ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

čtvrtek 18.10.2018

 

Dobrý večer, vážení diváci Televize Barrandov, vítejte u svého pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem tentokrát z Lán. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Dobrý den.

Pane prezidente, jak je zvykem u našich rozhovorů čtvrtečních, začnu takovými aktualitkami, které se prostě udály v posledních dnech. Jednou z nich, a teď asi se Vám to nebude líbit, ale je to výzkum veřejného mínění, jaksi uveřejnila jej agentura CVVM. Ten říká z mého pohledu docela zajímavou věc. Podpora vlády Andreje Babiše, tedy koaliční vlády Andreje Babiše stoupá. Je o pět procent výše než minulý měsíc, což je docela zajímavé. Vaše podpora zůstává plus minus na stejných číslech, ale je vysoká. Důvěřuje Vám více než padesát procent lid. A úplně tragická podpora se dostává Poslanecké sněmovně. Té dokonce vyloženě nedůvěřuje víc než šedesát procent lidí a její podpora je něco přes dvacet procent. O čem to svědčí?

Vzhledem k tomu, že jsem jmenoval tuto vládu, tak mě logicky těší, když její podpora narůstá.

To je pravda.


A dokonce si myslím, že si to ta vláda zaslouží. Já se pravidelně setkávám s jednotlivými ministry. Včera na její žádost jsem měl zrovna paní ministryni Maláčovou. V sobotu na expertním týmu bude paní ministryně Nováková, takže jsem rád, že ti ministři pracují a že se nepouštějí do nejrůznějších mediálních přestřelek. Pokud jde o moji podporu, tak ta přesně odpovídá výsledkům druhého kola prezidentské volby a vzhledem k tomu, že jsem v těch centrálních institucích první, nemám, na co bych si stěžoval. Ale gratuluji starostům, protože, a pozor, ne STANu, STAN je spolek, který těží z popularity starostů, je tak trochu parazit, ale dobře. Tak těm starostům šesti a půl tisíce našich obcí, kteří mají vysokou popularitu, protože něco dělají.

No, dá se to ale vyložit i, teď si trochu rýpnu, že Vaše popularita nestoupá, nové příznivce nezískáváte.
Je pořád stejná.


Ani neklesá.

Ale ani neklesá a je vysoká.  To máte prostě pravdu, to je objektivní fakt.

Tak, tak. A pokud jde o tu popularitu Poslanecké sněmovny a Senátu, tak počkejme chvíli, protože teď se bude schvalovat celý balík zákonů. A jak říká Bible, po ovoci poznáte je.

Pane prezidente, v tomto týdnů jste jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničních věcí, a tím je tedy vláda kompletní. Považujete to za úspěch? A možná se pak budu ptát na některé kontroverzní věci týkající se ještě pana Pocheho a jeho angažmá na Ministerstvu zahraničních věcí.

Zaprvé, vláda byla kompletní i před tím, pane Soukupe, protože není nezvyklé, že jeden ministr, někdy i premiér zastává dvě funkce. Nicméně ano, ocenil jsem pana předsedu Hamáčka za to, že navrhl jiného kandidáta na ministra zahraničí. Sám jsem projevil vstřícnost a tohoto kandidáta jsem jmenoval. A pokud jde o pana Pocheho, na kterého se chystáte zeptat, vím, že jak pan premiér, tak já jsme panu Petříčkovi doporučili, aby poslal pana Pocheho zpátky do Bruselu, kde je europoslancem.

No totiž, ale my už jsme o tom hovořili, ale zmínit to samozřejmě musím. Pan Poche, který je pro Vás nepřijatelný, je nepřijatelný i pro Andreje Babiše, měl funkci politického tajemníka na tom Ministerstvu zahraničních věcí. No, pan Petříček řekl, že tu funkci zruší, tím pádem nebude mít ji kdo zastávat, ani pan Poche, ale současně nevyloučil, že pan Poche bude externím poradcem ministra. Já nejsem tedy znalec Ministerstva zahraničních věcí, ale úplně přesně nechápu, jaký je rozdíl mezi politickým tajemníkem a externím poradcem, ale řekl bych, že nebude nějak velký.

Když něco nevylučujete, tak to znamená, že to ani nepotvrzujete, takže počkejme v klidu a míru, jak to s panem Pochem dopadne. Nicméně když je někdo europoslanec, má sedět v Bruselu, případně ve Štrasburku a mimochodem příští rok jsou evropské volby. Já jsem zvědav, zda pan Poche bude znovu kandidovat. Pokud to byl úspěšný europoslanec, nepochybuji, že se mu dostane důvěry voličů, a v opačném případě už v Europarlamentu nebude.

Pane prezidente, já si myslím, že pokud mu to strana nezakáže, tak kandidovat budou úplně všichni ti europoslanci, kteří tam teď jsou, protože když oni obhájí podruhé svůj mandát, mají potom od Evropské komise nebo Parlamentu nárok na doživotní rentu. Slovy klasika, to bych chtěl vidět toho smělce, který by to nezkusil.

Ano, ale je otázka, zda ten mandát opravdu obhájí.

Samozřejmě.

Já si vážím toho, že Poslanecká sněmovna přijala usnesení odsuzující hlasování Evropského parlamentu ve věci Maďarska, a také vím, že pan Poche pro toto usnesení Evropského parlamentu hlasoval.

Pane prezidente, o víkendu se uskutečnilo druhé kolo senátních voleb. No, já tomu nechci věnovat příliš velký jaksi prostor z našeho rozhovoru, ale přesto bych se k tomu rád zmínil. Vy jste se už vyjadřoval pro jiná média, ale moje klíčová otázka je, jak hodnotíte to, že poprvé komunisté vůbec v Senátu nebudou? To je podle mě jaksi nejvýraznější zpráva, a pak můžeme debatovat o tom, kdo bude mít nejsilnější klub a tak dále.

Je to naprosto okrajová zpráva, protože po třiceti letech v politice Vám mohu říci, že na základě mých bohatých zkušeností nejdůležitější zpráva je šestnáctiprocentní volební účast, spíše neúčast ve druhém kole, což znamená, že drtivá většina občanů České republiky Senát ignoruje, ne-li pohrdá Senátem.

Já vím.

A to je varování a to je také jeden z důvodů, proč si myslím, že Senát je zbytečný.

Já tuhle tu Vaši argumentaci znám, je to Vaše právo, ale jaksi nehovořme teď, co by se mělo státi se Senátem, když by bývala mohla býti ústavní konstituce taková, aby mohlo dojít ke změně ústavy a Senát byl zrušen. To si myslím, že teď prostě není na pořadu dne, zvláště v okamžiku, kdy v Senátu prostě jasně opoziční strany mají většinu. To je prostě fakt.

Já jsem v tom rozhovoru pro Radiožurnál zmínil k nelibosti některých lidí, že existuje i technika, jak dosáhnout zrušení Senátu bez ústavního zákona, protože, jak dobře víte, Poslanecká sněmovna schvaluje zákon o státním rozpočtu a Senát do tohoto zákona podle ústavy nemá co mluvit.

Nemá co mluvit, takže kdyby neměl žádné peníze, tak by jaksi nemohl logicky fungovat, takže by nemohl být zrušen, ale byl by jaksi paralyzován. Tomu rozumím, ale podle mého názoru se to nestane.

Já mám spíše s tím související jinou otázku. Mně přijde, že komunisté tedy v Senátu nebudou, nicméně reálně řečeno jejich politická síla podle mého názoru stoupne, protože já jsem upozorňoval na to, pokud se stane přesně to, co se stane, že v Senátu bude tedy nadpoloviční většina opozičních sil, tak lze očekávat problémy při legislativním procesu. Oni to sice všichni popírají, že budou schválně jaksi neschvalovat zákony, ale já myslím, že to bude docela pro vládu těžké protlačit tedy celým legislativním procesem své zákony. A tím pádem nastane ta varianta, že Poslanecká sněmovna bude muset nadpoloviční většinou všech svých poslanců přehlasovávat Senát.  To se podle mého názoru bude dít čím dál tím častěji. A tam prostě logicky vládní koalice bude komunistické hlasy potřebovat nutně.

Dobře, ale to, co uvádíte, by teoreticky mohlo nastat i tehdy, kdyby vládní strany byly v senátních volbách o něco úspěšnější. Zaprvé proto, že by tam stejně neměly většinu. A zadruhé, že občas si senátoři namyslí některé zákony, které, byť porušují stranickou disciplínu takříkajíc, podporuje Poslanecké sněmovna. Takže těch sto jedna hlasů, pokud se dodrží ta koalice, která se projevila při hlasování o důvěře vládě, může hladce přehlasovat všechny návrhy Senátu. Já bych si dokonce přál, aby se to nedělo, protože některé návrhy Senátu jsou rozumné. Uvedu jediný příklad, Senát se rozumně postavil za šumavský národní park ničený zelenými fanatiky a bohužel Senát, pardon Sněmovna tento senátní návrh přehlasovala.

Pane prezidente, ještě poslední otázka k těm senátním volbám. Ano, došlo k vzestupu ODS a zdá se, že je to vzestup trvalý a že skutečně nabírají sílu, a došlo k dalšímu poklesu, možná očekávanému, sociální demokracie. Já Vám dám otázku, která je podle mého názoru velmi jednoduchá, ale je v ní vše. Jak to s nimi dopadne, se sociálními demokraty?

Tak teď se ptáte na sociální demokracii?

Na sociální demokraty.

Já už jsem vyjádřil svůj názor, že to, co by mohlo sociální demokracii poslat ke dnu, je, kdyby se rozbil ten vedoucí tandem Hamáček - Zimola. Samozřejmě, že každý z nich má trochu jiné názory. To je v demokracii obvyklé a koneckonců, kdyby měli úplně stejné názory, tak by ten tandem byl zbytečný, ale já Vám připomenu takové dva tandemy. Zieleniec - Hybášková, my hodně pamatujeme, pane Soukupe, takže Vy to víte, že?

Ano.

Nebo Železný - Bobošíková, taková to byla velká láska a hned po volbách, tuším do Europarlamentu, se to rozpadlo. Takže když se rozpadne i tento tandem, a zbydou tam ti Netoličtí, ti Bernardové a další figury, které zřejmě po krajských volbách už možná nebudou hejtmany, tak pak, obávám se a bude mi to líto, sociální demokracie půjde ke dnu.

No, ono to vypadá, samozřejmě čekají je zasedání různých orgánů, výkonného výboru předsednictva a tak dále, ono to vypadá, že jaksi začne, slušně se tomu řekne pnutí a vnitrostranická diskuze, neslušně možná vraždění mezi sebou.

Taky se tomu říká domácí zabijačka.

Domácí zabijačka.

To je terminus technicus.

Vy jste zmínil krajské volby, ono to vypadá, že teď budou mít tedy dva roky na domácí zabijačku a pak se budou tvářit před volbami, že už jaksi jsou státotvorní a budou se snažit přesvědčovat voliče. Já tedy doufám, že budou voliče přesvědčovat i ty dva roky, kdy se žádné významné volby konat nebudou, a nechci tím samozřejmě srážet význam evropských voleb, ale oba dva víme, že občany většinou nezajímají příliš mnoho.

Ano.

Já jsem zaregistroval dopis Milana Chovance, který otevřeně vyzývá k tomu, aby sociální demokraté nasadili nové tváře a odešli z vlády. A pak také jsem zaregistroval to, že to vypadá, že těch lídru, potenciálních, sociální demokracie je docela dost. A říkalo se, že skoro žádní nejsou. Zmínil jste plzeňského hejtmana Bernarda, Milan Chovanec se jaksi aktivizuje, Jiří Zimola a tak dále.


Ovšem v negativním smyslu.

Ano, ale oni se teď budou snažit jaksi v té hierarchii vystoupat.

Ano. Právě proto, že možná za dva roky nebudou hejtmany, tak budou potřebovat nějakou stranickou funkci, ale já bych jim ji nedal. Nicméně je to vnitřní věc sociální demokracie. A když se mě ptáte na Milana Chovance, já k němu cítím docela přátelské vztahy, ale na druhé straně nesouhlasím s tím, jak postupuje. Ať si uvědomí, že ve volbách předsedy skončil třetí, a ať tuto pozici respektuje. Na druhé straně já bych ho nevylučoval, to dělali bolševici, ty stranické čistky, a vždycky to jenom tu stranu oslabilo.

No v tom se asi shodujeme, já jsem naprostý demokrat. Je pravda, že Milan Chovanec skončil třetí, prostě neuspěl na volebním sjezdu ČSSD. Pokud bude kandidovat v dalším, je jeho právo pokusit se své volitele získat a pokud uspěje, tak uspěje, pokud ne, tak to bude muset přijmout.

Pane prezidente, já bych se ještě vrátil k těm aktualitám. Vy jste to zmínil, že u Vás v sobotu bude, myslím tady v Lánech, zasedat expertní tým týkající se energetiky. Budete pokračovat v diskuzi o výstavbě tedy nových jaderných zdrojů? Bude to hlavním tématem Vaší porady?

Samozřejmě, že ano. Paní ministryně Nováková má za úkol do konce roku předložit konkrétní program včetně finančního rámce. V tom expertním týmu je řada velmi zkušených odborníků, kteří se touto problematikou zabývají, a pokud jí budeme moci řekněme poradit, tak to rádi uděláme. Jak s těmi radami naloží, to už je samozřejmě její věc.

Já jsem se tedy dočetl, že tam je šest světových společností, které se účastní případné, nebo soutěže o dostavbu nových jaderných zdrojů, Rusové, Číňané, Jihokorejci, Francouzi. Pokud vím, je tam americký Westinghouse ještě.

Nyní kanadský, protože on zkrachoval a jeho aktiva převzala Kanada.

Ano. A mě zaujalo, že Dana Drábová, šéfová Úřadu pro jadernou bezpečnost, řekla, že nejlepší reference, to znamená, jejím favoritem je jihokorejská společnost. Já bych se samozřejmě neptal Vás, prezidenta republiky, koho preferujete nebo jestli máte názor, kdo by měl být dodavatelem té stavby, ale pokud jaksi nejvyšší autorita v jaderné energetice toto řekla, tak mě to zaujalo. Jaký na to máte názor? Na její hodnocení anebo na ty firmy, to je na Vás.


Dana Drábová by se neměla plést do věcí, do kterých jí nic není, protože ten, kdo vyhraje tendr na základě multikriteriální optimalizace, je mým favoritem. A to je naprosto přesná odpověď. A pokud jde o jediný problém, který tam vidím, snaha zanášet do toho tendru nějaká ideologická kritéria. Rozumíte mi?

Ano.

To se samozřejmě týká Rusů a Číňanů. Když ta kritéria splní Rusové lépe než Číňané, nebo Číňané lépe než někdo jiný, výborně. Když ne, tak dáme přednost třeba těm Jihokorejcům. A já teď nechci rozvíjet spekulace. Na jedné straně, kolik staví Rosatom atomových bloků, na druhé straně ovšem také to, zda se tyto bloky nezpožďují, protože i to v tom referenčním rámci je důležitá informace.

Na to, co říkáte, já mám naprosto stejný názor. Mě to prostě překvapilo, protože jaksi ještě dopředu říkat, kdo je favoritem jedné z nejvyšších autorit v jaderné energetice.  

Já Vám to vysvětlím. Dana Drábová se nedávno vrhla na politiku. A když v politice řádí amatér, tak je to strašné.

No, mně to přišlo ideologické a hned jsem si zase říkal, ježíšmarjá, přeci má vyhrát ten, který nabídne nejlepší podmínky pro náš stát, aby to prostě pro nás bylo nejefektivnější a nejlevnější a ne tak
drahé.

No samozřejmě.

Ale to je pochopitelné. No jedna možná trochu nepříjemná zpráva z posledních dnů. Já jsem se díval na tiskovou konferenci Ministerstva dopravy. A tam řekli pro mě zajímavou věc, že ty čtyři miliardy korun, které byly slibovány před těmi komunálními volbami na opravy silnic druhých a třetích tříd, krajům poskytnuty nebudou, protože na ně teď nejsou peníze, a že se budou hledat až v prvním kvartále příštího roku. Mně to přišlo takové typické. Ono se před volbami slibuje a slibuje a po volbách se zjistí, že na to nejsou peníze, což se přesně stalo s těmi čtyřmi miliardami na opravu silnic nižších tříd. My jsme se dokonce bavili o výši investic státního rozpočtu, já jsem k tomu byl velmi skeptický a Vy jste říkal, ale přijde mikulášská nadílka, tempo investic ke konci roku se zrychlí a ten cíl, který tam je, dožene vláda. Tedy ono to nevypadá, pane prezidente.

Máte pravdu, že v tomto případě nejsem vizionář, protože vždy věřím racionálnímu uvažování, a ono je někdy iracionální. Podívejte se, pane Soukupe, pokud se nemýlím, tak poslední přebytek státního rozpočtu byl asi patnáct miliard, že? Paní ministryně Schillerová snížila odhadovaný deficit z padesáti na čtyřicet miliard a sama říká, že to asi bude černá nula.

Ano.

Možná červená nula, ale to už není tak zajímavé. Tak proč na opravdu užitečný, to jest investiční účel nevydat ty čtyři miliardy, protože co? Tím pádem místo černé nuly budete mít deficit čtyři miliardy a budete pořád king, protože původní deficit byl plánován čtyřicet miliard.

To máte pravdu no. Ministerstvo dopravy oznámilo, že tam ty peníze nejsou. Podle mého názoru už se to tedy asi nestihne, budiž. Ony s tím souvisí ty stavby silnic. Ono je pořád nám vysvětlováno, že je to také složitou legislativou, získávání stavebního povolení. My jsme skoro mistři světa v délce stavebního řízení, než získáme tedy povolení ke stavbě.

Mě zaujalo to, že vláda shodila návrh ODS na zjednodušení stavebního zákona s odůvodněním, že Ministerstvo místního rozvoje připravuje vlastní novelu. To znamená, že se nebude zabývat tou novelou ODS. Já bych chtěl jenom upozornit na to, že poslední novela stavebního zákona dopadla tak, že místo zjednodušení je potřeba o jedno razítko navíc. To mi teda nepřijde úplně zase, rozumíte mi?

Já si myslím, že ta nulová tolerance může v některých případech platit ne jenom ze strany opozice, ale i ze strany vlády, a obojí je špatně. Máme posuzovat návrhy ne podle toho, kdo je předkládá, ale podle toho, co obsahují. Já jsem měl zrovna včera debatu s asi deseti nebo patnácti představiteli největších čínských společností a oni mně říkali, víte, u nás to stavební řízení, stavební povolení a tak dál trvá půl roku. U vás sedm až jedenáct let.

To je pravda.

To je dramatický rozdíl, takže jakýkoli zákon, který tohle zjednoduší, bude vítán. A je mi srdečně jedno, jestli ho předkládá vláda nebo ODS.

No víte, já to zmiňuji proto, že je ta taková naše, debata se pořád točí, že já říkám, ano politici slibují, slibují. Nenajdeme nikoho, kdo by řekl, že stavební řízení nemá být zkráceno, ale pak když se díváme na konkrétní kroky, které by k tomu měly vést, tak je na to vždycky dost času. Ale to se netýká samozřejmě jenom stavebního řízení.

Pane prezidente, ještě jsme se nezmínili v debatě o stranické situaci levice, o komunistech. Tam tedy začíná taky silné pnutí, evidentně jaksi se chystá střet liberálnějšího křídla strany reprezentovaného předsedou Filipem a toho konzervativnějšího. Myslíte si, že předseda Filip má šanci ty vášně zkrotit?

Tak já si myslím, že on má v Poslanecké sněmovně, kde dlouhodobě působí, přirozenou autoritu. Samozřejmě ne u všech, ale u mnoha, jinak by v hlasování nebyl zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny. Pokud jde o jeho kritiky, no tak zatím ti nic nepředvedli a pokud do nějakých funkcí kandidovali, tak nebyli zvoleni.

Ale když mluvíte o tom úpadku levice, tak zaprvé je celosvětový, ne jenom český. I v Americe demokraté jsou zpravidla označováni za levici a taky si myslím, že jejich výsledky nejsou zrovna zářivé. V Evropě je to ještě horší. Proč by to teda zrovna v České republice mělo být jiné? Já bych řekl, že je to takové kyvadlo, které jsme zažili už několikrát. Někdy dominuje levice. Václav Klaus se mi kdysi posmíval, když jsem se stal předsedou sociální demokracie, že sociální demokracie vládne asi ve dvou nebo ve třech zemích, myslím skandinávských. No fajn, ale za pět let vládla skoro všude. Vládla v Británii, Tony Blair. Vládla ve Francii.

Ano.

Vládla v Německu a tak dále a tak dále. Kyvadlo se prostě překlopilo na druhou stranu a já Vám to řeknu poctivě, když ty strany ty voliče zklamou, tak oni volí opačný směr a čeká se, až se na to zklamání zapomene.

A tak, tahle teorie je možná zajímavá, ve valné většině těch argumentů z mého pohledu nepochybně pravdivá, ale tady je hnutí ANO. A v jiných evropských státech jsou podobná nová uskupení, která dokáží zaujmout voliče, a není to prostě tak, že klesá zájem o sociální témata u veřejnosti a že tu víru v ten lepší život u pracujících, teď hovořím o pracujících, těch typických voličích sociální demokracie nebo komunistů, těch, kteří prostě pracují, aby mohli mít lepší život, že tu víru ztratili, že tu víru, že jim ten lepší život zařídí, umožní někdo jiný, přesunuli prostě k tomuto typu uskupení, jako je v České republice ANO?

Podívejte se, Vy jste řekl, že klesá zájem o sociální témata, souhlasím, ale ptejme se proč. Máme tady nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Nezaměstnanost je nepochybně sociálním tématem. Máme výrazný růst životní úrovně měřený reálnou mzdou, takže se i snižuje míra chudoby, a chudoba je bezesporu sociálním tématem, a tak dál a tak dál.

Ale hledejme pozitivní řešení. Já už jsem navrhoval několikrát pro levici, i když bych uvítal, kdyby si to osvojily i jiné strany, nikoli sociální témata, ale témata participace, tedy účasti občanů na věcech veřejných. A to není jenom přímá volba starostů, primátorů a samozřejmě i hejtmanů, kterou podporuji, ale to je například i spoluúčast zaměstnanců na řízení svých podniků, ať už formou zaměstnaneckých akcií nebo různými benefity a podobně a podobně. Mimochodem teď, když se diskutuje o důchodové reformě, jsou docela zajímavé téma podnikové penzijní fondy.

To jsou všechno témata, která samozřejmě můžou být zajímavá. Víte, já jsem tak trochu nesouhlasil, nebo mám trošku problém zcela přijmout tu argumentaci, že jde pouze o pravolevé kyvadlo jaksi výkyvu voličských nálad. Já si spíše myslím, že konkrétně v České republice hnutí ANO ta typická levicová, to znamená sociální témata související s životní úrovní, prostě převzalo hnutí ANO a ty voliče, tradiční voliče sociální demokracie a KSČM a jiných dalších stran, prostě převzalo, možná politicky geniálně, ale prostě tak to je a zdá se, že sociální demokracie není schopna najít sociální témata související s životní úrovní, která by voliče nějak masově zaujala.

Já jsem teď mluvil o jiných tématech než sociálních. Pokud jde o hnutí ANO, podobně jako u sociální demokracie já nejsem povolán k tomu, abych řešil jeho problémy. Pravda je, že má nesmírně málo početnou členskou základnu, a to mu neumožňuje vybudovat síť místních organizací a v komunálních volbách zakotvit i v menších obcích. Srovnejte si počty získaných mandátů hnutí ANO a třeba i těch komunistů nebo sociálních demokratů a zjistíte nebetyčný rozdíl, který samozřejmě pro české novináře je zastřen faktem, že hnutí ANO bylo velmi úspěšné v těch velkých městech.

Pane prezidente, musím se vrátit k rozhovoru nebo tématům rozhovoru, který jste poskytl Českému rozhlasu. Vy jste, jaksi forma byla, jak je Vaším zvykem, provokativní. Použil jste tam v souvislosti s vyznamenanými jaksi termín, já to teď nebudu opakovat, všichni jsme ho slyšeli, že je vyznamenáváte v zásadě za boj s ekonomickými šmejdy, i když Vy jste použil expresivnější výraz. To je pravda.

Šmejdi je trošku slabé označení vzhledem k tomu, že tito lidé, ať je to Kožený nebo Bakala, vysáli všem našim občanům ne desítky, ale stovky miliard. Kdyby vysáli miliardy, budu je označovat jako šmejdy.

Dobře, já se o té formě bavím jenom v tom smyslu, nebyl to truc a provokace vůči Českému rozhlasu jaksi úmyslný? Protože ten moderátor Pokorný Vás na začátku žádal, abyste se takovýchto jaksi výrazů zdržel, a Vy jste na truc jaksi ten výraz použil.

Tak zaprvé, nežádal, pokud jste ten pořad poslouchal, tak nežádal to na začátku, ale v době, kdy jsem to pronesl, a to už bylo prakticky na konci. Na druhé straně mladý moderátor Pokorný má takovou tendenci k cenzuře i tam, kde ta cenzura je zbytečná. Vzpomeňte na děčínskou Kotvu a vyrvávání mikrofonu Michaelu Kocábovi.

Nicméně vraťme se k tématu. Použije-li někdo vulgární výraz bez adresace, jestli si rozumíme, tak je to exhibicionista. Pokud to adresuje, tak se musíme ptát, zda ta adresa je správná a oprávněná. Mně třeba potěšil na Frekvenci1 výrok Jiřího Čunka, že s vulgárními výrazy na adresu Koženého a Bakaly souhlasí. To jsem ocenil.

Já jsem chtěl dát prostor, abychom si to vyjasnili. Můj osobní názor je, že jste to možná trošku přehnal, že jste možná nemusel, ale vědu bych z toho nedělal. Prostě jste to použil, patří to k Vám a dělat z toho nějaké dalekosáhlé závěry právě s ohledem na to, že ti lidé, na které jste to směřoval, jsou minimálně tedy šmejdi, bych tedy nedělal, takže jsem k tomu velmi smířlivý. Pro mě tedy Miloš Zeman nezklamal.

Tak byl to první vulgarismus po čtyřech letech, takže mám právo za další čtyři roky na rozloučenou použít ještě jeden vulgarismus, ale opakuji, musí být adresný.

Mimo jiné jaksi umožnil jste pořadu Newsroom České televize, aby se alespoň jednou nevěnovali mně, a budou se věnovat chvilku Vám a nechají mě oddychnout, což mě sobecky velmi těší.

Pane prezidente, ale pojďme k těm vyznamenaným. Tady budu možná trošku kontroverznější. Pavol Krúpa, já si ho jako byznysmena vážím, je úspěšný, využívá všechny možné skulinky ve svém obchodování, aby vydělal. Je úspěšný, to je pravda. Myslíte si, že ten boj proti tomu ekonomickému šmejdovi Zdeňku Bakalovi dělá z nějakého altruismu proto, aby se nám lépe dařilo, anebo proto, aby tam vydělal? Když ho vyznamenáváte.

Může být obojí. Já ho vyznamenávám proto, že ten boj je pro něj nesnadný, a myslím si, že ho i stojí nějaké peníze, to není levné. A já si obecně vzato vážím všech, kdo našli odvahu proti těmto šmejdům bojovat. Podívejte se, já jsem byl svého času jediný, kdo kritizoval Viktora Koženého, a vyzýval jsem občany, aby mu nevěřili. Byl jsem sám voják v poli, to už je hodně dávno. No a co se stalo? Tady dostal Viktor Kožený deset let, uprchl na Bahamy. Mimochodem protože i ze strany Američanů je stíhán, tak z těch Baham nemůže odejít, ale mezitím například stačil prodat, tedy prošustrovat, to není sprostý výraz prošustrovat?

Já myslím, že ten je úplně v pořádku, pane prezidente.

Dobře, děkuji Vám. Vy jste jako v podstatě taková Eulálie Čubíková, která dělá morální cenzuru používaných výroků. Tak prošustroval naše námořní loďstvo. Čtrnáct krásných moderních lodí a mnoho dalšího. Pane bože, s tímhle tím zmetkem, je to správný výraz?

Já myslím, že je to pořád naprosto v pořádku.

S tímhle tím zmetkem se mazat a říkat, že o něm máme mluvit slušně, mně připadá lehce přehnané.

Ano, ale já jsem upozornil na to, že z mého pohledu ty investované peníze nebo utracené peníze Pavola Krúpy do boje se Zdeňkem Bakalou jaksi jsou investované peníze, protože očekává, že na tom potom vydělá, a není to tedy forma nadace nebo něco podobného. To je můj názor. Mimo jiné Pavol Krúpa stál za zbohatnutím Stanislava Grosse, typická obchodní transakce. Od Stanislava Grosse koupil za sto deset milionů korun akcie Moravia Energo. Stanislav Gross je sám koupil za dvacet milionů korun, které si půjčil, a vydělal na tom těch devadesát milionů, které se vlastně táhly jeho životopisem a veřejnou pověstí po mnoho let. Ty peníze přišly od Pavola Krúpy a jeho firmy. A Pavol Krúpa jako správný obchodník je potom se ziskem prodal velmi rychle, no.


Já jsem na to, o čem Vy teď mluvíte, upozorňoval dokonce několikrát, ale vzhledem k tomu, že Stanislav Gross zemřel, tak palbu tímto směrem jsem zastavil, protože si myslím, že o mrtvých, jak říká latinské přísloví,...

To určitě, já to nemyslím v žádném...


...se buď má mluvit dobře, což o Stanislavu Grossovi nemohu mluvit dobře, nebo se o nich nemá mluvit vůbec.

No, víte, já tedy na oligarchizaci státu, rizika spojená s mocnými finančními skupinami, ovlivňování zákonodárství, legislativního procesu ve prospěch některých skupin, velké státní zakázky upozorňuji. Vy mě potom označujete za etatistu. Tak mně to přišla zajímavá souvislost.

No, víte, ale když jsme u toho Zdeňka Bakaly, a jsme u toho zase, ono se mu nic nestalo. Ono se mu nic nestalo. U další vyznamenané Aleny Vitáskové, která proslula jako bojovnice proti solárním baronům a té legislativní bublině, která jim umožňuje zákonně bohatnout. Ano, za to dostane vyznamenání, ale zase nezměnilo se nic, oni dál bohatnout. Nestálo by za to, tu pozornost zaměřit tak, aby těm šmejdům se tedy něco stalo, aby minimálně už nebohatli třeba jako ti solární baroni? Protože ono se o tom mluví, Alena Vitásková dostane vyznamenání, ale oni bohatnou dál.

Dobře. Tak zaprvé, já jsem podporoval zákon o prokázání původu příjmů a majetku a ptal jsem se paní ministryně Schillerové, kolik lidí tento zákon zatím zasáhl. Tak říkala, že asi dvacet. Není to žádné velké číslo, ale zaplať pánbůh na začátek. Budu se samozřejmě ptát dál.

Zadruhé, pokud jde o ty solární daně, no tak jsme se dohodli, že ČEZ dá k dispozici Úřadu vlády tým právníků. Ten už prý, jak jsem slyšel, začal pracovat a budou se hledat samozřejmě legální cesty, jak ty zákony, které byly přijaty pod tlakem Zelených, tady vidíte, proč nemám rád Zelené, a které všechny z nás a zejména podniky stojí šílené peníze, čtyřicet osm miliard ročně. Kde jsou Vaše čtyři miliardy na silnice? Tohle je desetkrát víc.

No právě, Vy vyznamenáváte lidi za boj proti těmto ekonomickým neřádům, ale na druhé straně mnoho se jim nestalo, těm neřádům samotným.

Další termín. No a zapomněl jste na...

Zmetek, neřád.

...Janu Lorencovou, protože to byla taková mezifáze mezi Koženým a Bakalou, kdy ona ne jenom že psala o lehkých topných olejích, to je kniha, která se jmenuje Krvavé oleje, protože tam byla spousta mrtvých, ale ona tam v té knize také psala o tom, jak někteří politici, nebudu jmenovat, nebo manželky těchto politiků chodili s igelitovými taškami pro provize. A já jsem si říkal, tak, a ptal jsem se Jany Lorencové, žaloval Vás už někdo z těchto politiků? Ti šmejdi, pokud jde o lehké topné oleje, ti asi ne, ostatně tam taky téměř nebyl postih. Nikdo z těchto politiků ani jejich manželek ji nežaloval.

Ano, ale zase je to stejný případ. Jana Lorencová ve své době, tedy v devadesátých letech a na přelomu milénia upozorňovala na obrovskou finanční kriminalitu související s podvody s DPH u lehkých topných olejů. Tam nešlo o nic jiného, než využívání rámce podvodů s DPH, kdy u jednoho produktu nafty se DPH odvádět muselo, u topného oleje, který není používán pro dopravu ale na topení, se odvádět nemuselo a dělaly se tam miliardové podvody. Ale zase, ty podvody se děly mnoho let a politici to umožnili, i když o tom věděli. Bakala mnoho let vysával celý region Ostravska a Karvinska. Politici o tom věděli a nic se nedělo. A Pavol Krúpa je vyznamenán, nicméně ti, kteří to umožnili, a ten Bakala sám, těm se nestalo nic.

No u té Aleny Vitáskové mám k Vám jeden takový možná rýpavý dotaz. Vy ji vyznamenáte, ona je trestně stíhána, souzena za kauzy související s jejím šéfováním Energetického regulačního úřadu.

Byla osvobozena.

Ano, ale poběží ještě nějaký proces. Za stejnou kauzu, za kterou paní Schneiderová, na kterou jsem Vás upozorňoval, sedí ve vězení, za stejnou kauzu. A Vy jste řekl, že jste se s tím spisem seznámil a nepůsobí to na Vás pozitivně a neuvažujete o tom, že byste jí udělil milost. Není to tedy zvláštní?

Tady jste udělal dokonce dva fauly, nesportovní fauly. Tak zaprvé, zatím co Alena Vitásková byla osvobozena, tak paní Schneiderová osvobozena nebyla, dostala sedm let. Já možná někdy dlouhodobě budu uvažovat o tom, co mi navrhujete, ale musím současně říci, že jsem požádal své právní oddělení, aby k tomu zpracovalo materiál. Ten materiál jsem Vám přátelsky předal, kde byly argumenty proti paní Schneiderové. Vy jste o tom asi měsíc mlčel a teď mi to vracíte na hlavu.

No ano, ale já nevracím, já jsem si netroufl jaksi, je to Vaše rozhodnutí prezidenta republiky. Já jsem dalek toho, abych jaksi kritizoval práci Vašeho právního oddělení. Já jsem to vzal na vědomí, ten spis jsem si samozřejmě přečetl. Problém je, že to je stejná kauza, a jsou to dva rozdílné procesy, ale je to stejná kauza.

Různé rozsudky.

Soudní rozhodnutí, různé soudní rozhodnutí, ano, vzhledem k tomu, že šlo o dva oddělené procesy, ale ve stejné kauze. A to posuzování té kauzy dvěma různými soudy bylo minimálně rozdílné, bych řekl.

Podobný případ mimochodem máte v H-Systému, kde taky různé soudy rozhodovaly různě. Já jsem včera, předevčírem jmenoval asi čtyřicet nových soudců a tam, už jsem si dlouho nezaprovokoval, tak teď to přijde a bude to takový malý, malý šrapnel, tak jsem říkal těm soudcům, podívejte se, kromě jiného tím konkurzním správcem je bývalý komunistický prokurátor. Jmenuje se Monsport a mimo jiné stíhal Jazzovou sekci, takže Karel Srp si kvůli tomu odseděl asi půl druhého roku. Říkal jsem to proto, protože jsou novináři, a ne jenom novináři, kteří vidí komunistu za každým rohem, a tady, kdy mají makavý případ komunistického prokurátora, který objektivně potlačoval tehdejší opozici, tak mlčí, mlčí a mlčí a já jsem neviděl jediný článek, jedinou řádku, který by na to poukázal.

Ano, to máte pravdu a doktor Monsport je teď velmi uznávaným advokátem. Objevuje se v podstatě v každé citlivé kauze na straně konkurzního správce H-Systému. Pak ho objevíme jako obhájce Miroslava Jansty v trestním stíhání za machinacemi se sportovními dotacemi a těch citlivých kauz, kde se tedy doktor Monsport objevuje, je celá řada. A mimo jiné bydlí tedy v Průhonicích, bydliště Andreje Babiše, ale to už jsem možná až přespříliš konspirativní. Nechme tedy doktora Monsporta být.

Víte a já bych na závěr té debaty, možná šťouravé debaty o těch vyznamenaných chtěl říci, že všech tří si vážím, jak Lorencové za její žurnalistickou činnost, tak Aleny Vitáskové, a také jsem to dokázal tím, že jsem jim dával prostor ve svých médiích. Upozorňoval jsem na ty kauzy včetně Pavola Krúpy. Všichni kromě paní Lorencové byli hosty mých pořadů, všichni měli prostor tam ty věci vysvětlovat.

Tak ještě pozvete paní Lorencovou, aby to bylo kompletní.

To jsem dělal, nicméně spolu jsme vedli korespondenci, ona žije v Ostravě a nesešli jsme se na termínu. Já to napravím a zeptám se paní Lorencové znova.

Výborně.

Pane prezidente, další šrapnel, který jste vypustil, je šrapnel o Romech. V Kojetíně jste vyjádřil to, že devadesát procent Romů nepracuje, a strhla se mediální přestřelka. Mediální mainstream se do Vás s chutí pustil. Internet zaplavily fotky jaksi pracujících Romů. Trváte na tom?

Těch deseti procent, jak jsem vždycky říkal?

Trváte na tom výroku?

Ano, samozřejmě. A podívejte se, na každém z nás leží důkazní břemeno. Kdyby u nás byla poctivá statistika, tak je to jednoduché, protože máte statistiku nezaměstnaných, a teď z té statistiky vyčtete, kdo je Rom a kdo je, já nevím, Vietnamec, Polák, Čech, Slovák et cetera. Není tomu tak, protože zákon zakazuje uvádět národnostní příslušnost. Takže musíte si najít pro svá tvrzení a protitvrzení jiný zdroj informací. Pane Soukupe, já už šestým rokem jezdím pravidelně do krajů. Projel jsem je několikrát a vždycky diskutuji se starosty, se zastupiteli, s těmi, kdo řídí příspěvkové organizace, a tak dál a tak dál, samozřejmě i s občany. A těch občanů, čehož si vážím, tam vždycky přijde hodně. A toto je můj zdroj informace, těch devadesáti procent.

Pane prezidente, víte, já se s Vámi v podstatě nechci přít o ta čísla a dokazovat, že nemáte pravdu. Je to Vaše vidění světa. Vy to sám říkáte, je to prostě debata s občany. Já Vám můžu říci, že jsem si našel jaksi data, byla z roku 2014, kdy se dělal tedy výzkum nezaměstnanosti Romů ve střední Evropě. Plus minus to ve všech státech došlo na zhruba padesátiprocentní nezaměstnanost. Dobře, i kdyby to bylo čtyřicet dva nebo šedesát jedna, pořád je to prostě vysoká nezaměstnanost. To je prostě fakt a nebudeme se přít, jestli čtyřicet nebo devadesát. Ta nezaměstnanost je tam prostě vysoká. To je pravda, no ale víte, on ten objektivní fakt je prostě takový a co s tím dělat. Protože z mého pohledu samozřejmě Romové jsou součástí naší společnosti, nemůžeme je vyčlenit a měli bychom se o to minimálně pokusit, to zlepšit. To je moje vidění světa.

  
Nepochybně ano, a protože už jsem připomněl své včerejší setkání s paní ministryní Maláčovou, tak mě velmi potěšila její úvaha o tom, že na pracovních úřadech by měla platit praxe, zákonem podložená, že ten, kdo odmítne nabízenou práci, bude jenom na, a teď nevím jestli, životním nebo existenčním minimu.

Ano. Ten tlak na to, aby prostě pracovali.


A Rom, nerom, to je úplně jedno. Je bílý flákač, je romský flákač.

V tom se naprosto shodujeme.


A je romský poctivý, ať už podnikatel nebo třeba dělník, a český poctivý podnikatel nebo dělník. Já v žádném případě nepaušalizuji. Nicméně doporučuju Vám, neseďte pořád jenom v televizních a jiných studiích, navštivte nějakou vyloučenou lokalitu, takhle ve Šluknovském výběžku například. No a najednou zjistíte, že je všechno jinak.

Já tu argumentaci chápu, samozřejmě musím souhlasit s tím, že každý má povinnost se snažit mít slušný život především prací. To jsou jediné peníze, které si nemusím půjčit, a jediné peníze, které mi nikdo nedá. Jediný poctivý způsob lepšího života, slušného života je obstarat si na něj peníze prací, pokud tedy nejsem v důchodovém věku a pak mám nárok, aby se o mě postaral stát. Když v důchodovém věku nejsem a jsem zdravý, tak mám v podstatě de facto, de facto mít povinnost, abych se o svůj život postaral sám. A tam máte pravdu.


A já si vzpomínám na jednu anekdotu, kdy otec, starý otec říká synovi, víš, už ti nezbylo nic jiného, než se začít živit prací.

Ano, víte, tahle debata je samozřejmě citlivá, protože nemůže padnout všechno, spoustu věcí neřekneme, spoustu věcí, argumentů nepopíšeme, neřekneme. To znamená, předpokládám, že se do nás zase pustí mainstreamová média, twitterová komunita a tak dále. Přesto jsem tu debatu chtěl otevřít, ale mám jeden dotaz.

Podle výzkumu CVVM zhruba tři čtvrtiny Čechů nemají rádi Romy, jsou jim nesympatičtí. Zajímavé je, že ve věkové kategorii třicet až čtyřicet čtyři let je to více než osmdesát procent, což mimo jiné svědčí o tom, že multikulturní výchova, ty různé neziskové organizace, které tam působí, jaksi nefunguje. A na druhou stranu je to hrozivé číslo, přes osmdesát procent lidí. A to je objektivní fakt a ten by se prostě měl zlepšit podle mě.

Víte, mně se velmi nedávno, myslím, že to bylo při volbách do komunálu, ne do Senátu, ptal pan Samko, který je mimochodem Rom a velice úspěšný Rom, kdyby všichni Romové byli takoví, čímž neříkám, že všichni Romové mají dělat televizní moderátory nebo zpravodaje, ale tak toto je právě krásný příklad, že to jde. Ale on se mě ptal na jednu věc, a sice že k romské národnosti se u nás přihlásilo zhruba patnáct tisíc Romů. Zatímco odhady říkají, že jich je tady asi tři sta tisíc, tedy dvacetkrát víc. No a já jsem panu Samkovi říkal, podívejte se, tak musíte začít i tím, kromě toho že budete pracovat, že budete mít určitou hrdost, hrdost na svoji kulturu, hrdost na to, co jste dokázali. Uváděl jsem příklad třeba té restaurace v Karviné, kterou vedou dva romští bratři. Byl jsem tam, ta restaurace je čistá, jídlo je chutné, další důkaz. A těch důkazů můžete sebrat celou řadu, ale celý problém je mimo jiné v tom, že když já nebo Vy byste se prohlásili za Francouze při sčítání lidu a řekli, já se stydím za to, že jsem Čech, no tak kdyby tohle udělali skoro všichni, tak tady máme Čechů taky těch deset procent.

Já to chápu, ale víte, já nemám rád černobílé vidění světa. Já nemám rád ty mainstreamové novináře, kteří vždycky problematiku Romů odbudou tím, já mám kamaráda Roma, to je slušný člověk a tím problém pro mě neexistuje. V podstatě strčí hlavu do písku a celý problém romské komunity, romského vyloučení, nezaměstnanosti Romů je na té většinové společnosti. To prostě není pravda. Věci nebývají černobílé a podle mého názoru je ale zase poctivé o tom hovořit.

Což jsme udělali.

Což jsme udělali. Pane prezidente, úplně poslední otázka, jste nejen levicový politik, nejúspěšnější levicový politik naší moderní historie, ale uznávaný a skvělý ekonom, proto mi dovolte poslední otázku ekonomickou. Já jsem v tomto týdnu našel výzkum Evropské komise, která říká, že v současné chvíli máme šesté nejdražší hypotéky v Evropské unii.

2,75 procenta. To vůbec není nejdražší a šesté místo taky není nic zvláštního.

No, není to nic hrozného, ale oni dovozují, že ty poměrně drahé hypotéky z jejich pohledu jsou dány ne především, ale z velké části tím, že nemáme euro, že kdybychom měli euro, tak by ty úrokové sazby tak jaksi nehoupaly a měli bychom hypotéky levnější. Mně to přišlo jako zajímavá argumentace a teď samozřejmě zase zjednoduším, ten výzkum je poměrně rozsáhlý. Vy a euro. Opravdu euro je něco, o čem neuvažujete?

Ale já o tom uvažuji dlouhodobě, a dokud nebyla řecká krize, tak jsem byl pro přijetí eura. Když nastala řecká krize, tak Evropská komise udělala nesmyslný systém, který se jmenuje Evropský stabilizační mechanismus, který spočívá v tom, že když nějaký členský stát krachuje, tak mu dáte ne jenom bezúročnou půjčku, to je to nejmenší, ale de facto nevratnou půjčku. No a já jsem říkal, proč by čeští daňoví poplatníci měli platit řecké dluhy? A to je důvod, proč jsem odsunul úvahu o zavedení eura na dobu, až Evropská komise nebo Evropská unie bude mít daleko spolehlivější systém, než je tento.

A ještě jedna poznámka k tomu, co jste říkal. Podívejte se, je statistika nezaměstnanosti a statistika ekonomického růstu. A ta statistika odlišuje země Eurozóny od zemí, které v Eurozóně nejsou. Sděluji Vám, že nezaměstnanost v Eurozóně je vyšší.

Vyšší, to je pravda.

A ekonomický růst je pomalejší.

To je pravda.

Takže tvrdit, že euro vyřeší vše, je nesmysl.

To je pravda a tu otázku jsem myslel provokativně, abyste se vyjádřil prostě k perspektivě eura a České republiky. To je vše. A tento argument, který jste řekl, je pravdivý

Já jsem říkal, že ta zpráva, kterou jste citoval, byla zřejmě napsána nějakým euroúředníkem,...

Ano.

...který je placen za to, aby všude propagoval euro.

Ano, bylo to vydáno tedy evropskými orgány, to je pravda, a ta argumentace, kterou jste řekl, je prostě pravdivá.

Tak.

Pane prezidente, děkuji Vám za dnešní rozhovor, byl skvělý.


Já Vám děkuji, moje rozhovory jsou vždy skvělé, a závěrem doporučuji divákům televize Barrandov, aby si přečetli nejklasičtější dílo české literatury, které se jmenuje Dobrý voják Švejk. Najdou tam tolik vulgarismů, že já je v životě nikdy nepřekonám. Krásný den.

Tak, pan prezident to, věren své pověsti, povaze a osobnosti, zhodnotil, ten rozhovor byl skvělý. Doufám, že jste ho za skvělý považovali i vy, vážení diváci televize Barrandov a těším se zase příští čtvrtek.

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

18.10.2019
  Dobrý večer, dobrý čtvrteční večer, vážení diváci televize Barrandov,...

Projev prezidenta republiky při setkání u příležitosti 100. výročí vzniku Generálního štábu

Projev prezidenta republiky při setkání u příležitosti 100. výročí vzniku Generálního štábu

15.10.2019
  Vážený pane premiére, vážený pane předsedo Senátu, vážený pane ministře...