ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad „Střepiny“ TV Nova

pondělí 16.03.2020

 

Vzhledem k tomu, že Vy si teď, nebo teď, 8. března jste si připomněl 7 let v úřadu, tak bych chtěla začít tímhle, chtěla bych se zeptat, jak byste hodnotil ten uplynulý rok, co se povedlo, co se nepovedlo? 

Zaprvé dobrý den, krásná dívko. Zadruhé, víte, co se povedlo? Podařilo se odrazit některá nebezpečí, která na Českou republiku, ale ne jenom na ni, mohla dopadnout, a to byli například migranti. Víte dobře, jak dopadlo Německo s více než milionem migrantů. Jsem rád, že tomu se podařilo zabránit. Teď čelíme samozřejmě kromě koronaviru i problémům klimatických aktivistů nebo zelených fanatiků, kteří by zničili náš průmysl podporou obnovitelných zdrojů, které jsou bohatě dotovány, ale přitom přináší jenom 3% výroby elektrické energie.

Zatřetí, zastávám po vzoru Charlese de Gaulla strategii všech azimutů, to znamená, snažím se, abychom měli přátelské, nebo alespoň korektní vztahy se všemi zeměmi, a to především na základě ekonomické diplomacie. Vezměte si, že například kancléřka Merkelová už byla v Číně patnáctkrát, když já se vydám do Číny, tak je to považováno málem za zločin. Víte, naše země je exportní poměrně malá ekonomika a prezident místo velkých gest by měl pomáhat našim podnikatelům, jednak exportérům, ale také přílivu zahraničních investic, to se někdy daří a někdy nedaří. 

Pane prezidente, už jste se rozhodl, na které datum vyhlásíte podzimní volby?
 

Je vysoce pravděpodobné, že to bude první nebo druhý týden v říjnu, neprozrazuji žádné tajemství. 

A Vy jste v minulosti několikrát i otevřeně řekl, koho podpoříte v těch volbách, tak víte to tentokrát, nebo řeknete nám to spíše?
 

Já si myslím, že to je suverénní právo voličů, aby jim do toho nemluvil prezident a rozhodli se vlastní hlavou. To, co mi neustále říkám, je, aby lidé chodili k volbám, a občas nesměle naznačím, že bych uvítal povinnou volební účast. 

Nejsilnější preference má podle odhadů stále hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak jste s ním jako s premiérem spokojený, někdo mu vyčítá, nebo opozice mu často vyčítá, že ty výsledky jsou především kvůli jeho velice dobrému politickému marketingu.


Tak zaprvé, i marketing samozřejmě patří k dobré politice, já mám s premiérem velmi dobré, troufám si tvrdit, že i přátelské vztahy a je to jedna z nejvýraznějších politických osobností, dokonce bych skoro řekl jediná výrazná, ale to už bych byl příliš nezdvořilý vůči dalším předsedům politických stran. 

Ještě bych se chtěla dotknout Vašich plánovaných zahraničních cest, chystáte se do Ruska, jak jste avizoval?
 

Na pozvání prezidenta Putina se chystám v květnu do Ruska, kde bude oslova sedmdesátého pátého výročí ukončení druhé světové války, alespoň v Evropě. Má tam být samozřejmě Putin jako hostitel a jako hosté Macron, Trump, předpokládám Angela Merkelová a mnozí a mnozí další. Na rozdíl od těch, kteří chtějí šoupat sochou maršála Koněva, což také pokládán za poněkud ubohé, já si vážím obětí řadových ruských vojáků, na našem území jich padlo údajně asi 150 000, a myslím si, že role této armády ve druhé světové válce byla naprosto nepominutelná. 

Já bych Vás ještě na závěr, pane prezidente, chtěla poprosit o nějaký vzkaz právě divákům, abyste například trochu uklidnil ty, kteří jsou teď nervózní kvůli té nastalé situaci. Co byste jim řekl?
 

Český národ ve své historii prožil mnoho katastrof. Mimo jiné katastrofy, které vyvolali neschopní politici, a tyto katastrofy jsou daleko rozsáhlejší než koronavir. Milí občané, nebojte se koronaviru, on přejde. Je to jenom kus života českého. A myjte si ruce. 

 

 

Poděkování prezidenta republiky armádnímu generálovi v. v. Emilu Bočkovi

Poděkování prezidenta republiky armádnímu generálovi v. v. Emilu Bočkovi

27.07.2021
  Pane generále, zaprvé bych Vám chtěl velice poděkovat za Vaši podporu při prezidentské volbě....

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

02.07.2021
  Zástupce šéfredaktora zpravodajství veřejnoprávní České televize František...