ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro Frekvenci 1

čtvrtek 20.09.2018

 

Naším hostem na rádiu Frekvence 1 je prezident České republiky Miloš Zeman, dobrý den.

Pěkný dobrý den.

Potkáváme se během Vaší návštěvy Německa, já bych přesto začal otázkou, která mě velmi zajímá, veřejnoprávní rozhlas informoval, že je ve Vašem doprovodu tady v Německu několik lékařů a zdravotních sester. Mají obleky a šaty, že jsem je neviděl?

Buďme přesní, mají to být podle našeho veřejnoprávního rozhlasu tři lékaři a čtyři zdravotní sestry. Ve skutečnosti těch zdravotních sester je šest a tvoří harém členů delegace ve Spolkové republice Německo. Předpokládám, pane redaktore, protože patříte ke slušné stanici Frekvence 1, že nejste tak pitomý, abyste tomuto žertíku uvěřil.

Nicméně, zpravodaj českého veřejnoprávního rozhlasu tak pitomý je, a proto jsem se rozhodl, že mu zítra zakážu vstup na tiskovou konferenci, neboť nevidím rád, když se potvrzují moje teze, že co český novinář, to blbec. Já totiž uznávám, že jsou i výjimky. Byl bych rád, kdyby těch výjimek bylo co nejvíce, ale tady sám vidíte potvrzení té základní teze. Český rozhlas má v Berlíně jako svého zpravodaje blbce. Tečka.

Děkuji za Vaše vyjádření. Natáčíme po Vašem návratu z Postupimi, kde jste mimo jiné viděl místnost, kde byla podepsána Postupimská dohoda. Vaše paní říkala, že jste tam asi už někdy byli, Vy, že myslíte, že asi ještě ne. Už jste si vyjasnili, zda jste tam někdy byli?

Byla tam moje žena, protože moje žena má při všech těchto zahraničních návštěvách svého muže takzvaný „Ladies program", pro Vaši informaci, jde se například teď podívat do Hitlerova bunkru.

Ten je nedaleko.

Vidíte. A někdo říká, že je to kopie, někdo říká, že je to originál. Já jsem tam tedy nebyl. Teď jsem se s úctou dotkl pouze opěradla židle, kde seděl můj veliký vzor Winston Churchill.

V Postupimi jste také řekl, že Vaši největší političtí přátelé v Německu jsou dva, bývalý eurokomisař pro rozšíření nther Verheugen a exkancléř Gerhard Schröder. S panem Verheugenem jste se viděl včera, s panem Schröderem se uvidíte zítra. Jak byste ale označil kancléřku Merkelovou, je to kolegyně, oponentka?

Je to kolegyně, samozřejmě, protože nevidím důvod, proč by měla být oponentka. To, že máme různý názor na migraci, neznamená, že v jiné oblasti se nemusíme shodovat, jako jsou například cla, která Amerika chce zavádět, neboť jsem přesvědčen jako bývalý ekonom, že každá celní válka poškozuje obě strany.

Zůstanu u Angely Merkelové, zítra se s ní uvidíte. Řeknete jí také jasné stanovisko české strany, české vlády, že už nepřijmeme a nechceme přijmout žádného uprchlíka?

I když si myslím, že jí to říkal Andrej Babiš opakovaně, rád toto stanovisko zopakuji.

Včera nedaleko hotelu, ve kterém bydlíte, protestovali příznivci strany AfD, to je Alternativa pro Německo, ta je podle aktuálního průzkumu již druhá za vládnoucí CDU/CSU. Vy jako bývalý prognostik, zeptám se, myslíte, že ta strana bude ještě posilovat a že má velké šance?

Víte, já zásadně netipuji, protože to není hlavní úkol prognostiky, volební výsledky, tím spíše, že jsem teď nedávno četl staré noviny, které predikovaly sociální demokracii na základě průzkumu snad všech agentur dvacet procent, a ona skončila na sedmi. Ale tady mi dovolte jednu kritickou distanci. Samozřejmě, že v té oblasti, která se týká vztahu k migraci, máme mnoho společného s AfD, ale nezapomeňte, že AfD má vyhraněný postoj vůči Benešovým dekretům, a to už zdaleka není v českém národním zájmu, takže ti, kdo propagují AfD, by měli být poněkud opatrnější.

Dostáváme se na závěr rozhovoru a dostaneme se do naší rodné země, tedy do České republiky. Já mám pro Vás dvě témata, jedno politické a jedno společenské.

Teď bych si dovolil položit politickou otázku. Už Vám premiér Babiš řekl, kdy přivede nového kandidáta ze strany ČSSD na ministra zahraničí pana Petříčka?

Já se s panem premiérem Babišem uvidím v Lánech 2. října večer, a tam i o této otázce budeme jednat. Má to čas, protože pokud jde o mě, tak až se vrátím z Německa, tak jedu do Olomouckého kraje, a pak, jako u každého případného kandidáta, se s tím člověkem sejdu, zjistím jeho názory a pak se rozhodnu, zda ho budu jmenovat.

Poslední otázka je společenská. Česko dnes ve velkém řeší v rádiích, v televizích i v novinách, že pro letošek je zrušena anketa Český slavík. Já bych se rád zeptal, protože ta anketa měla určité problémy ohledně průhlednosti hlasování, bude Vám Slavík chybět, sledoval jste ho někdy?

Nikdy jsem nesledoval průběh Slavíka, ale vždycky jsem se zajímal o jeho výsledek, protože si vážím jak Karla Gotta, tak Lucie Bílé. Trochu mě znepokojila jakási cenzura Českého slavíka, když pražské kavárně někteří soutěžící nevyhovovali, tak se o takovou cenzuru pokoušela. A jestliže by to došlo tak daleko, že se ta soutěž úplně zruší, tak to pokládám za chybu.

Naším hostem na rádiu Frekvence 1 byl v mimořádném rozhovoru z Berlína prezident České republiky pan Miloš Zeman, Děkuji a hezký den.

Hezký den.

 

 

Projev prezidenta republiky při předávání ocenění Zlatý záchranářský kříž

Projev prezidenta republiky při předávání ocenění Zlatý záchranářský kříž

22.05.2019
  Milí přátelé, chtěl bych vám připomenout slova Talmudu, každý, kdo zachrání...

Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem k ukončení oficiální návštěvy Maďarska

Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem k ukončení oficiální návštěvy Maďarska

16.05.2019
  Dobrý den, dámy a pánové, nejdříve několik úvodních fakt. Maďarská...