ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro iDNES.cz

čtvrtek 21.04.2016

 

Pane prezidente, parlament čeká v dohledné době hlasování o novele zákona o střetu zájmů, ve kterém chce ČSSD, aby se zpřísnily podmínky pro ministry. Museli by si vybrat, zda chtějí vlastnit firmy a podnikat, nebo zda chtějí být ministry. Až pojedete příští týden za ministrem financí Andrejem Babišem na Čapí hnízdo, řeknete mu, že ten zákon podepíšete?


Já myslím, že se s tímhle na pana Babiše vůbec neobrátím, protože jak dobře víte, ten zákon je zatím zaparkovaný v parlamentu, takže se v dohledné době nebude projednávat. Veřejně jsem se vyjádřil, že jsem proti zákonům ad hominem, ať je to lex Babiš nebo lex Zeman, a že se domnívám, že zákony mají být obecnější. Jinými slovy dobře, střet zájmů, ale proč jenom ministři, proč ne hejtmani, proč ne primátoři, proč ne starostové? Myslím si, že ten zákon by měl být univerzální. A v takovém případě bych ho podpořil.

Sledoval jste vysvětlování Babiše v Poslanecké sněmovně? Připadalo Vám přesvědčivé vysvětlení, že v době, kdy Čapí hnízdo dostalo padesátimilionovou dotaci, jeho akcie patřily dětem a bratrovi partnerky?

Nesledoval, ale přečetl jsem si na internetu jeho projev. Nedělám stejnou chybu jako čeští novináři. Já si nehraju ani na vyšetřovatele, ani na soudce. A plně souhlasím s premiérem Bohuslavem Sobotkou, že tohle nemají - on říká politici a já dodávám ani novináři - dělat. Ponechme to na jedné straně Evropskému úřadu pro boj proti podvodům OLAF, na druhé straně orgánům činným v trestním řízení, a teprve potom se k tomu vyjadřujme. 

Neuvažoval jste o tom, když ČSSD prohrála spor s advokátem Zdeňkem Altnerem a má mu zaplatit 337 milionů korun, že byste také přispěl, aby se sociální demokraté toho dluhu zbavili? Přece jen byl jste to Vy, kdo s panem Ivo Svobodou podepisoval smlouvu s tím zvláštním penálem 0,3 procenta za den, takže Váš podíl na tom dluhu by mohli lidé vidět.

Já jsem sociální demokracii spolu s panem Altnerem a dalšími zachránil majetek za půl druhé miliardy korun, který do té doby vydělal sociální demokracii přibližně jednu miliardu korun. Penále, o kterém mluvíte, by bylo prakticky nulové, kdyby se smlouva dodržela. Ale protože se nedodržela a protože sociální demokracie se odvolávala, naposledy v roce 2004, tak samozřejmě penále narůstalo. Odpovědnost nenese ten, kdo Lidový dům zachránil ze spárů Ivana Kočárníka, ale ten, kdo se patnáct let flákal a nic s tím nedělal.

Jaký vliv asi může mít na veřejnost, když nejsilnější vládní strana neplní závazek podle pravomocného rozsudku vůči svému věřiteli a místo toho říká, že mu ty peníze nedá, protože se obává, že by ty peníze ještě před verdiktem o dovolání k Nejvyššímu soudy mohly skončit v Panamě nebo někde v daňovém ráji?

Nejsem právník, přečetl jsem si zrovna dnes názor právníka Kysely, který říká, že je to v naprostém pořádku. Já sice znám poněkud extravagantní názory tohoto právníka, takže ho neberu příliš vážně, ale na druhou stranu platí, že co právník, to názor. Čili jestliže je to trestný čin, tak bude patrně penalizován exekucí a v tom případě sociální demokracie ztratí víc, než by získala.

Evropa teď čelí tlaku Turecka, aby do poloviny roku zrušila vízovou povinnost pro cesty Turků do Evropy. Jinak podle jejich prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana přestane platit dohoda s Evropskou unií, že Turecko si vezme zpět migranty, kteří se dostanou do Řecka. Byl byste pro, aby Evropa víza Turkům zrušila?

Já sám podobně jako Heinz Fischer jsem na naší nedávné tiskové konference vyjádřil určité pochybnosti o funkčnosti dohody s Tureckem a tyto pochybnosti samozřejmě zůstávají.

Velká Británie připravuje referendum o možném vystoupení z Evropské unie. Pokud by odpůrci unie uspěli, podle premiéra Bohuslava Sobotky by to vedlo k dominovému efektu po Evropě a zemí, které by mohly chtít Evropskou unii opustit, by mohlo být více. Domníváte se, že by byl tlak na takové referendum i v České republice. A Vy byste takové referendum podporoval?

Já jsem řekl, že bych podporoval referendum a přesvědčoval bych voliče, aby Česká republika z Evropské unie nevystupovala. Podívejte se, Evropská unie bude jistě existovat i po případném brexitu, ale smím-li říci svůj odhad, myslím si, že byť těsně, Britové rozhodnou o zachování svého členství v EU. Argument, který pro to uvádím, je velice jednoduchý. Kdyby se totiž rozhodli vystoupit, tak ve Skotsku se vyvolá další referendum o nezávislosti Skotska, Skotsko vstoupí do Evropské unie a Velká Británie bez Skotska přestane být veliká.

Krátce po svém zvolení jste nechal vyvěsit na prvním nádvoří Pražského hradu vlajku Evropské unie. Nedávno jste před návštěvou čínského prezidenta řekl, že předchozí vláda moc podléhala tlaku Evropské unie a USA. A když jste byl před tím v Číně, řekl jste, že se tam učíte stabilizovat společnost. Někteří lidé mohou být zmateni. Jakým směrem vlastně chcete Českou republiku vést?

Říká Vám něco de Gaullova politika všech azimutů? Charles de Gaulle, který byl bezesporu stoupencem evropské spolupráce i spolupráce se Spojenými státy americkými, razil politiku všech azimutů, což neznamenalo nic jiného než to, že při zachování všech spojeneckých závazků je zapotřebí udržovat přátelské a zejména ekonomické styky prakticky se všemi zeměmi. Minimálně se všemi velkými zeměmi. 

Beru to jako odpověď, že chcete prosazovat politiku všech azimutů.

Jistě, při zachování všech spojeneckých závazků, které máme jak v rámci NATO, tak v rámci Evropské unie.

Před několika dny jste na Pražský hrad pozval policisty a děkoval jim za to, jakou práci odvedli při návštěvě čínského prezidenta. Řekl jste, že „je třeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují názor od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi". Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek podle Vás nemůže svobodně vyjádřit názor na politiku vůči Číně?

Nedávno mě navštívil Petr Nečas a říkal: Znám Miroslava Kalouska přibližně dvacet let. Za celých dvacet let nepronesl ani slovo, natož větu, o Tibetu. Kdybychom mluvili o trvalém bojovníkovi za nezávislost Tibetu, a mimochodem nezávislost Tibetu nikdo ve světě neuznává, tak bych ho bral jinak, než člověka, který ztratil příležitost jako bývalý ministr financí se vyjadřovat k důležitým věcem této země a našel si náhradní téma, které ho před tím vůbec nezajímalo a které teď používá jen proto, aby byl občas v těch šaškovských akcích s tibetskou vlajkou v ruce viděn na televizní obrazovce.

Ve čtvrtek se na žádost pravicové opozice má konat pokus o mimořádnou schůzi Sněmovny právě kvůli tomu, jak si počínala policie při návštěvě Si Ťin-pchinga. Policejní prezident Tuhý se už omlouval vedení FAMU kvůli tomu, že tam dva policisté a nad rámec svých pravomocí požadovali, aby byla sundána vlajka Tibetu. Stále si myslíte, že práce policie neměla chybu?

Na rozdíl od policejního prezidenta Tuhého bych se za tohle vůbec neomlouval. A víte proč? Když má někdo soukromý dům jako třeba restituent pan Bursík na Malé Straně a pověsí si na tento soukromý dům tibetskou vlajku, je to jeho soukromá záležitost a nikdo nemá právo mu ji strhávat nebo bránit v jejím používání. Nevšiml jsem si, že by budova FAMU byla soukromým domem.

Je podle Vás normální, když policie nepustí lidi na Hradčanské náměstí, lidi na řádně ohlášenou demonstraci? Bezpečnost čínského prezidenta nebyla nijak ohrožena jejich snahou vyjádřit svůj názor, byl i s dalšími členy delegace někde jinde, na Kampě.

To je věc policie a já nemám tu drzost, abych posuzoval, kdy je a kdy není ohrožena bezpečnost čínského prezidenta, případně jeho doprovodu. Nezapomeňte, že tady nebyl jenom čínský prezident, ale celá velmi početná delegace, včetně ministrů, včetně třiceti špičkových byznysmenů.

Zpěvačka Lenka Dusilová při předávání cen Anděl přečetla krátké prohlášení, že nesouhlasí s tím, že podlézáte režimům, které popírají svobodu a demokracii. Vy jste ji označil doslova za chudinku holčičku, která neumí říci ani tři věty bez papíru. Asi, pane prezidente, nemáte ambici, aby o Vás jednou někdo napsal článek Zeman je gentleman?

Víte, když mluvíte o Lence Dusilové, tak Vám zřejmě uniklo, že Lenka Dusilová před rokem koncertovala v Číně a dokonce na svém Facebooku tyto koncerty nadšeně popisovala. Pokládám za poněkud pokrytecké, aby sama v Číně koncertovala a nepokládala to za nic závadného, já to nepokládám za nic závadného, a kritizovala mě, že přijímám čínského prezidenta.

Mám na Vás ještě jednu otázku. Jste znám jako náruživý kuřák. Poslanci budou na začátku května hlasovat o úplném zákazu kouření v restauracích. Je tam smršť pozměňovacích návrhů na změny, mimo jiné i ten, aby byl v restauracích vymezen menší prostor pro kouření, který by byl bez obsluhy. Považoval byste za vhodný jako kompromis mezi odpůrci a zastánci kuřáků?

Já jsem několikrát veřejně řekl, že právě proto, že jsem kuřák, zákon proti kouření podepíšu, jinak bych mohl být právem obviněn z konfliktu zájmů. Na druhou stranu to, o čem mluvíte, bych považoval za jistou formu kompromisu, protože už teď má většina restaurací dvě místnosti, jednu kuřáckou a druhou nekuřáckou. Do té kuřácké instalovali odvětrávací zařízení, takže teď se jim nevrátí peníze za tato zařízení. Já bych zůstal u stavu, který teď je, ale ten zákon podepíšu, ať bude mít jakoukoli formu, protože nechci být v konfliktu zájmů.

Miloš Zeman, prezident republiky, 21. dubna 2016, iDNES.cz

 

Rozhovor prezidenta republiky pro Blesk.cz

Rozhovor prezidenta republiky pro Blesk.cz

11.04.2021
  Dobré dopoledne, pane prezidente, jak se máte dneska?  Střídavě oblačno. To znamená, občas mě...

Projev prezidenta republiky při jmenování ministra zdravotnictví

Projev prezidenta republiky při jmenování ministra zdravotnictví

07.04.2021
  Vážený pane premiére, vážený pane ministře, dovolte mi, abych Vám ještě jednou...