ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

čtvrtek 14.02.2019

 

Hezký čtvrteční večer, vážení diváci televize Barrandov. Vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem. Dobrý večer i Vám, pane prezidente.

Dobrý večer.

Pane prezidente, jak je v našich rozhovorech obvyklé, začnu těmi aktuálními událostmi. Ta první otázka nebo téma, které chci otevřít, možná není tak aktuální, ale uvedu ho aktualitou. Teď se médii tento týden šířila zpráva, že zemřel Karel Gott. Bylo to cynické, velmi nechutné. Dokonce sám Karel Gott musel reagovat, musel reagovat a říci veřejně, že je naživu. Já mám takovou paralelu. Bylo to nechutné, nedá se proti tomu nic dělat, Karla Gotta to nepochybně velmi netěšilo, když to řeknu velmi kulantně. Podobná věc se stala Vám před volbami, před prezidentskými volbami. Brněnský politik Bartík prohlásil, že jste smrtelně nemocen, a ta zpráva se šířila rychlostí blesku po českých médiích. Policie šetřila, šetřila, státní zástupce teď v minulém týdnu potenciální prošetřování, stíhání zastavil, že se nic nestalo. Co tomu říkáte?


Já jsem si vzpomněl na Marka Twaina, o němž se také říkalo, že zemřel, a on vydal prohlášení, zpráva o mé smrti je poněkud přehnaná, pane Soukupe. A pokud jde o toho Bartíka, víte, já bych rád věděl, co by se stalo, kdyby někdo tomu státnímu zástupci, který toto zastavil, oznámil, že má syfilis v pokročilém stádiu, že už došla až do mozku, že je to z důvěryhodných zdrojů, ale že ty zdroje neuvede, a že se vlastně vůbec nic nestalo, když tu zprávu uveřejnil. Státní zástupce by se asi divil. Ale tady šlo především o pokus ovlivnit výsledky voleb a já si myslím, že ten pokus byl téměř úspěšný. Podívejte se, kolik lidí si řekne, je nám třeba i sympatický, ale když se o něm říká, že umírá na rakovinu, no tak ho necháme dožít a nebudeme ho tahat do nějaké volební kampaně.

No, tam jde o to, jestli mají existovat nějaké limity. Ten státní zástupce pro ty média, tady to bylo zcela zřejmě dáno, pan Bartík ve svatém boji proti Miloši Zemanovi se pokusil ovlivnit výsledek prezidentských voleb. Ta média, která jsou Vám mírně řečeno nenakloněna, na to ráda naskočila, protože chtěla udělat to samé. Výsledek je, že podle státního zástupce, pokud jde o pomluvu, nebyla naplněná subjektivní stránka trestného činu, to znamená úmysl, takže on úmyslně tedy nechtěl Vás poškodit, nechtěl Vás pomluvit, pouze uveřejnil něco, o čem se prý domníval, že je pravdivé, tím pádem je z obliga. Upřímně řečeno, co je to za signál vůči veřejnosti?


V každém případě je to zvláštní postup, to s Vámi souhlasím, ale protože jsem optimista a hledám v každé věci to pozitivní jádro, no tak bych chtěl konstatovat, že hnutí Žít Brno, jehož je Bartík členem, propadlo v komunálních volbách v Brně. Už tam není Bartík nějaký místostarosta, tuším, Brno-střed, nebo co to tenkrát bylo. Takže dostal za ucho i tímto způsobem.

To je možné, ale já se toho ještě nechci pustit, protože poškozování cizích práv, tedy podle pana státního zástupce Nekuly k tomu nedošlo ve Vašem případě, protože jste byl zvolen prezidentem.


A třeba má opravdu tu syfilis, co Vy víte, že?

No, říkají to dva. No víte, nás to potkalo také, v posledních týdnech Česká televize uveřejnila zprávy o naší dramatické špatné hospodářské situaci. Upřímně řečeno tomu se dá těžko čelit jinak, než říkat, ne, není to pravda, stejně ve Vašem případě.


Tak ona je tam ještě, pane Soukupe, civilní žaloba, kde je pán Bartík žalován o náhradu asi pěti milionů korun, což bychom samozřejmě dali na charitu, konkrétně na Klokánky, jako odevzdávám část svého platu. No víte, já říkám, že tito lidé jsou spodina společnosti, ale už jsem Vám jednou připomínal výrok svého přítele, který říkal, ale já jsem rád, že existují blbci, jak jinak by se poznalo, že já jsem chytrej?

No, dobře, tak nechme toto téma. Pane prezidente, Vy jste tento týden poobědval s americkým prezidentem Stephenem Kingem.


S prezidentem?

Promiňte, velvyslancem, omlouvám se.


Možná, že to Kinga jednou potká, ale zatím nekandiduje.

To byl hloupý přeřek, za který se omlouvám, ale budu za něj jaksi po právu potrestán. Americkým velvyslancem. Je známo, že s předchozím americkým velvyslancem Andrew Schapirem jste tedy moc dobré vztahy neměl, když to řeknu velmi diplomaticky. Vidíte tam rozdíl?


Je tam rozdíl, je to zkušený člověk, zná ekonomii, což o Schapirovi nebylo možné tvrdit. A já jsem mu v podstatě oplácel jeho pozvání na pracovní oběd asi před necelým půl rokem. A Vy se samozřejmě zeptáte na témata rozhovoru, nebylo to Huawei, nebylo to pozvání do Lidového, ne Lidového, vida přeřek, pozvání do Lidového domu, Vy jste nakažlivej, pane Soukupe, vyloženě nakažlivej. Byla to Venezuela a byl to Afghánistán a také přesun ambasád do Jeruzaléma. Tato tři konkrétní témata.

Pokud jde o Venezuelu, tak jsem zcela jasně řekl veřejně a nyní i velvyslanci, že bych považoval za krajně nešťastné, kdyby Spojené státy se pokusily o ozbrojenou intervenci ve Venezuele, jakoby neměly dost té ostudy, kterou měly například v Iráku a v jiných zemích. Pan velvyslanec říkal, že v Montevideu teď probíhá nějaká kontaktní skupina, vyjádřil naději, že k ničemu takovému nedojde, tak to je první bod. Mimochodem, když už o tom mluvíme, tak v té venezuelské ústavě je, že teď by ten prozatímní nový prezident měl do třiceti dnů vyhlásit volby, ne že by byly za třicet dnů, to by se technicky nestihlo, ale že by měly být vyhlášeny. Tak to je Venezuela.

Co se týče Afghánistánu, říkal jsem, že vyjednávání s Tálibánem mně připadá jako politika impeachmentu neboli usmiřování, že Tálibán zůstává radikálním islamistickým hnutím a že snaha dosáhnout s ním dohody je stejně produktivní, jako kdysi byla snaha dosáhnout dohody s Hitlerem. Ale tohle srovnání pana velvyslance celkem ani nevzrušilo.

No a to třetí, tak to je samozřejmě ta ambasáda, tak já bych si velmi přál, aby Česká republika následovala Spojené státy. Teď hrozí nebezpečí, že nás předběhne Rumunsko, které o tom také uvažuje. Tam je situace jiná, tam je vláda pro a prezident je proti, mimochodem prezident je karpatský Němec, ale to jistě nic neříká.

No, dobře, tak ono, co se týká té ambasády, pane prezidente, takhle to v české politice chodí. Vy jste jako první státník, nebo druhý státník hned po americkém prezidentu Donaldu Trumpovi, řekl, že si přejete přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.


Jako první, Trump byl až druhý.

Dobře, ale nestalo se nic.


Já jsem to řekl už před čtyřmi lety, nikoli teď.

Ano, pokud mluvíme už ten záměr před čtyřmi lety, tak to máte pravdu. No, ale nestalo se nic, tedy nějaké úkony, přesouvá se Český dům, možná a tak dále, ale je to velmi podobné. Mně to připomíná moc často česká politika, ale bude, jednou to bude. Bude to?


Tak zaprvé, já bych nezlehčoval ten Český dům, to byla obrovská práce. Chtěl bych za to poděkovat jak premiéru Babišovi, tak všem ministrům, kteří to organizovali, a jsem hrozně rád, že to tam existuje, a kdybyste tam byl na tom otevření a viděl tu narvanou halu, tak byste...

Ale já význam Českého domu nezpochybňuju, já hovořím o ambasádě. To je něco jiného.

Ale Český dům může být chápan jako předstupeň k ambasádě.

Z pohledu diplomacie to tak není. Dobře.

Pane prezidente, Venezuela. My jsme se o tom bavili. Vy jste svými vyjádřeními, tedy pozváním prozatímního prezidenta Guaidóa jaksi překvapil. Hovořili jsme o tom, že je to podmíněno těmi svobodnými volbami, protože není možné se prohlásit za prezidenta a čekat, že ho celý svět uzná. Dobře, je to Váš názor.

Mě by zajímalo, jak teda hodnotíte vyjádření toho prozatímního venezuelského prezidenta, který řekl, že si dovede představit vojenskou intervenci. A upřímně řečeno v Latinské Americe by to nebyla ani první, ani poslední americká intervence vojenská, která má změnit mocenské uspořádání v té které zemi. Mě to teda překvapilo.

Já to pokládám za krajně nešťastné. A jak říkám, veřejně bych se od takového prohlášení distancoval a považoval bych to za hrubou politickou chybu. Dokonce jsem někde řekl, že by se Guaidó stal venezuelským Husákem.

To jste řekl ve Frekvenci 1.


Tak.

No, to je sice hezký, ale prezident Husák tady vládl desítky let. Sice byl částí národa jaksi ostrakizován a bylo jím pohrdáno, no ale vládl tady desítky let.


A Fidel Castro také.

Fidel Castro také. No, tak myslíte, že to tak dopadne?

Ne, já myslím, že k tomu nedojde, že ta guerillová válka, která by ve Venezuele vypukla, by byla další ostudou Ameriky po Iráku, a rozumný člověk by neměl opakovat stejné chyby dvakrát.

To je možné, já tady jenom upozorňuji, že Venezuela má skutečně největší světové zásoby ropy a poměrně výrazné zásoby v poměru, světového poměru zlata.

To je sice pravda, ale na druhé straně Vy zapomínáte, a já jsem Vám to několikrát připomínal, na tu hyperinflaci, na velmi nízkou a zhoršující se životní úroveň. A teď si to spojte, máte-li nerostné bohatství a nedokážete s ním řádně zacházet a Vaši občané jsou v podstatě chudáci, no tak to znamená, že jste špatná vláda.

No, to sice ano, ale to jaksi neospravedlňuje případnou americkou intervenci.


Já jsem také neřekl, že to ospravedlňuje intervenci, ale ospravedlňuje to sesazení prezidenta, který byl evidentně neschopný.

Pane prezidente, další taková aktualita, o které se mezi lidmi hodně hovoří. Ve srovnání tedy s globálními problémy typu Venezuela to může vypadat jaksi ne dost globálně, ale ten problém se jmenuje spalničky.

Ano. Já mám dokonce dojem, že když jsem byl dítě, že jsem je měl, ale nejsem si jist. Určitě jsem měl příušnice, protože mě za ušima mazali takovou hnusnou smradlavou mastí.

To je možné. Je známé, že dětská imunita se s těmito nemocemi vypořádá snáze než imunita dospělých lidí. Problém je v tom, že se to dává do souvislosti, toto poměrně nebezpečné onemocnění pro dospělou populaci, do souvislosti se stoupajícím počtem takzvaných odmítačů očkování.


Ano.

To znamená, že považují očkování, to povinné očkování, za škodlivé. Jak se díváte Vy na, očkovat, neočkovat, tenhle ten problém, o kterém se hovoří?


Jednoznačně očkovat, pane Soukupe. Není potřeba zvláštních znalostí, uvědomit si, že právě očkování vymýtilo celou řadu nemocí, které decimovaly populaci, a že je to obrovská zásluha těch, kdo očkují. A pokud jde o ty, kdo očkování odmítají, víte, já si myslím, že jsou extravagantní lidé, kteří chtějí za každou cenu mít něco zvláštního a neuvědomují si, že možná tím dětem, ne že bych jim to přál, předpisují velmi špatný osud.

No, já jsem o tom chtěl hovořit s panem prezidentem proto, že samozřejmě každá maminka chce pro své děcko to nejlepší, to je zřejmé, to je nám zakódováno v DNA, že pro své děti chceme to nejlepší. Ale dnešní doba je prostě taková, že těch informací se na nás valí zejména z internetu nepřeberné množství a samozřejmě i těch informací těch odpůrců očkování o trvalých následcích, o rizicích, která nevyváží případná pozitiva a tak dále, je celá řada. A podle mého názoru se samozřejmě může stát, že některé maminky v dobré víře uvěří takovým argumentů, a proto jsem chtěl znát Váš názor.


Ale pane Soukupe, vezměte si, už nevím, jakou, náboženskou sektu, možná že jsou to Svědkové Jehovovi, která zase pro změnu odmítá transfuzi. Je to tak?

Ano, je to tak.


A když dojde k operaci, kde je nutná transfuze krve, no tak oni svoje dítě pošlou na smrt, evidentně na smrt, jenom proto, že jsou blázni.

To jo, ale to očkování...


No ale to je přesně totéž.

Dobře, tak je to Váš názor. Pane prezidente, v tomto týdnu se stala ještě jedna událost. Karlova Univerzita se rozhodla na Vás podat správní žalobu, což znamená, jde o spor o nejmenování profesorů vysokých škol, to znamená Univerzity Karlovy v tomto případě. Ta správní žaloba znamená, že by soud nahradil Váš projev vůle a ti lidé by se stali profesory bez Vašeho projevu vůle. Jak se na to tváříte?


Tak já jsem sám několikrát navrhoval, aby profesory jmenoval buď předseda Senátu nebo ministr školství nebo pro mě za mě třeba i rektoři, i když tam by to naráželo na určité problémy. V každém případě to není nic nového, tak teď by tuto roli případně splnil soud. Já jsem pouze vycházel z citace Václava Havla, že není automat na podpisy, a já také, pane Soukupe, nejsem automat na podpisy.

Tuhle Vaši argumentaci znám. A to, že Vás žaluje Karlova Univerzita a nikoliv ti lidé, pan docent Fajt a pan docent Ošťádal? Bavil jste se o tom s Vašimi právníky, že Vás žaluje univerzita, nikoliv ti lidé?

Nebavil jsem se o tom s právníky.

Já neznám jejich důvody jaksi aktivní legitimace, to znamená to, kdo může být žalobcem, ale mě to překvapilo, že se do toho pustila.

Vzal jsem to na vědomí a opakuji ještě jednou, v dopise ministru školství panu Plagovi jsem jasně zdůvodnil, proč nechci tyto dva kandidáty na profesory jmenovat. Mimochodem, když mně třeba Karlova Univerzita poslala návrh, návrh, pane Soukupe, na jejich jmenování, tak slovo návrh má v češtině naprosto jednoznačný význam. Něco navrhujete a ten návrh se může buď přijmout nebo odmítnout, no a já jsem ho odmítl.

Že by se to jmenovalo místo návrhu nařízení prezidentu republiky.

Ano nařízení prezidentu republiky, to by znělo velmi hezky.

Dobře. Pane prezidente, mám takovou jednu věc. Dlouho se hovoří o tom, že za neúčast na zasedáních, jednáních Parlamentu, jak na jednání pléna, tak jednotlivých výborů a pracovních jaksi orgánů Poslanecké sněmovny by se poslanci měli trestat, a to konkrétně jaksi snížením platu a různých příplatků. No ono to vypadá, že Poslanecká sněmovna se na tom možná usnese, ale tak, jak jsem viděl, stíhat by to měl Organizační výbor, a ten by mohl prý údajně posuzovat pouze to, jestli omluvenka podána byla nebo nebyla. Takže, když bude podána, nic se nestane, ale už nemůže zkoumat, jestli ta omluvenka byla jaksi vymyšlená, nebo nedůvodná a podobně. Takže mně to přijde takové řešení, aby se veřejnost napapala, chtěl jsem říct, nažrala, ale platy zůstaly celé, jestli mi rozumíte?

Když jsem byl předseda Poslanecké sněmovny, dávno tomu, tak jsem navrhoval, aby tuto roli převzal Mandátový a imunitní výbor. Jediný rozdíl je v tom, že teď to má být Organizační výbor, proč ne, i když Organizační výbor má spoustu jiné práce, ale budiž, to není tak podstatné. Souhlasím s tím, že koneckonců poslanci jsou zaměstnanci nikoli státu, ale občanů. A jestliže jsou zaměstnanci, tak jako jakýkoliv jiný zaměstnanec, když nepřijde do práce, tak nemůže očekávat, že dostane plnou mzdu, takže já s tímto principem naprosto souhlasím. A teď jde jenom o to, jak ho realizovat.

No jo, ale ono to nepůjde. Organizační výbor podle vyjádření předsedy Sněmovny může zkoumat pouze to, jestli omluvenka podána byla, nebo nebyla.


Tak třeba narazíte na některé lenochy, kteří se ani neobtěžovali podáním omluvenky, což bude první krok. Ale samozřejmě zaměstnavatel také zkoumá, jestli ležíte doma s nemocí, anebo jestli jste na černé fušce že?

No, tak uvidíme. No, mně to přišlo takové po Česku, že se tedy řeklo, že se něco udělalo, a ono se nic nezměnilo. Ono to zůstane tak, jak to bylo, no ale třeba máte pravdu, že se něco pohne.

No, pane prezidente, říká se, že vláda je jako před rekonstrukcí, a média spekulují o všech možných ministrech, kteří by měli odejít. Hodně se hovoří o ministru Ťokovi, hovoří se i o ministru Petříčkovi, předseda Hamáček jaksi dává protiargumenty, pokud někdo sáhne na ministry ČSSD, znamená to pád vlády, a tak dále a tak dále. Určitě jste to zachytil v monitorech, jak se každý den spekuluje. Je vláda před rekonstrukcí?

To byste se měl zeptat pana premiéra, ale já obecně vycházím z toho, že vláda, ne jenom u nás, ale i v zahraničí, se zpravidla rekonstruuje v polovině funkčního období, a polovinu funkčního období této vlády tady ještě nemáme.

Pane prezidente, ještě jedna věc mě napadla, hodně se hovoří v posledních možná několika měsících o Svazu bojovníků za svobodu, který vede pan Vodička, a ten vyvolává poměrně dost emocí. V poslední době na něj zaútočil poslanec Janda za ODS a nazval ho pofidérním spolkem estébáků, nebo něco podobného. Předtím vyvolal kontroverze vyznamenáním poslance Ondráčka, což vyvolalo velkou bouři jak v médiích, tak mezi politiky. Váš kladný vztah k panu Vodičkovi je znám. Je stále kladný?

Je, ale to vztah k celé této organizaci, ne jenom k panu Vodičkovi. Nezapomeňte, pane Soukupe, že ta organizace má čtyři tisíce členů většinou starších. Někteří z nich byli dokonce postiženi i komunistickým režimem. A když je nějaký cucák bude označovat jako konfidenty, no tak to v nich vyvolává naprosto pochopitelné negativní reakce.

To jo, to chápu, ale proto jsem se ptal na pana Vodičku, víte, protože o tom, že je to úctyhodná organizace, která má několik tisíc členů, kteří to opravdu myslí dobře a jaksi starají se o odkaz opravdových bojovníků za svobodu nebo mnozí ve vysokém věku ještě opravdu zažili druhou světovou válku anebo tedy padesátá léta v dobách komunismu. No, tak pan Vodička jaksi vyvolává hodně kontroverzí, a jestli by neměl být vyměněn, protože prý pnutí se tam...

Ale to se zeptejte členů této organizace. V každém případě Vy sám jste uváděl, že byla napadena organizace jako celek, a nikoli jenom jednotlivá osoba.

No, ale zcela evidentně jaksi s tím motivem, že pan Vodička, a teď neznám vnitřní procesy toho svazu, vyznamenal pana Ondráčka.

Bylo to jeho rozhodnutí, pan Ondráček teď o mně prohlásil něco nelichotivého, a přesto kvůli tomu nebudu pana Vodičku kritizovat. Bylo to v jeho kompetenci.

Ano, pan Ondráček Vás kritizoval v souvislosti s Vašimi výroky a hodnocením situace ve Venezuele a nebyl sám.


Ano, ano, ano. Je vidět, že se specializoval na situaci ve Venezuele a má o ní značné znalosti.

Ne, já jsem chtěl říci, nebyl sám z KSČM. KSČM jako strana se vůči Vašemu postupu prostě vymezila.

To je svaté právo této strany, stejně tak, jako je svaté právo moje zastávat suverénní postoje a nenechat si diktovat, ať už zleva nebo zprava.

Pane prezidente, v minulém týdnu vyšly výsledky výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění CVVM, což je opravdu důvěryhodná instituce z mého pohledu. Já vím, já vím, já znám Váš názor na výzkumné organizace.

Ano, ano.

Ale ten se týkal důvěry lidí, nikoliv popularity politiků, ale důvěry lidí ve světové státníky. A Vy jste pro Čechy vyšel jako nejdůvěryhodnější. Já to zdůrazňuji, to slovo nejdůvěryhodnější, protože ta otázka zní, je pro Vás důvěra více než aktuální popularita?


Určitě ano, protože popularita může kolísat i díky takovým událostem, jako je Venezuela, ale ta důvěra to je kumulativní proces, to se skládá dílek po dílku a trvá celou řadu let, než ji získáte nebo nezískáte.

Ta důvěra veřejnosti byla zajímavá, protože hned za Vámi byl slovenský prezident Andrej Kiska a hned po něm byl maďarský premiér Viktor Orbán.


No tak vidíte.

Kterému jaksi důvěřuje více než třetina českého obyvatelstva.


A všiml jsem si, že na konci tohoto pelotonu je Angela Merkelová, ale i Vladimir Putin a Donald Trump.

Kteří tak bojují o důvěru v uvozovkách, důvěru s Kim Čong-unem ze Severní Koreje. No, pokud bych se zeptal, pane prezidente, jak by ten žebříček třeba prvních tří politiků, nejdůvěryhodnější politiků vypadal podle prezidenta České republiky Miloše Zemana?

Tak když vynechám sebe a vynechám i Andreje Kisku, protože ten už nebude kandidovat, tak Vás možná překvapím, pane Soukupe, ale já bych na jedno z čelných míst dal opravdu Viktora Orbána, protože má odvahu bojovat proti mainstreamu Evropské unie. A když se podíváte, kam to ta Evropská unie dovedla včetně přílivu migrantů a řady dalších věcí, tak si myslím, že Viktor Orbán má pravdu.

Mě tam zaujala, já s Vámi souhlasím, Viktor Orbán je mimořádně charismatický politik těšící se obrovské přízni maďarské veřejnosti, a já jsem měl tu čest s ním hovořit, a je to tedy jaksi mimořádná osobnost, když to tedy srovnám s mnoha jinými politiky, které jsem viděl, a že jich bylo, samozřejmě kromě Vás, pane prezidente.

Děkuji Vám.

Pane prezidente, pojďme k takovému tématu, které bych nazval budoucnost levice. Vy jste z mého pohledu nejvýraznější a nejlepší levicový politik České republiky, to prostě tak je. Pokud vezmu subjektivní názor, ano, ale pokud vidím všechny průzkumy důvěry a tak dále, teď jsme o tom hovořili.

Není zvláštní, že ve všech těch výzkumech, které jsou, popularity, a i ve volebních výsledcích, abychom hovořili i o výsledcích, levicové strany opravdu odcházejí a na jejich místo se dostávají takové protestní, taková sdružení možná rozhněvaných, ať je to SPD, Piráti, do určité míry samozřejmě i ANO.

Já se pokládám za levicového politika, ale mnohokrát i ve svých knihách jsem jasně řekl, že pro mě je levicový demokratický socialismus, tedy spojení svobody a socialismu. A to je něco, co reprezentovali lidé jako Olof Palme, Francois Mitterrand, Willy Brandt a další. Čili socialismus nemůže existovat bez svobody, bez demokracie, to už mimochodem začala trochu chápat Rosa Luxemburgová, než ji zabili, a pak se občas objevovali i další.

Ale já, když dovolíte, bych přeskočil jako protipól té demokracie a svobody právě k té Venezuele, ale tam je inspirace na Kubě, protože venezuelská případná revoluce, Maduro, ale předtím Chávez byli evidentně inspirováni Kubou. A já, když vidím, pane Soukupe, ty mladé blbečky, jak nosí na tričku obraz Che Guevary, no tak to nebyl žádný levicový politik, pane Soukupe, to byl masový vrah. A ti blbečci, alespoň věřím, že netuší, kdyby tušili, bylo by to ještě horší, že on po vítězství kubánské revoluce velel popravčím četám na fotbalovém stadionu, které střílely bez soudních rozsudků odpůrce nového režimu. A když byl za to kritizován, tak odpověděl, abych citoval přesně, popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat, konec citátu. Toto není moje levice, toto není Chávez, toto není Maduro, toto není Castro a toto samozřejmě není Che Guevara. Jinými slovy, když se někdo zaštiťuje levicí a je masový vrah, mimochodem četl jste Bolivijský deník? Přečtěte si to někdy, ten popisuje Che Guevarovu anabázi do Bolívie, kde se také chtěl pokusit vyvolat revoluci, a všichni víme, jak to dopadlo. Nuže, mezi levicí a masovým vrahem není žádné rovnítko, pane Soukupe.

To je zajímavá debata, protože samozřejmě ta situace v Latinské Americe s podporou Sovětského svazu tehdy, Kuba a další pokusy revolucionářských převratů v Latinské Americe, jsou známé, a možná to je Vaše, to je možná odpověď na ty kritiky té Venezuely nebo Vašeho vyjádření k venezuelské krizi. Že levice je tedy Olof Palme, svoboda, sociální stát, to je levice podle Miloše Zemana. Che Guevara, Fidel Castro, Chávez, Maduro a už nehovořím o Kim Čong-unovi a podobných, to není levice podle Miloše Zemana a ti si nezaslouží úctu.

Víte, každý národ a každý stát má právo volit si takovou vládu, jakou uzná za vhodné, ale zase my nejsme povinni takovou vládu respektovat a uznávat. A právě proto, protože ta Venezuela a její vláda, to byla kontinuita Cháveze a Madura, no tak v okamžiku, kdy se ta země dostala do enormní bídy a kdy tam vypukly nepokoje a protesty proti Madurovi, tak bylo zbabělé mlčet.

To chápu, v kontextu toho, já jsem za to rád, Vy jste vysvětlil svůj názor na levici, v kontextu toho Vaše vyjádření k venezuelské krizi chápu, no ale na druhou stranu budu doufat, že jaksi to nesklouzne k tomu příliš častému politickému kýči. My, pokrokové státy vedené Spojenými státy americkými, vybereme lepšího prezidenta, a ten Vám tady zařídí ráj na zemi. Já bych to chtěl nechat na těch Venezuelanech.


Právě proto jsem jasně řekl, že americká intervence by pro mě byla příležitostí k veřejnému vystoupení proti této intervenci, a zase by česká mediální scéna spustila řev, ale na to už jsem zvyklý.

Jasně. Pane prezidente, pokud se mám vrátit k nám domů anebo do Evropy, jak tedy poznáme levicového politika od těch ostatních? Víte, já s tím mám trošku problém, protože každý z nich, z těch politiků, už má výzkum toho, co lidi trápí. Každý politik má v ruce výzkum, že osmdesát čtyři procent lidí trápí téma migrace, sedmdesát dva procent lidí trápí téma exekucí a tak dále, a teď hovoří o tom, o těch problémech, že je chtějí vyřešit, prostě zcela evidentně mají v ruce ten graf. A já už, upřímně řečeno, někdy nepoznám, kdo je pravicový, kdo je levicový, z tohoto důvodu.


Jasně. Podívejte se, budu citovat sám sebe, protože jsem o tom opravdu velmi často psal při různých příležitostech. Mezi levicí a pravicí existuje rozdíl v hodnotovém žebříčku. Rozumná levice dává na první místo mezilidskou solidaritu, ale hned na druhém místě je individuální úspěch. Rozumná pravice dává na první místo individuální úspěch, ale hned na druhém místě je mezilidská solidarita. A to je všechno.

Budu si to pamatovat.

Pane prezidente, pojďme od jaksi teoretizujících úvah o levici k nám domů. OKD, to je téma, které jsme už probírali desetkrát, patnáctkrát, možná dvacetkrát, probírá se mnoho a mnoho let. V podstatě posledních deset let každý druhý politik ho bere jako součást své volební kampaně. No, výsledek je ten, že se nestalo nic. Teď konečně jaksi parlamentní vyšetřovací komise vedená tedy Lukášem Černohorským za Piráty přišla s tím, že tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka poslal Evropské komisi špatné údaje, nepravdivé údaje o případné veřejné podpoře při prodeji podílu v OKD, což je z mého pohledu snad první konkrétní krok, který se stal. Je to na dobré cestě k tomu, aby tedy viníci toho obrovského, možná až stomiliardového tunelu byli potrestáni?

Zaplať pán bůh za tento krok, to zaprvé. Zadruhé, já jsem se dočetl, že vedle vyšetřovací komise také již působí orgány činné v trestném řízení.

Ano, ano.

A pan Bakala už se dokonce ohradil, protože tady bylo dobré odlišit dvě věci. Ten přeprodej z Karbon Investu na Bakalu, to byla ztráta minimálně šesti miliard korun, a druhá věc je tunelování OKD panem Bakalou, které bývalý ministr spravedlnosti Pelikán dokonce odhadoval na sto miliard korun.

Ano, celková ta škoda mohla činit až sto miliard korun. No tak, tam je to pravda, ostravská policie to šetří, nevím tedy, který útvar, nicméně dozoruje to státní zástupce, který se jmenuje Dadam. Je tam celá řada hospodářských trestných činů, snad podezřelými tedy bude management a možná i pan Bakala. Každopádně úkony ještě, obžaloby, obvinění a tak dále, udělány nebyly. Já vím, to se těžko hodnotí, ale myslíte si, že opravdu to nedopadne po česku, že to prostě... Mě to rozčiluje, víte, pan Bakala v té drahé vile ve Švýcarsku, vlastník médií, vlastník Hospodářských novin, vlastník Aktuálně.cz, vlastník Respektu a všech těch, kteří brání tu čest, svobodu a demokracii. Jsou placeni z tohoto zdroje, z těch sto miliard, které zmizely z práce horníků. Mě to prostě rozčiluje.

Ano, ano. Víte, že jsem vždy říkal, že si nevážím novinářů, kteří jsou placeni Zdeňkem Bakalou, a těch je hodně a suverénně nám rozdávají rozumy. Nicméně už jsem Vám říkal, že jsem rozený optimista, jinak bych nemohl třicet let přežít v české politice, no a z toho vyplývá, že věřím, že jednoho krásného dne to dojde k podání obžaloby a k soudu.

Ale já se na to budu ptát znova a znova, protože nechci, aby to usnulo, nechci. Víte, mimo jiné ten časopis Respekt, tak ten jako výraz toho, že je spravedlivý, tak řekl, že o svém majiteli psát nebude, protože kdyby o něm psal, tak by o něm musel psát hezky, anebo naopak ošklivě. Tak když by o něm psal hezky, no tak by vypadalo, že mu leze kamsi. Když by o něm psal ošklivě, tak by se zase pan Bakala naštval, takže o něm prý psát nebudou vůbec.

To máte totéž, jako když máte jedno oko slepé, že?

No, tak to jsou tedy ti bojovníci za pravdu, tak. Ona ta pravda má své limity, že jo, abychom tak pravdu řekli.


A ty limity jsou honoráře, které dostávají novináři právě od Zdeňka Bakaly.

No, dobře, pojďme, možná zůstaneme u ekonomických témat. Pane prezidente, já jsem se díval na data o bydlení a teď ty realitní kanceláře, teď ne na ty oficiální, ale na data realitních kanceláří. Skutečně u nás se za poslední rok zdražily byty, starší byty až o třetinu a v Praze podle údajů realitních kanceláří, které ty byty prodávají, skutečně se zdražily v Praze byty skoro o polovinu. To nemusí být úplně jaksi věrohodné, protože spousta lidí neprodává, ale ty, co se prodávaly, byly meziročně skoro o polovinu dražší. Ty, co se prodávaly přes realitní kanceláře. No, Česká národní banka udělala celou řadu jaksi opatření, které měly zchladit ten nemovitostní trh, ať už šlo o zhoršení dostupnosti hypoték, o zvyšování úrokových sazeb, to znamená zdražování hypoték, a celou řadu dalších věcí, ale ono to vypadá, že to nefunguje.


Víte, ta základní příčina není hypoteční krize nebo hypoteční bublina, chcete-li, ta základní příčina je délka stavebního řízení, která trvá někdy až deset let a která nás řadí na krásné sto padesáté místo na světě. No to je něco neuvěřitelného. Středoevropská vyspělá země, sto padesáté místo. Tak když něco trvá deset let, tak se pak divte, protože je nedostatek nových bytů a díky tomu, že je nedostatek, tak platí zákon nabídky a poptávky a ceny nových bytů včetně nájemních rostou. Jediné řešení je změnit stavební zákon. Věřím, že ministryni Dostálové se to konečně podaří zkrátit, to stavební řízení, a tím otevřít cestu developerům, aby mohli nabízet daleko větší objem bytů.

Ono se to hezky řekne, tohle je objektivní pravda, ekonomická úvaha, pod kterou nelze se než podepsat. Problém je, že podle mě, pane prezidente, to tak úplně nefunguje, protože samozřejmě ten nedostatek bytů vyhovuje v tuto chvíli developerům, protože se na nich víc vydělá. To je pochopitelné.


Tady bych s Vámi nesouhlasil, protože ano, samozřejmě ta zisková marže tam bude vyšší, ale zase počet nabízených bytů bude nižší, a Vy musíte brát v úvahu oba parametry, no a nakonec možná zjistíte, že to vede do ztráty.

Já upozorňuji na to, že třeba v Praze nebo v Brně tu bytovou výstavbu ovládá pouze několik firem. Samozřejmě, že klíčem jsou pozemky, ke kterým je potřeba se dostat, a klíčem jsou státní rozhodnutí. Já upozorňuji, že to není tak čisté, že to nemusí být tak čisté, že ta situace může mnoha lidem vyhovovat. A znova se ptám, proč v této mimořádné době, kdy je obrovská poptávka po bytech, kdy hypotéky jsou obtížně dostupné, nestaví obce nájemní byty? Jednoduchá otázka.


Ale zaprvé, ty obce by na to musely mít prostředky, teď budu sám sobě advokátem diaboli, protože obce mají přebytky svých rozpočtů alespoň ve většině případů, takže tenhle argument by u některých z nich odpadl. Ale pak je také ten argument byrokracie, už jsme mluvili o povolování a možná, že se ještě dostaneme ke státním úředníkům, kteří tu byrokracii tvoří, no a zájem těch obcí. Obce se zcela pochopitelně bojí, aby sociální byty nezaplnili takzvaní nepřizpůsobiví, a naopak mají zájem, aby v jejich bytech bydleli policisté, hasiči, lékaři, učitelé a tak dále a tak dále, že? Já upřímně řečeno nejsem zrovna velký příznivec Jiřího Čunka, ale mám dojem, že to kontejnerové bydlení, které on zavedl, se ukázalo být jako docela užitečné, a v takovém případě tam byste žádné velké stavební povolení, nějaké asi ano, ale ne tak velké, nepotřeboval.

Tady souhlasím, pro ty sociálně nepřizpůsobivé chronické neplatiče to bydlení asi bylo dostatečné, i když vypadalo zvláštně, vyvolalo to velké bouře, ale zima, zima tam nebyla, měli co jíst a tak dále. To znamená, že pokud si nemohou dovolit lepší standardy, tak ty základní fyzické potřeby jim to asi uspokojilo, to ano.


Viděl jste fotografie vybydlených domů v Chánově?

Ano, to ano.

No tak.

Já vím, ale to asi neřeší ten problém nedostatku bytů ve velkých městech a i v těch menších. Víte, na ten argument, že obce na to samozřejmě nemají peníze, to je logické, na mnohasetmilionovou výstavbu samozřejmě nemají peníze, ale banky obcím, pokud ty domy v této době budou v zástavě, samozřejmě rády půjčí, stejně jako půjčují soukromým developerům. Tam není, tam podle mého názoru není problém s penězi.

Mě nemusíte přesvědčovat, protože počet zadlužených obcí je dneska minimální, i když také některé jsou, ale my bychom věcně měli směřovat k něčemu konkrétnímu, a to je odstraňování překážek. A ty překážky jsou dvě, pomalost stavebního řízení, to už jsme si řekli, a riziko, že se do těch sociálních bytů stavěných obcemi nastěhují nepřizpůsobiví, kteří by spíše patřili do těch kontejnerových bytů,...

Ano, ano.


...čili bytů nižší kategorie.

Souhlasím, já jsem jenom jaksi se trochu postavil proti tomu, že jedním jediným viníkem je Ministerstvo místního rozvoje, které špatně připravuje stavební zákon, což je mimo jiné pravda, což je samozřejmě pravda, protože oni řekli, že ten zákon možná bude, pane prezidente, od roku 2022.


No tak, ptejte se na činnost předchozích Ministerstev místního rozvoje, protože ty výklady o tom, jak se zjednoduší stavební zákon, já už slyším celých šest let, jak jsem prezidentem.

Ale je to tak po česku. Je to jak s tou kauzou OKD, není nikdo, kdo by řekl, že je to dobře, ale nestalo se nic, no.


Potřebujeme věřit Kláře Dostálové, že se jí to konečně podaří.

Pane prezidente, další dotaz je, tak Vy už jste ho uvedl, že se k tomu dostaneme. I Česká národní banka tedy snížila odhad růstu české ekonomiky. Ti dokonce počítali s 3,3 procenty, snížili na to na 2,9, dobře. Mimo jiné to je asi to, co chtěli, protože upozorňovali na to, že ekonomika se přehřívá a že by bylo dobré hospodářství zpomalit, tak to oni jsou asi spokojeni.

Kdo teda spokojen být nemůže, je Andrej Babiš a ministryně Schillerová, protože začalo jaksi šetření, začalo, nebo mapování toho, kde by se dalo ušetřit, protože je zřejmé, že daňové příjmy do státního rozpočtu prostě nebudou v takové výši za rok 2019, jako se plánovalo. Co tomu říkáte, těm plánům na šetření? Seznámil jste se s nimi?

Zaprvé, ve Vánočním poselství jsem už upozorňoval, že dojde ke zpomalení ekonomického růstu, a vůbec mě netěší, že to byla pravda.

Zadruhé, o šetření a o zamezení plýtvání mluvím také několik let a dokonce konkrétní příklady. Jedním z nich, to je skoro padesát miliard korun, jsou nesmyslné dotace na obnovitelné zdroje, zejména na solární elektrárny. Taky tunel jako vyšitý, že?

Zadruhé, k tomu se teď dostáváme, přebujelý počet úředníků, kteří si často vymýšlejí práci, aby je nikdo nevyhodil.

A zatřetí, a to mě asi ajťáci roznesou na kopytech, ale odvolávám se tady na zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, nesmyslně předražené a nefunkční informační systémy, které by správně měly ty úředníky nahradit. To už jde, v bankovnictví to například funguje. Algoritmy, které jsou vloženy do počítače a nahradí bankovní úředníky. Ale protože máme nekvalitní informační systémy, tak to nahradit nelze.

No, pane prezidente, mě tam zaujalo několik věcí, třeba Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo přijít až o polovinu svého rozpočtu, přes dvě miliardy. Ministerstvo zemědělství by mělo přijít o šest miliard, což si myslím, že tedy není od věci, protože jenom za reklamu oni dokázali utratit za rok a půl jeden a půl miliardy, no tak to by mohli něco hezkého pro státní rozpočet udělat. Ale mají být zrušeny dotace krajům na regionální železniční dopravu, na ty lokální tratě, což tedy by prý bylo šest miliard korun, ale upřímně mělo by to přímý dopad na život obyvatel v těch malých městech. Věda a výzkum má být krácena o jeden a půl miliardy korun, což tedy pokud chceme investice, tak krátit výdaje o jeden a půl miliardy korun vědě a výzkumu není úplně asi optimální. A mohl bych pokračovat, takže to vypadá dramaticky.

Ne. Vy neznáte mechanismus, který probíhá při projednávání a přípravě státního rozpočtu, protože kdybyste ho znal, tak byste věděl, že každý ministr financí zpočátku má takzvaný nástřel, a pak se ti ostatní radují, že z tohoto nástřelu...

Právě, že ho znám, pane prezidente.


...trochu, trochu slevil. A na druhé straně každý ministr má takzvanou vatu. Víte, co je to vata?

No, samozřejmě, nezapomeňte, pane prezidente, že jsem býval ekonomickým náměstkem Ministerstva školství, takže o vatě a sestavování vím své.


Tak v tom případě, to jsem nevěděl, a v tom případě se Vám upřímně omlouvám. Nicméně když to víte, tak také víte, že jsou tady každý rok nevyčerpané miliardové prostředky, které se pak snažíte zbytečně narychlo utratit. Pokud jde o to propouštění těch úředníků, nejedná se o policisty, nejedná se o hasiče, ale pokud jde o státní úředníky, těch je opravdu přebytek a daleko lépe by se uplatnili v soukromém sektoru. No, tak tam, když se občas namítá, že by to vyvolalo velké problémy, tak musíte počítat s tím, že je tam celá řada neobsazených míst.

To ano.


To jsou prostě možnosti okamžitých škrtů.

Vypadá to hezky, ale podle mého názoru to takto nefunguje. Oni hovoří o tom, že by propustili až deset procent státních zaměstnanců, což teda může být až čtyřicet tisíc lidí. Já jenom upozorňuju, pane prezidente, že pro letošek se nestane vůbec nic, a ty, i kdyby to udělali, a ty výdaje státního rozpočtu se naopak zvýší. Ten důvod se jmenuje odstupné. Já jsem se na to díval a...

Ale jo, to jsou takzvané překážky, jak se tomu někdy říká.

Ano.


Je na překážkách. Když jsem tohle probíral...

Ne, při skončení pracovního poměru odstupné.


... s ministryní Maláčovou, která propustila asi šest set úředníků, tak jsem se zase z druhé strany dozvěděl, že jsou na překážkách. Ano, uznávám, že tyhle ty řekněme výsluhy nebo něco podobného jsou brzdou pro rychlejší propouštění, na druhé straně to neplatí v případech, které jsem Vám teď uvedl, neplatí to v případě nevyužitých pracovních míst.

Ano, to máte pravdu, to máte pravdu, v případě nevyužitých pracovních míst samozřejmě ty úspory se dají udělat hned. Pokud chcete propouštět lidi, tak mají ve státní správě většinou odstupné buď tři, šest nebo dvanáct měsíců. Odstupné, to znamená platy navíc. A ten výdaj by činil až deset miliard, mezi pěti a deseti miliardami.


No a právě proto to musíte dělat postupně a koneckonců lidé odcházejí do důchodu a nejjednodušší řešení by bylo na jejich místa nikoho nového nepřijímat.

Ano, dobře. Tak touhle debatou o státním rozpočtu jsme vyčerpali náš čas a já už další otázky nemám. Děkuju Vám za rozhovor, pane prezidente.

Já děkuji Vám a doufám, že státního zástupce jsme nepotěšili hypotézou, že má syfilis, ale já tuto hypotézu určitě nešířím.

Děkuji Vám, pane prezidente.

Krásný den.  

 

Projev prezidenta republiky při předávání ocenění Zlatý záchranářský kříž

Projev prezidenta republiky při předávání ocenění Zlatý záchranářský kříž

22.05.2019
  Milí přátelé, chtěl bych vám připomenout slova Talmudu, každý, kdo zachrání...

Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem k ukončení oficiální návštěvy Maďarska

Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem k ukončení oficiální návštěvy Maďarska

16.05.2019
  Dobrý den, dámy a pánové, nejdříve několik úvodních fakt. Maďarská...