ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem"

čtvrtek 20.06.2019

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který tentokrát předtáčíme ve středu, protože ve čtvrtek je na státní návštěvě České republiky slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Dobrý večer i Vám, pane prezidente.


Dobrý večer.

No, natáčíme to ve středu odpoledne, ale dobrý večer.

No právě.

Dobrý večer. Pane prezidente, o návštěvě slovenské prezidentky Zuzany Čaputové jsme už hovořili, je ještě něco, co byste chtěl dodat?


Ne, ale zeptejte se mě, až ta návštěva proběhne.

No, ono je to trošku složité, protože ve čtvrtek večer, kdy vysíláme náš pořad, bude po návštěvě. Tak se tedy zeptám příští týden.

No dobře, ale ještě jedna věc u prezidentů se stala. Ve středu má narozeniny, sedmdesáté osmé narozeniny, Václav Klaus. Co mu popřejete?


Především zdraví, protože v tomto věku nás obou už je zdraví to nejdůležitější.

Kdybyste měl vybrat z té dlouhé politické kariéry Václava Klause, ať už to bylo ve funkci předsedy vlády, ministra financí, předsedy Poslanecké sněmovny nebo prezidenta České republiky, to je jedno, jednu dobrou a jednu špatnou věc, jaká by to byla?

Víte, že jsem nesouhlasil s jeho amnestií, pokud jde o funkci prezidenta, ale jinak si myslím, že tu funkci těch deset let vykonával dobře. To zaprvé.

Jsem rád, že také byly doby, kdy jsme se dokázali dohodnout. V takzvané opoziční smlouvě, kterou jsme oba dva podepsali, jsme zakotvili právo vítězných politických stran na to, aby uzavřely dohodu a spolupráci.

Ta opoziční smlouva, když jste to nakousl, byla vysmívaná, ale s pohledu dneška, z mého pohledu to bylo dobré řešení, protože vláda se soustředila na problémy lidí, na problémy těch, pro které má vládnout, kteří ji zvolili, tedy Parlament zvolili a nikoliv na neustálé půtky a problémy, které si sama vytvoří, a pak je řeší. Nemáte ten pocit?

Vy jste řekl, že ta smlouva byla vysmívaná, ale já bych se zeptal, kým byla vysmívaná?

Mainstreamovými médii.

To taky a politickými trpaslíky, kteří neuspěli ve volbách.

Ano.

A záviděli, žárlili, možná i nenáviděli.

Pane prezidente, tento týden se konalo několik připomenutí, pietních aktů, připomenutí historických událostí. Jeden byl z nejtragičtějších událostí českých dějin, a to je vypálení Lidic. Konaly se k tomu připomínkové akce, a tam byla, taková ta pieta byla narušena tím, že tedy ti Noční vlci a lidi, kteří měli na sobě nápisy v azbuce, v ruském jazyce, nepustili vyjádřit úctu padlým mrtvým. Určitě jste to zaregistroval, byl mezi nimi i poslanec Foldyna a další. Co tomu říkáte? Jenom z toho titulu, že měli na sobě oblečení, které mělo ruské nápisy.

Noční vlci, pokud jsem správně informován, projíždějí Evropou, končí v Berlíně a v podstatě oslavují vítězství nad nacistickým Německem. Jestliže se na této cestě zastavili i v Lidicích, je třeba jim za to poděkovat a to nezávisle na tom, jaké nápisy na těch věncích nebo kyticích, nebo co tam bylo, byly.

No právě, a přímo před ruským velvyslancem jim byla odepřena možnost vyjádřit úctu, žádné provokace se ne...

A kdo to prosím Vás udělal?

Nějaký předseda toho organizačního výboru nebo toho památníku jim zakázal přístup, aby vyjádřili pietu. Já bych to jako chápal, pokud by tam se chystala nějaká provokace nebo hlasité protesty, ale nic takového se tam nechystalo, tak to bylo zvláštní.


Mimo jiné většina médií ignorovala, já jsem vůbec nenašel to, že na té pietě v Lidicích byla i ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Je to proto, že se to třeba těm médiím nehodilo do toho obrazu ministryně, který teď je jaksi vykreslován?


Pane Soukupe, zapomeňte na média. My sice o nich z Vaší iniciativy diskutujeme skoro pokaždé, ale uvědomte si, že je to několik desítek vzteklých křiklounů, a neměli bychom jim věnovat takovou pozornost.

Já si nejsem jistý, pane prezidente, protože ona média samozřejmě informují o věcech a do určité míry samozřejmě formulují názory způsobem, jakým informují. A nejsem si úplně jist, jestli ten aktivismus médií je v pořádku, proto o tom hovořím.


Na druhé straně zaplať pánbůh za internet, který už má zhruba osmdesát procent českých domácností, a tam máte nejrůznější názory, nikoli jenom ty správně předepsané. Můžete se lépe orientovat, slyšet argumenty pro a proti. A ten internet, respektive sociální sítě, věřím, jednoho krásného dne, vytlačí tištěná média.

To si tedy nejsem úplně jistý. Každopádně pokud se mainstreamová média rozhodnou někoho lynčovat, což se stává pro jiný názor, tak to může vést už k nebezpečným situacím. No dobře, nechme média, abychom tedy nezdržovali a neztráceli čas.

Jedna věc, která mě zaujala. Došlo jaksi k setkání Angely Merkelové, německé kancléřky a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a oni se oba dva shodli na formulaci, že je potřeba normalizovat vztahy s Ruskem. Ta dikce a přístup je trochu jiný, než ještě dejme tomu před rokem. Jak si tu změnu vykládáte?


Patrně oba dva poznali, že ty sankce nezapůsobily ani na ruskou ekonomiku ani na ruskou politiku tak, aby se podstatně změnily. Když ty sankce nemají účinek, tak je asi potřeba je zrušit.

Myslíte si, že to má souvislost tedy s tím poměrně prudkým sporem mezi Evropskou unií a Spojenými státy o zavedení cel? Že ta čistě proamerická orientace, jak politická, tak obchodní pro Evropu tedy nemusí být to pravé ořechové? Dá se to tak vyložit?


Stejný problém je i s Íránem. Vy přece víte, že Evropská unie je proti sankcím vůči Íránu, zatímco Američané tyto sankce prosazují.

Abych ale byl úplný, Angela Merkelová ujistila ukrajinského prezidenta, nově zvoleného ukrajinského prezidenta Zelenského, že sankce proti Rusku potrvají až do doby, kdy bude obnovena územní celistvost Ukrajiny, takto to řekla. Hovoří samozřejmě o Krymu. Ta situace s tím Krymem má nějaké řešení v tomto směru tedy?

Já jsem už před nějakým časem řekl, že je to fait accompli, čili hotový fakt. S tím se těžko dá něco dělat, jistě kvůli Krymu nikdo nepůjde do války.

Pojďme k dalšímu tématu, které teď hýbalo veřejným prostorem, médii a bylo hojně diskutováno i na Vámi oblíbeném internetu a sociálními sítěmi. A to je případ malého Adámka, který v pardubické nemoci krvácel, zůstal bez pomoci a to krvácení vedlo prostě k fatálním následkům na jeho zdraví a v tuto chvíli má těžce poškozený mozek. A teď se tam dějí věci. Ta nemocnice nechtěla vydat dokumentaci, až soud jí to musel nařídit. Nechtěla žádné odškodnění, až nyní pod tlakem veřejnosti a soudu tedy nabídla nějaké odškodnění. A byly tam hrůzostrašné věci, kdy lékař nebo lékařka jaksi šla po chodbě a toho krvácejícího chlapce si ani nevšimla a tak dále.

Já Vás nechci teď zkoušet z nějakých medicínských znalostí, ale zřizovatelem té nemocnice je kraj. Hejtman Pardubického kraje je pan Netolický a já jsem vůbec nezaregistroval nějakého srozumitelnější vyjádření ani opatření nebo zásah v té nemocnici. Co se má dít?

Já sice nemám rád pana Netolického, ale v tomhle případě bych se ho trochu zastal. Podívejte se, pane Soukupe, v každé nemocnici bez ohledu na to, kdo je jejím zřizovatelem, bohužel může občas dojít, a také už docházelo, k podobným tragédiím, jako je ten malý Adámek. Samozřejmě že je na vedení té nemocnice, jestli se k tomu postaví čelem, zaplatí odškodnění a případně vyvodí důsledky proti těm lékařům, kteří se toho dopustili, ale tvářit se, že je to jenom v této nemocnici a v jiných ne, je zjednodušení.

No já právě to schválně nezobecňuji, hovořím pouze o té nemocnici. Tady se neshodneme, protože představa, že... Nechci si vůbec připustit představu, že je chlapec v nemocnici, v krajské nemocnici, který krvácí a je přímo ohrožen na životě, okolo něj projde lékař a vůbec si toho nevšimne. To si vůbec nechci připustit.

Ten lékař by měl být samozřejmě propuštěn, v tom s Vámi souhlasím, ale moje námitka vůči Vám zněla, že totéž se bohužel může stát v jakékoli nemocnici bez ohledu na zřizovatele.

Já tomu rozumím, co říkáte, ale tentokrát s Vámi nesouhlasím. Já si nechci připustit, že se to může stát, protože takto dramaticky špatná organizace, takto dramaticky ignorování vážného stavu pacienta, si nechci připustit, že se může stát v jiné nemocnici, s ohledem na organizaci té práce.

Pokud já vím, tak těchto případů bylo v minulosti už několik. A znovu opakuji, nemůžete jim zcela předejít, ale když už se stanou, musíte vyvodit důsledky, odškodnění a personální změny.

No dobře. Další téma, vznik Národní sportovní agentury. Teď tedy Sněmovna přehlasovala veto Senátu, půjde to k Vám na stůl k podpisu. Podepíšete ten zákon?


Zamyslím se, ale s velkou pravděpodobností ho podepíšu, protože v rámci struktury Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy byl sport přece jenom poněkud Popelkou, a byl tam kladen důraz spíše na to školství, což je v naprostém pořádku až na to, že ten sport tam opravdu hrál druhé housle. Takže budu přát panu Hniličkovi, aby se mu dařilo.

No, pane prezidente, nezlobte se, ale další takový spor mezi námi. My jsme tady před časem hovořili, jestli by nemělo být zřízeno ministerstvo sportu, Vy jste říkal, ne.

Ne.

Teď bude zřízena ta agentura, jaký je v tom rozdíl?


Samozřejmě, že je, protože ministerstvo má tendenci bobtnat podle Parkinsonových zákonů, obklopovat se stále vyšším a vyšším počtem úředníků, doufám, že na tu agenturu bude přece jenom trošku přísnější metr.

No tak já tedy nevím, ale agentura bude bobtnat úplně stejně jako ministerstvo, protože budou říkat, že těch žádostí mají hodně a že jich jsou tisíce a o tisíc víc žádostí, o nějaké dotace než předchozí rok a že potřebují o tolik více a více úředníků. Na to nemusím být žádný Einstein, abych dokázal predikovat ten vývoj. Jenomže na to ministerstvo je více vidět. Může být ministry interpelován v Parlamentu, může být kontrolován, je na něj více vidět. Na tu agenturu bude vidět trošku méně, ale já...

Víte co, ta agentura ještě ani nezačala pracovat, čili posuďme nejdříve její konkrétní výsledky. Budou-li špatné, tak je společně kritizujme.

No dobře, no tak já zastávám vždycky ten názor, že problémům se má spíše předcházet, než je potom následně řešit. Ale dobře, tak uvidíme.

Další věc, pane prezidente, mnohokrát jsme hovořili o kauze Huawei, o té firmě, která má být tedy celosvětovým rizikem, bezpečnostním a tak dále, ale proti ní byly zavedeny sankce a šéf Huawei teď přiznal, že čelí dramatickému poklesu prodejů a dramatickým hospodářským problémům. Oni říkají, že prodej jejich zboží klesl o čtyřicet procent a zisk spadl až o třicet miliard dolarů. Znamená to, že tedy Američané jsou úspěšní a že v tom tlaku na Čínu a Huawei tedy vyhrávají?

Američané až dosud vycházeli z toho, že s nimi Huawei poměrně výrazně spolupracovala, například pokud jde o komponenty a podobně. Teď Huawei uzavřela poměrně velkou smlouvu o dodávce sítí 5G s Indií, což je obrovská země. Takže tím, že přesměruje svoje trhy, to zaprvé, a zadruhé, že se naučí sama vyrábět některé komponenty, tak si myslím, že to zakolísání, byť je výrazné, bude krátkodobé.

Když jsme u těch Američanů, Vy jste se setkal s novým americkým velvyslancem Stephenem Kingem. Já nevím, jestli můžete říct, o čem jste hovořili, ale jenom tak poznamenám, že on řekl, že mezi Vámi vládne pozitivní osobní chemie. Toto řekl.

To je pravda. Já nevidím důvod, proč bych Vám neprozradil, o čem jsme hovořili včera. Takže hlavní téma bylo to, že bychom měli na Pražském hradě uspořádat obdobné investiční fórum jako je česko-čínské investiční fórum, a to tentokrát česko-americké investiční fórum. To je ta politika všech azimutů, kterou razil Charles de Gaulle. Takže, jak vidíte, já nejsem ideologicky předpojatý a budu rád, když se naše obchodní vztahy budou rozvíjet oběma směry.

To je samozřejmě výborná zpráva, politika všech azimutů. A pokud prezident České republiky řekne, že na Pražském hradě bude vedle česko-čínského fóra uspořádáno stejně významné americko-české, tak je to významný signál ne jen pro mě, pro diváky, ale i pro ostatní politiky od prezidenta republiky a znamená to, že tedy ty vztahy s americkým velvyslanectvím jsou tedy podstatně kvalitativně lepší, než byly za předchozího vedení Andrewa Schapira. Je to tak?

Ale já jsem měl výborný vztah i s, pokud vím, všemi velvyslanci. Vzpomínám například na pana Stapletona. Takže je to naopak. Jediná výjimka, tedy negativní vztah, byl právě pan Schapiro.

Dobře, tak jo. Další téma. Teď se zase rozčílíte, protože chci hovořit o médiích, a to tentokrát o médiích, které tedy platíme my všichni z daní. Šéf Českého rozhlasu pan Zavoral řekl, že by chtěl zvýšit koncesionářský poplatek. Zatím činí tedy čtyřicet pět korun a je to pro ně málo. Upozorňuju, že ta instituce získá z těch poplatků přes dvě miliardy korun a dalších sto milionů z reklamy, a je to pro ně málo. Stejné řeči jsme slyšeli od České televize. Já jenom, pane prezidente, upozorňuji, že pokud sečtu peníze, které my platíme těm institucím, Českému rozhlasu a České televizi, plus příjmy z reklamy, dostáváme se k částce přes deset miliard korun. Je to normální?

Tak já vím, že je to Vaše oblíbené téma. Já jsem na to reagoval minulý týden konkrétním návrhem o nepřijetí dvou zpráv hospodaření České televize. Ale na druhé straně v konkurenčním prostředí, pane Soukupe, máte vždy možnost nesledovat veřejnoprávní televizi, nesledovat veřejnoprávní rozhlas, a tím pádem ani neplatit poplatky.

To tedy není pravda, protože pokud to nesledujete, ty poplatky platit musíte, protože Vám to nařizuje zákon, tak. Oni mají v tuto chvíli takhle obrovské prostředky a já se ptám spíše na něco jiného. Deset miliard korun z peněz českých daňových poplatníků. Tady hovoříme o jedné miliardě korun na sociální služby a už to dva týdny plní všechna média, protože vláda je prostě není schopna najít, jednu miliardu korun. Tady je deset miliard korun do médií veřejné služby a já jenom upozorňuji na to, že samozřejmě oni je všechny utratí, o tom žádná. Jde jenom o to, jestli Český rozhlas, když říká, že má málo peněz, musí mít tolik stanic a provozovat zpravodajský server a chtít větší a větší moc na mediálním trhu.

Dobře, přistihl jste mě při omylu, pokud Vy máte pravdu a skutečně nařizuje zákon platit koncesionářské poplatky, tak by bylo dobré, zrušit tento zákon, protože je proti tržnímu prostředí.

No to ano, právě. Jestli tedy, teď směřuji k tomu rozhlasu, jestli by tedy rozhlas za veřejnou službu, za peníze veřejných poplatníků neměl tedy provozovat rozhlasovou zpravodajskou stanici, to je v pořádku, ale je otázka, proč jich má mít tolik, proč má mít zpravodajský jaksi server poměrně nákladný, a to všechno za peníze daňových poplatníků.

Dobře, podívejte se, dejme si kontrární příklad, je tady Česká tisková kancelář, pokud jsem správně informován, tak je dokonce zisková. Teď si vybudovala i vlastní televizní stanici. Je objektivní, protože informuje, nikoli hodnotí, jako dělají jiní novináři. Pokud vím, České tiskové kanceláři přes její ziskovost neplatíte žádné koncesionářské poplatky, takže ať ostatní instituce tohoto typu mají schopné vedení a dobrou komerční politiku.

To ano, ale Česká tisková kancelář je přeci jen něco jiného. Česká tisková kancelář má svoje novináře, má samozřejmě i svoje vybavení, mají i Videoobsah a shromažďují věci, informace, zprávy a ty prodávají jiným médiím. To znamená, oni mají příjmy z toho, že fakturují za ty zprávy jiným médiím, a jsou úspěšní.

To je v naprostým pořádku, ne?

Ano, a jsou úspěšní a dělají to velmi dobře, protože ta média jim za to ráda platí, protože je to pro ně daleko výhodnější, než kdyby si platila svoje novináře. Česká tisková kancelář funguje výborně, to je pravda.


Tak nechť jiné instituce, například veřejnoprávní služby, si také dokáží obstarat kvalitní informace, a nebudou potřebovat haldy komentátorů, kteří budou hodnotit informace, místo aby je sbírali.

Tak jo, tak pojďme tedy, už slibuji, už to bylo naposledy o médiích dnes, pojďme hovořit o vládě a ČSSD. ČSSD se takříkajíc postavila na zadní a začala otevřeně říkat, že pokud pan Semín bude zvolen do Rady České tiskové kanceláře, no dobře, nehodnotím, budou zvažovat odchod z vlády. Tak tohle evidentně byla taková nějaká poslední kapička, kdy to chtěli říci, protože těch důvodů, proč to mohli udělat, bylo daleko více a daleko závažnějších. Myslíte si, že to je reálné?

Tak zaprvé, já vůbec nevím, kdo je to pan Semín. Přiznávám se ke své neznalosti, ale uznejte, že nemohu znát každého občana České republiky, tak to zaprvé.

Zadruhé, pokládám za poněkud malicherné, kdyby se měla vláda rozpadnout kvůli nějaké Radě České tiskové kanceláře. Mimochodem, když jsme mluvili o tom, že ČTK je komerčně výhodná, tak já ani nechápu, proč je tady nějaká Rada. Asi, aby se zase nějaký politik někde uživil a uplatnil, že?

Já Vám to řeknu, pane prezidente, Česká tisková kancelář samozřejmě by měla naprosto nezastupitelnou roli v době, kdy neexistoval internet, a média nemohla mít takové pokrytí a nemohla mít zprávy ze všech možných koutů světa. Ona ČTK se s tou situací internetu a nových technologií vypořádala výborně a funguje výborně. Je to opravdu jedna z nejcennějších součástí mediálního světa a já říkám, že fungují výborně. No, ale tyhle ty anachronismy, ty různé rady, to, že máme Českou televizi, Český rozhlas a tak dále, ty tam zůstávají z devadesátých let, protože politici se bojí do toho sáhnout. Samozřejmě, že máte pravdu. Rada České tiskové kanceláře je úplně nesmyslná instituce.

Ale tak uživí se tam několik vysloužilých politiků.

No dobře, to jo, to chápu, ale on pan předseda Chvojka s panem předsedou Faltýnkem, poslaneckých klubů, řekli, že tedy personální věci už budou spolu koordinovat a zdá se, že ta krize je zažehnána, ale v pátek bude jednat vedení ČSSD a slyšel jsem, že z krajů je čím dál tím větší tlak na to, aby ČSSD z vlády odešla. Je to reálné?


Tak já myslím, že Jan Hamáček naprosto realisticky upozornil, že pokud sociální demokracie z vlády odejde, tak se vláda opře o stranu Svoboda a přímá demokracie. Takže tady je záložní řešení. Co by se stalo, sociální demokracie by ztratila ministerské posty, přestala by být v opozici příliš viditelná. Takže by si uškodila.

To by si asi uškodila, ale zase bychom zjistili, jak mocný, a jak velkou moc dává Ústava prezidentu republiky, protože celá ta situace by byla ve Vašich rukou.


Ale tak těch situací, kdy to bylo v mých rukou, bylo několik a vždycky jsem se snažil, aby se lidé dohodli. Víte, že jsem přemlouval i na jejím sjezdu sociální demokracii, aby uzavřeli koalici s hnutím ANO? Ale pokud se rozhodnou odejít, tak už jsem upozornil na toto záložní řešení.

To ano, ale Andrej Babiš se stále tvářil tak, že SPD pro ně není přijatelná, protože chtějí vystoupit z Evropské unie. On je proevropský politik a pro ně je to nekompatibilní, protože by mu nadávali v Evropské unii. No, já se jenom ptám, protože oni mu teď stejně nadávají v Evropské unii za ty dotace a audity a tak dále.

No právě.

Jestli teda máte nějaký signál o tom, že Andrej Babiš už by na ně změnil názor, protože evidentně to jeho proevropské směřování moc úspěšné nebylo.

Já s ním budu mluvit, kdy? V neděli?

V sobotu.

V sobotu. V sobotu večer na pravidelné večeři, kterou máme každý měsíc v Lánech, tak se ho na to samozřejmě zeptám.

Doporučíte mu něco?

Ale no tak, zatím sociální demokracie z vlády nevystupuje.

No dobře, a tedy, dobře, tak určitě budete hovořit o jeho návrhu, který Vám leží na stole, a to je odvolání ministra Staňka a jmenování pana Šmardy. Vy jste řekl, že s panem Šmardou se setkáte v geologicky blízké době a ta geologická blízká doba už je příští týden, při Vaší návštěvě Vysočiny. Co mu řeknete, premiérovi.

Pokud se na to pan premiér vůbec bude ptát, protože myslím, že budeme mluvit o jiných záležitostech, tak mu řeknu, že mám s panem Šmardou schůzku příští týden. A to je zatím vše.

Dovolte mi, trošku si zaspekulovat.

Ano.

Já Vám velmi rozumím, velmi rozumím Vašemu postoji a trošku se usmívám, protože jsem ho očekával. Dovolte mi trošku si zaspekulovat. Budou demonstrace, je známo, že Andrej Babiš na tlak, na něj osobní, nereaguje příliš dobře. Viděli jsme, že Češi v Bruselu se nechali slyšet a demonstrovali tam před sídlem Evropské komise, což si myslím, právě s ohledem na to, jak Andrej Babiš se snažil jednat v Evropské komisi a říkal, že je tam úspěšný, se ho muselo dotknout. Celá řada dalších věcí objektivních a tak. Co kdyby Andrej Babiš Vám řekl, že už to nechce, že už to nezvládá, že chce nový mandát od voličů a chce předčasné volby? Jak byste reagoval?

Zaprvé, já beru jeho prohlášení, že nebude rezignovat, a předčasné volby by byly rezignací svého druhu.

A zadruhé, pojďme se bavit o pracovních záležitostech a ne o těchto spekulacích. Vy jste se mě ptal na ministra kultury, tak včera u mě byla slavná operní zpěvačka Eva Urbanová, která si stěžovala na vedení Národního divadla, přesněji řečeno operního souboru Národního divadla, a přinesla řadu materiálů. Tak jsem ji poprosil, aby navštívila pana ministra Staňka, a pana ministra Staňka jsem nechal poprosit, aby ji přijal a tyto věci s ní projednal. Tohle je ta šedivá konkrétní nudná práce, pane Soukupe, která nikoho nezajímá, jenom jestli bude vyměněn ministr kultury.

No, ona je totiž šedivá i pro mě, pane prezidente. Rozhovor s Vámi je vrchol celotýdenní práce, to nejcennější, co dělám, a mezitím mám celou řadu šedivé práce. Odhaluji různé hlouposti, mluvím o tom, vytvářím si další a další nepřátele, třeba ředitele Národního divadla. Já jsem upozorňoval na to, že Národní divadlo v situaci české kultury uzavřelo smlouvu, jejíž obsahem byl výlet čtyřiceti zaměstnanců Národního divadla do opery La Scala v Miláně, úspěšné bohaté, a navíc ještě sponzorský dar od Národního divadla České republiky milánské opeře La Scala. No, tak mám dalšího nepřítele.

Nepřítele.  

Protože mně to přijde naprosto nesmyslné. A takových věcí bychom mohli najít celou řadu.


Dobře, a daří se Vám také občas najít nějakého nového přítele?

Ne.

Ne? Takže jinými slovy poměr přátel a nepřátel se dramaticky zhoršuje ve prospěch nepřátel.

Ano, přátelé zůstávají pořád stejní a počet nepřátel stoupá a stoupá, pane prezidente, ale nemůžu si pomoc, já si myslím, že to k mé práci patří. Uvidíme, jak dlouho to vydržím. No, ti noví ministři, ty máme tři, nové ministry, pana Havlíčka, pana Kremlíka a paní Benešovou. Pokud bych se Vás chtěl zeptat, jedinou otázku, jak hodnotíte jejich vstup do funkcí? Teď nechci jaksi rozebírat jednotlivé věci, ten jejich nástup?

Myslím si, že všichni tři jsou dobří. Pozitivně mě překvapil pan Kremlík, i když působil na dopravě v jisté fázi, tak potom přešel na ten záhadný Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, takže se od dopravy trochu vzdálil, ale velice rychle a dobře se zapracoval. Teď je tam určitý problém s tím nulovým nebo nenulovým mýtným na silnicích první třídy, takže až ho uvidím, tak se ho na to zeptám, protože ministr Ťok, ale i premiér Babiš to nulové mýtné slíbili, a najednou sliby neplatí, ale budiž.

Pokud jde o pana ministra Havlíčka, tak ten má širokou praxi ve vedení Asociace malých a středních podniků, a jsem rád, že nediskriminuje ty velké podniky.

O Marii Benešové snad nemusíme mluvit, ta má takovou praxi, že téměř všichni představitelé naší justice, by jí měli jenom závidět.

S většinou těch hodnocení v zásadě souhlasím. Paní Benešovou neznám, tu jsem ještě v žádném pořadu neměl. Vůbec nikdy jsem ji neviděl a bráním ji jenom s ohledem na její veřejná vystoupení, protože neudělala nic proti nezávislosti justice, aby si zasloužila takový lynč, který ji jaksi provází.

Pana Havlíčka jsem v pořadu měl a velmi mile mě překvapil svojí hloubkou uvažování a tak.

U toho pana Kremlíka, toho neznám, ale já bych Vám chtěl říct jednu věc, já jsem Vám to před rokem už říkal, pane prezidente, že s tím mýtem budou obrovské problémy. A jsou tam dvě věci. To uzavření té smlouvy teď napadl soud, takže lze očekávat, že s tím budou problémy, ale budiž, nechme to na soudu.

A to nulové mýto, já jsem Vám říkal, pane prezidente, že právně to není možné, a pan Kremlík teď říká, že to mýto není možné vybírat s nulovou sazbou z jednoho jediného důvodu, on se obává, že by ho zavřeli, protože mu to právníci doporučili, protože není přece možné, koupit nový systém a pak jej nepoužívat. To je nehospodárné nakládání se státními prostředky. To je ten důvod a mě by zajímalo, co s tím budou dělat.

Víte, je otázka, já jsem teď v pondělí měl setkání s hejtmany a tam jsme o tom také mluvili. Je otázka, zda kraje samy mají právo stanovit, které silnice první třídy budou zpoplatněny a které nebudou. Čili kdyby se to nechalo na krajích, tak tam platí ten argument, že zpoplatněná silnice první třídy vede k objíždění dvojkou a trojkou, a tím se dostáváme k trvalé bolesti, a to jsou dotace pro opravy silnic druhé a třetí třídy.

Já jsem Vám říkal, že ta konstrukce, že Vám ministr Ťok slíbil, že tam mýto vybíráno nebude, je nesmyslná, protože je právně velmi nebezpečná. Pan ministr Kremlík na radu svých poradců zcela evidentně má úplně stejný názor a nemůže postupovat jinak. A ten problém tady máme a pan ministr Ťok to celý nastavil blbě.

Tak v tom případě měl špatné poradce.

No, to zcela evidentně. No, tak jo, tak pojďme od ministrů k demonstracím. Teď se tedy chystají demonstrace toho spolku Milion chvilek pro demokracii, dobře. Řekli jsme, že nebudeme v žádném případě diskutovat o právu lidí se shromáždit, ale mám možná takovou filozofičtější úvahu. Hovoří se o volbách, respektování výsledků voleb, že prostě volby dopadly tak, a ti vítězové mají právo vládnout. Já bych, já jsem si našel citát Václava Bělohradského, který říká, že je patrný vzestup vlivu vyvolených, ale nezvolených. Nebo možná je tedy ta demokracie, jak ji známe, kdy většina jaksi, kdy menšina, která je nezvolena, respektuje právo většiny vládnout, u konce? Myslíte si, že se to posouvá?

Samozřejmě, že není u konce, vždyť tyhle demonstrace tady byly mnohokrát. Média vynechala sto padesát tisíc demonstrantů na Václavském náměstí na protest proti vládě Petra Nečase a Miroslava Kalouska. Samozřejmě, že kvůli tomu Petr Nečas nerezignoval. Rezignoval, jak dobře víte, kvůli zcela jiné záležitosti. A takových demonstrací včetně odborářských tady bylo několik.

Já bych s jízlivostí sobě vlastní dodal, že byly dvě demonstrace, které se vryly do historie. Jedna v listopadu 89, která nás přivedla ke svobodné společnosti. A druhá, kdy občané Prahy zaplnili Václavské náměstí v únoru 1948, a tím pádem jsme se dostali od svobodné společnosti. Tak to se, doufám, už nikdy opakovat nebude.

Já rozumím, já znovu opakuji, já miluji svobodu, ať se lidé scházejí, ale mám právo kritizovat ty důvody, proč to je. Mimo jiné, taková zvláštní věc, zachytil jsem, že České dráhy budou výrazně posilovat spoje vlakové dopravy v době těch demonstrací. Má to dělat státní podnik?

No, já jsem četl v Monitoru, že jacísi lidovečtí funkcionáři z jižní Moravy nabízejí na tu demonstraci klimatizované autobusy. Tak je dobré, aby se politické strany tohoto typu složily, to jest strany, které prohrály volby včetně lidovců, a aby svým stoupencům zajistili kvalitní a levnou dopravu do Prahy.

To je dobré. A role médií? Role médií, kdy veřejnoprávní média s těmi organizátory evidentně se navzájem potřebují a vyhoví si. Televize Seznam tam snad bude mít vrtulník a tak dále a celá ta věc má samozřejmě vyvolat dojem, že jde o všenárodní protest a zásadní ohrožení demokracie a tak dále.

Tak já jsem četl brilantní, jako vždy, komentář Jana Kellera v deníku Právo a tam říká, že ti demonstranti představují zhruba dvě procenta voličů, tedy přesněji řečeno, občanů s volebním právem. Mimochodem, já jsem spočítal taky, že jsou to dvě procenta, takže se shodujeme. Výborně, tak ať jdou volit a pokud kromě jejich dvou procent jim ještě něco přibude, tak ať vstoupí do Parlamentu a předkládají rozumné návrhy rozumných zákonů.

Ale tak víte, jak jsem to myslel. Dobře, tak nechme to být. Možná poslední otázka. Je to něco, co by měl Andrej Babiš ignorovat?

Ano.

Protože vím, že Vy mi odpovíte, pokud se budu ptát Vás, tak řeknete ano. Andrej Babiš by to měl ignorovat?

Já nevím, já mám dokonce dojem, že už také někdy řekl, že to bude ignorovat, ale nejsem si tím jist.

Další strana ve vládní koalici, ona tedy není v koalici, ale jaksi má podepsánu nějakou toleranční smlouvu nebo smlouvu o toleranci vládě, je KSČM. A ty tak nějak začínají vystrkovat růžky, začínají říkat, že mají problém s nákupem vrtulníků, amerických vrtulníků pro českou armádu a začínají jako říkat, že svůj postoj možná změní a začínají se také mezi sebou trošku mydlit, v uvozovkách. Jak tu situaci KSČM hodnotíte?


Pokud jde o pana Skálu, tak vycházím z toho, že v demokratických tajných volbách už tuším nebyl zvolen ani místopředsedou, natož předsedou. Takže respektujme výsledky těchto voleb, to zaprvé.

Zadruhé, já vůbec nejsem expert na vrtulníky. Vycházím z jednoho faktu, že naše armáda ty vrtulníky potřebuje, to je totéž, jako když máte hodně staré auto, tak už ho také potřebujete vyměnit. Ale abych měl tu odvahu, neřkuli drzost, rozhodovat, od koho si ty vrtulníky máme koupit, tak to bych musel vystudovat několik vysokých škol a ještě absolvovat desetiletou praxi.

No on říká takovou věc, která zní logicky, on říká, ten výrobce vrtulníků, který má mít takhle obrovský miliardový kšeft s českou armádou a dodat tedy ty vrtulníky, vypověděl smlouvu AERO Vodochody, kde část těch vrtulníků vyráběl. A teď tedy jako dárek dostane od České republiky takovýto kšeft. A on říká, no tak, to by tady tu výrobu alespoň částečně měl něco nechat, aby z toho měli něco i naši lidé. To mně přijde celkem logické tedy.

Ale samozřejmě, že ano. Tomu se, jak dobře víte, říká offsety a já jsem vždy, když jsme uzavírali nejrůznější smlouvy tohoto typu za mé vlády, trval na tom, aby poměrně vysoký podíl subdodávek tomu hlavnímu dodavateli byl ze strany českých podniků. To v zásadě byly offsety, případně mohly něco nabídnout i mimo to. Tak pokud se to neděje, to AERO Vodochody to by byl skvělý offset, a tak položme tomu dodavateli nůž na krk a řekněme, chceš-li tento kšeft, musíš za to něco dát.

Což mi přijde logické, na tom se shodneme, to je naprosto v pořádku. Mimo jiné, pane prezidente, pokud se podívám na strany vládní koalice, dobře v uvozovkách součástí té vládní koalice je i KSČM, i když je to trošku jinak, tak tedy ty preference ČSSD a KSČM u obou dvou jsou, tak nějak balancují okolo pěti procent. To znamená, z pohledu veřejnosti jim zcela evidentně účast ve vládní koalici jaksi nesluší a neprospívá. Není to další argument k tomu, že možná můžeme čekat na podzim dramatický vývoj, protože jestli to půjde takhle dál, tak jak KSČM, tak ČSSD jdou od neúspěchu k neúspěchu?


Já bych to tak dramaticky neviděl, počkejme, jak dopadnou krajské volby, které jsou příští rok. Ale na druhé straně vím, že například komunisté, ale zejména sociální demokraté mají mediálně výhodnější pozici tím, že mají ministry a že jsou vidět. A tuto pozici ztratí. A co za to dostanou? Ztratí se v houfu dalších opozičních stran.

Ještě jedna zpráva, jak jsme hovořili o tom mýtu, tak promiňte, že mi trošku blesklo hlavou mýto v Německu. To byla hodně diskutovaná věc, protože přes Německo jaksi lidé jezdí na dovolenou a tak dále. Jsou tam neomezené dálnice a zdarma a hovořilo se o tom, že prostě budou zpoplatněné. A ty částky byly tedy poměrně vysoké, až sto dvacet eur za rok a podobně. A teď tedy Evropský soudní dvůr rozhodl, že Rakousko, které namítalo to, že jde o nerovnoprávné nakládání s různými občany, tedy s občany různých států Evropské unie, uspělo a německé mýto tedy vybíráno nebude. Na čí straně jste, na německé nebo rakouské?


Ale no tak, vzhledem k tomu, že to byla jistá diskriminace z německé strany, tak jsem na straně Rakouska.

Ono mimo jiné, já jsem celkem se zájmem sledoval německá média, jak se tomu, jak se na to tváří. A ten šlendrián vládní a úřední zcela evidentně není české specifikum. Třeba němečtí Zelení říkají, že celý ten projekt byl absurdní, protože výnos toho mýta už plánovaně by byl pokryt tím úřadem, který to...

Ano, to tak bývá.

...to spravuje. To znamená, ten úřad už v plánu, který vláda předložila, byl dražší, než ten výnos z toho.

Nechci tu slevu zadarmo, že ano?

To jenom jsem chtěl zlehčit debatu o tom, že i jinde se takové věci stávají, třeba v tom kontextu, jak jsme hovořili o té sportovní agentuře, ministerstvu sportu a tak dále.

No další problém, který českou ekonomikou a veřejností hýbe, je ten kůrovec. Ministr Brabec říká, že může být napadeno až pět set tisíc hektarů lesa. Je v našich silách tu kalamitu zvládnout?


Ale, tato kalamity se tady objevovala po staletí, není to vůbec nic nového. Vzpomeňte si na Klostermannova zlatého broučka. Zlatý brouček to byl právě ten kůrovec. Tehdejší lesníci postupovali tak, že napadený strom pokáceli, kůru oloupali, spálili a dřevo odvezli. Nenechali ho tam hnít, aby v bezzásahové zóně vylétaly další a další roje kůrovců. To byli moudří lesníci. Bohužel my jsme ztratili tu lesní moudrost a díky tomu se hezké dívky, jak už jsem jednou v Parlamentě říkal, přivazují ke stromům, kde se rojí kůrovec, a díky tomu dřevorubci ty stromy nepřeříznou. Stejně tak Martin Bursík v Parlamentě prohlásí při interpelacích, že je přítelem kůrovce.

No to si pamatuju no.

Když si tohle pamatujete, tak, že ten člověk ještě chodí po chodníku a zdraví se s lidmi, když vyvolal takovou katastrofu.

No, navíc Martin Bursík je teď nově členem komise pro udržitelný rozvoj pražského magistrátu.

Pane bože, tak doufám, že Praha zažije nějakou další kalamitu, aby se ukázalo, že ničivá potence pana Bursíka je stále ještě aktuální.

Pane prezidente, možná poslední otázka, předevčírem na tiskové konferenci společnost Facebook, což je tedy ten obrovský technologický gigant, oznámila vznik své měny. Nemá to být žádný Bitcoin nebo nějaká virtuální měna, skutečná měna, která by měla sloužit a fungovat jako platba za zboží, normálně na zboží na internetu. Vzhledem k tomu, že ten Facebook má dvě miliardy uživatelů, Vy jako ekonom hodnotíte to jako skutečně reálnou věc, že vznikne nová měna, která nebude národní? Která tedy bude vytvořená nadnárodní technologickou společností?

Já jsem velmi konzervativní člověk v měnových otázkách. To znamená, že mě i ten Bitcoin, který má výrazné kolísání svého kurzu, připadá jako dost nafouknutá bublina. Ze stejných nebo podobných důvodů bych nedůvěřoval ani této měně. Vezměte si, že tady jsou vlastně ty základní světové měny, včetně záložní. Vezměte si, že i Číňané se svojí měnou renminbi, jak se to hezky jmenuje, se marně pokouší proniknout na měnový trh. A já si myslím, že ty měny, které tady máme, ten měnový koš, nám bohatě postačují a že rozmnožovat entity, jak kdysi říkala Occamova břitva, nad únosnou míru je nedobré.

No, ale dvě miliardy uživatelů, tak mě ta zpráva zaujala.

Ale to přece neznamená, když má něco dvě miliardy uživatelů, že okamžitě začnou aplikovat tuto měnu.

To nepochybně ne. A poslední úplně poznámka o penězích. V minulém týdnu nebo v tomto týdnu vyhrál Čech v té evropské loterii 1,4 miliardy korun jako výhru. Je to vůbec nejvíc, co kdy Čech vyhrál. Představte si, pane prezidente, že byste vyhrál 1,4 miliardy korun. Co byste s těmi penězi dělal?

Tak je taková slušnost část dát na charitu, což dělám ze svého platu. Musím se pochlubit, protože zatím Klokánci ode mě dostali tři a půl milionu korun, a to je velmi dobře uložená investice do dětí. Tak kromě charity bych si určitě nekupoval jachtu, nekupoval bych si tryskové letadlo, nepořizoval bych si zámek v Karibiku, ale možná, možná že bych byl hrozně rád, kdybych někde v hlubokých lesích měl takový útulek, kam bych se občas mohl schovat. Ten by mě určitě nestál miliardu korun.

Pane prezidente, s touhle optimistickou a lidskou odpovědí bych Vám chtěl poděkovat za rozhovor.

Já Vám také a dodávám, že tím pádem by se ta miliarda stala součástí dědictví, a moje manželka, moje dcera a můj syn by byli uživateli tohoto dědictví, takže ty peníze by se určitě neztratily.

Tak já Vám děkuju.

Hezký den.

A děkuji za pozornost i vám, vážení diváci televize Barrandov.


Miloš Zeman, prezident republiky, TV Barrandov, 20. června 2019

 

 

 

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

21.05.2020
  V pondělí končí drtivá většina opatření, život se pomalu začne vracet do normálu. Jak...

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

20.05.2020
  Vážená paní ministryně spravedlnosti, vážený pane předsedo Ústavního soudu,...