáže jako nepravdivé nebo nebude směřovat k rychlému obvinění a rychlému odsouzení, není tedy na čase, aby ten pan Ištvan byl postaven mimo službu?

Ale Vy jste zřejmě přeslechl větu,...

Nepřeslechl.

...kde jsem řekl přesně toto. Pokud se ukáže, že i toto byla kachna, je čas na jeho odvolání. Já mám dojem, že v tomto případě odvolává nejvyšší státní zástupce, on je někdy tak trochu neviditelný.

Pavel Zeman.

Takže člověk si, můj jmenovec, klade otázku, zda vůbec existuje, ale v tomto případě by měl konat.

Druhý vrchní státní zástupce nebo zástupkyně je Lenka Bradáčová, druhá mocná osoba české justice. Jak ji hodnotíte, její činnost?


Má jako pozitivum případ Davida Ratha, ale to už je kauze stará asi sedm let, takže možná, že by bylo dobré, aby si připsala další úspěch.

Pojďme k další věci, která se týká justice a ve veřejnosti tedy teď rezonuje. To je takzvaná kauza Nečesaný. Já připomenu, jde o pokus vraždy kadeřnice v Hořicích.


Ano, ano, vím o tom.

Proběhlo tam čtrnáct soudních rozsudků a Lukáš Nečesaný, který z toho pokusu o vraždu byl jaksi odsouzen, osvobozen, odsouzen, osvobozen a tak dále, je definitivně pravomocně nevinný. Co bylo pozoruhodné, kdy soudce odvolacího soudu v podstatě ve svém odůvodnění řekl, že musí rozhodnout tak, jak rozhodl, ale že se mu nechce, protože stejně si myslí, že ten pán, ten pan Nečesaný je vinný. Pro mě je to další neuvěřitelný případ české justice.

Víte, já kritizuji justici především za pomalost řízení. Pan poslanec Michálek nedávno prohlásil, že soudci jsou líní, protože já, pane Soukupe, jsem zdvořilost sama, tak bych takový výraz nikdy nepoužil, ale myslím si, že soudci jsou nepracovití. A protože ryba smrdí od hlavy, tak například jeden ze soudců Ústavního soudu, pan doktor Filip už více než dva roky leží na mé ústavní stížnosti a nic s ní nedělá. To je krásný případ nepracovitosti, chraň bůh, abych mluvil o lenosti. To samozřejmě zasahuje i do nižších pater. Čili pomalost, v kauze H-System to bylo dvacet let, teď jsme mluvili o Rathovi, tam už je sedm let, že a jistě najdeme celou řadu případů, kdy se to vleklo deset, dvanáct let. Kauza Nečesaný je specifická pouze tím, že tady ten počet kontrárních rozhodnutí soudů byl vyšší než obvyklý. To znamená, místo aby soudci sjednocovali judikaturu, tak ji naopak bourají.

No, tak vypadá to, že to dobře dopadlo, mě tam zarazil ten pan soudce Lněnička, který je zcela evidentně no... No dobře, víte, u té jednotlivosti, můžeme u soudů, můžeme hovořit o jednotlivosti. Já jsem přesvědčen o tom, že soudní systém v principu funguje dobře, a toto jsou
skutečně jednotlivosti. Ale u fungování toho Vrchního státního zastupitelství jsem prostě přesvědčen o tom, že jde o systémové selhání, tam už...

Kdyby soudní systém fungoval dobře, pane Soukupe, tady s Vámi nesouhlasím, tak by průměrná délka soudního řízení byla daleko a daleko kratší, než je dnes. Protože o pracovitosti těch soudců, já vím, že teď zase bude kaceřován, že někoho urážím, že o pracovitosti těch soudců se dá někdy, ne vždy, s úspěchem pochybovat, tak já bych hledal třeba i nějaké motivační faktory.

Víte, co se mně třeba líbilo na ministru Kněžínkovi? Ten teď svlékl z taláru pro nepracovitost soudce Maxu. Prosím, nezaměňovat se soudcem Baxou. Protože tento soudce Maxa nevyřizoval téměř vůbec žádné spisy, furt mu to leželo ve skříni nebo kde. Ale myslíte si, že ten Maxa je jeden jediný? My jsme teď měli tady poradu v Lánech a já mu říkal, já Vám mohu klidně jmenovat, když svléknete z talárů deset soudců pro nepracovitost, deset nových soudců, protože každé dva, tři měsíce jmenuju třicet nových soudců. Tak bych ještě deset přidal a myslím si, že tohle by byl odstrašující efekt. Soudíš pomalu, nikdo přece nechce, aby tady byli stachanovci, soudní stachanovci. Nikdo nechce, aby se...

To chápu.

...ty rozsudky sekaly jako Baťa cvičky. Ale aby někomu ve skříni ležely spisy, třeba jako soudci Filipovi, dva roky, to už je trochu moc.

To chápu, ale přesto si trvám na tom, že, ano, není to dokonalé, ale pokud jde o profesionalitu, nestrannost rozhodování soudu, tak je to, tak jsme na tom poměrně dobře. Můžeme hovořit o jednotlivostech, třeba v případech Lukáše Nečesaného, Davida Ratha a délce soudního řízení, ale důvěru v rozhodování soudu podle mého názoru mít můžeme, ale...

No, tak já Vám to řeknu jinak, pane Soukupe.

...obsah... No já s Vámi jenom nesouhlasím, víte?


Ne, počkejte. Jestliže soudní řízení se vleče v nějaké kauze deset let, a to jsou docela časté případy, tak tím rozvracíte rodinu, zhoršujete profesní pozici toho obviněného člověka, který přitom může být nakonec osvobozen, jinými slovy tohle jsou efekty pomalosti soudního řízení.

Ano, ano, to máte pravdu. Já jsem ale spíše hovořil o obsahu rozhodnutí, nestrannosti a profesionalitě rozhodnutí soudu. O nestrannosti a profesionalitě rozhodování Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a fungování státního zastupitelství, tím pádem je to vrcholný orgán státního zastupitelství, mám tedy své pochyby a považuju to opravdu za vážnou situaci.

To můžou být i jednotlivá dílčí státní zastupitelství. Pan ministr Kněžínek zrovna teď podával stížnost pro porušení zákona u věci jednoho státního zastupitelství v kauze pana Bartíka, o tom už jsme spolu mluvili, takže se nebudeme opakovat, a tam také můžete mít pochybnosti jak o profesionalitě, tak o nestrannosti.

No taky je mám.

Že ano?

Taky je mám. Tak pane prezidente, nechme tedy státní zastupitelství, Úřad pro hospodářskou soutěž a tak dále a pojďme na Slovensko. Konají se tam prezidentské volby. Vy jste se, tedy druhé kolo prezidentských voleb, to znamená to poslední, Vy jste se setkal s panem Šefčovičem, což je tedy kandidát na prezidenta, a vyšel jste vstříc jeho žádosti a byl jste za to kritizován, že zasahujete do prezidentských voleb. O čem jste hovořili a jak tu situaci vidíte a co se stane v případě, že vyhraje jeho soupeřka paní Čaputová?

Tak já bych jenom předeslal, že obdobně zasahoval, a já mu to nevyčítám, do slovenských prezidentských voleb pan Schwarzenberg, a to už vůbec nemluvím o panu páteru Halíkovi, na straně paní Čaputové.

O čem jsme se bavili. O celkové politické situaci na Slovensku. Já jsem říkal panu Šefčovičovi, že Slováci zřejmě většinově nemají rádi politiky. A možná, že tady je jisté dědictví mečiarismu, které přežívá do dnešních dob, takže i dobrý profesionální politik je automaticky dehonestován, zatímco člověk, který se politikou nikdy nezabýval, je automaticky preferován. Mně, pane Soukupe, to trochu připomíná ten prezidentský souboj, který byl v České republice, kdy jeden z mých argumentů proti mému protikandidátovi panu Drahošovi také zněl, že se nikdy nezabýval politikou.

My napjatě, možná se zatajeným dechem sledujeme volby na Slovensku, ale svět jaksi tak neprožívá volby na Slovensku, ale prožívá volby v zemi, která je pouze kousíček východněji od Slovenska, to je Ukrajina. Tam se totiž volby tedy o víkendu budou konat také. A upřímně řečeno vzhledem k jaksi strategickému významu Ukrajiny, jde o volby významné. Dokonce se tam ucházelo osmdesát devět kandidátů, nakonec jich tedy zbylo čtyřicet čtyři. Snad v posledním kole jich je třicet devět, co jsem se díval na servery. Vypadá to, že největší šance má Volodymyr Zelenskyj, což je bývalá televizní hvězda, komik a herec. A pak možná postoupí do druhého kola jeden z dvojice současný prezident Porošenko a Julija Tymošenková. O čem se bude rozhodovat o víkendu na Ukrajině podle Vás?


Kdybych měl říci, že o vztahu s Ruskem anebo na druhé straně s Evropskou unií, tak to asi bude pravda, ale protože na Ukrajině je de facto prezidentský systém, tak já bych si velmi, velmi přál, aby pracovní náplní toho nového prezidenta nebo možná staronového prezidenta nebyla zahraniční politika, ale domácí politika, protože je pravda, že Ukrajina je jedna z nejchudších evropských zemí. Je rozdírána občanskou válkou na Donbase i jinde, takže chtělo by to zklidnit situaci. Samozřejmě, že ta válka klanů nebo oligarchů, jak to chcete nazvat, ta tam existuje už desítky let, to není nic nového. Víte, že Julii Tymošenkové se říkalo plynová carevna, a jistě se jí tak neříkalo kvůli tomu, že si doma v kuchyni zapálí plyn. A tak bych mohl mluvit o dalších. Toho kandidáta, o kterém říkáte, že je televizní komik, sice neznám, ale někdy je i televizní komik zajímavější...

Profesionální politik.


...než člověk, který už v životě něco zkazil, a přesto chce pokračovat.

Západní média, pokud jsem se díval na servery zahraniční, tak v podstatě ty jaksi volby na Ukrajině říkají nebo hodnotí v podstatě jako referendum mezi proruským a prozápadním směřováním Ukrajiny. Vidíte to také tak?
  

Ani ne. Ukrajina je samozřejmě rozdělená na řekněme ruskojazyčnou a tu západní, tedy ukrajinskou část, ale já bych neřekl, že to přímo koresponduje s proruským směřováním. Jde spíše o to, že Ukrajina nesplnila jeden z požadavků minských dohod, a to je změna konstituce, která by vedla k decentralizaci Ukrajiny. Vím, že ukrajinský ministr zahraničí jednou u mě protestoval proti termínu federalizace, a já jsem se ho zeptal, a co máte proti termínu decentralizace a on říkal, nic. Šel jsem za jedním přítelem, Heinzem Fischerem a ten říkal, Miloši, ale já nevím, jaký je rozdíl mezi decentralizací a federalizací. Tak jsem mu říkal, Heinzi, já to sice taky moc nevím, ale protože jeden termín jim vyhovuje a druhý ne, tak ať mají ten termín decentralizace. Ale ani to dosud změnou konstituce nemají, takže kdyby ten Donbas měl trochu větší autonomii, tak by se mohl vrátit do Ukrajiny a jeden problém by byl vyřešen.

Samozřejmě, teď úplně poslední otázka dnešní debaty. Samozřejmě, že velkým tématem prezidentských voleb na Ukrajině je otázka Krymu a samozřejmě také tématem zahraničních médií, která teď ty volby sledují. Vy jste před časem, před dvěma lety už na parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku hovořil o neúčinnosti sankcí vůči Rusku a řekl jste, že ta ruská anexe Krymu je fait accompli, tedy hotová záležitost z pohledu diplomatického. Měnil byste na těch slovech něco?

Myslím, že ne, je to prostě fakt. Očekávat, že ruský režim se změní do té míry, že Rusové pod jakoukoli vládou Krym vydají zpátky Ukrajině, je velmi, velmi nerealistické. Na té Radě Evropy jsem se spíše snažil pomoci Ukrajině tím návrhem na nějakou finanční nebo naturální kompenzaci za Krym. Ukrajince to urazilo. Když Ukrajinci to odmítli, tak to následně odmítli i Rusové. Je to škoda, protože ta případná kompenzace by Ukrajině alespoň trochu pomohla.

Pane prezidente, náš čas vypršel, děkuji Vám za Vaše odpovědi a za to, že jsme spolu mohli být ve studiu.


Dneska jsme ani neměli žádné třaskavé téma, ale možná, že k němu dospějeme za týden nebo za dva, protože jak vidíte, jsme republika, kdy každý na každého podává trestní oznámení. Už na Vás někdo podal trestní oznámení?

Ale to víte, že ano. Ano, ano, několik.


No a jak to dopadlo?

Nijak, bylo to vždycky odloženo, ale bylo to trochu nepříjemné. Musel jsem něco vysvětlovat.


Tak vidíte.

Pak to zase odložili, no co se dá dělat.

Tak vybereme si nějaké trestní oznámení, nikoli na Vás, které bylo dotaženo do konce, a můžeme se při této příležitosti pobavit o stavu našeho pomalého soudnictví, protože jak víte, komise nebo podkomise, podvýbor Poslanecké sněmovny pro justici jednomyslně rozhodl, že jsem neovlivňoval soudce, ale to, že je kritizuji za pomalou práci, to není ovlivňování.

Ano, v tom jsme se shodli, v této věci jsme se shodli. Každopádně příští týden náš pořad natáčet nebudeme, protože jste na státní návštěvě v Rakousku, a tam jaksi pro naši televizi v protokolu nebyl prostor. Uvedeme střihový pořad toho nejlepšího, o čem jsme hovořili tento rok, a za čtrnáct dní se zase těším.

Budu se těšit.

A děkuji za pozornost i vám, vážení diváci televize Barrandov, a těším se tedy příští týden u střihového pořadu a za dva týdny u nového vysílání, nového obsahu, originálního obsahu Týdne s prezidentem.

Miloš Zeman, prezident republiky, TV Barrandov, 28. března 2019

 

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

21.05.2020
  V pondělí končí drtivá většina opatření, život se pomalu začne vracet do normálu. Jak...

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

20.05.2020
  Vážená paní ministryně spravedlnosti, vážený pane předsedo Ústavního soudu,...