ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro Českou televizi

pondělí 16.09.2019

 

Vy jste vystoupil před ministry na jednání vlády k rozpočtu. Kdybyste měl obecně shrnout Váš pohled na rozpočet, jak ho Alena Schillerová a vláda Andreje Babiše připravila?

My jsme s Alenou Schillerovou v Lánech rozpočet podrobně probírali, já jsem vyjádřil svoji podporu s několika kritickými výhradami, řeknu jen dvě. První, stále jsou tam úplně zbytečné dotace na obnovitelné zdroje, zejména pak na solární zdroje, a zadruhé, počet úředníků stále roste, i když by měl být vytlačován počítačovými algoritmy, jak je tomu v bankovnictví.

Tak, jak je ten rozpočet připraven, rostou také mandatorní výdaje, o 7,3  procent. Zároveň NKÚ varovalo, že na krizi je rozpočet hůř připraven, než byl v minulosti. Ztotožňujete se s tím?

Ne. Nemyslím si, že je hůř připraven. Já jsem upozorňoval na to, že v Německu hrozí stagnace, ta už de facto nastala, a možná i něco horšího než stagnace, to znamená záporný růst. Ale na to se nemůžeme dost dobře připravovat, my nejsme Němci.

Pokud jde o to, Vy jste hovořil o tom, že je řada daňových výjimek, a že tam vidíte prostor, kde získat peníze, 318 miliard.

Vy jste byl přítomen, nebo jste poslouchal za dveřmi? Ano, 318 miliard.

Když dokončím tu otázku, slíbili Vám ministři, že se tím budou zabývat?

Samozřejmě, to by si nemohli dovolit, tohle neslíbit. Uvidíme, jak to dopadne. Samozřejmě, za každou daňovou výjimkou, pane Keblúšku, je nějaká více nebo méně mocná lobbistická skupina, která si tu výjimku vylobbovala a teď se jí nechce vzdát. Já jsem upozornil Andreje Babiše, že ve volebním programu hnutí ANO bylo napsáno, že je třeba omezit daňové výjimky, protože když někdo neplatí daně, tak je někdo za něj musí zaplatit, to jest ten, kdo ty daně platí.

Jak rozsáhlá revize těch daňových výjimek by měla být, abyste byl spokojen?

Optimální by bylo, kdyby to bylo všech 318 miliard, ale to je maximální případ. Víte, kolik peněz by bylo na investice? Na dopravní infrastrukturu zvláště, i na sociální výdaje, ale bohužel chápu, že některé lobbistické skupiny budou tak mocné, že bude nutné postupovat salámovou metodou, to znamená, nejdříve se pokusit zrušit alespoň část daňových výjimek a poté zaútočit na ty ostatní.

Poslední otázka, pane prezidente. Podepíšete rozpočet tak, jak je připraven, pokud v této podobě doputuje na Vás stůl a poslanci ho zásadním způsobem nezmění?

Záleží na tom, čemu říkáte zásadním způsobem, ale v zásadě jsem připraven rozpočet podepsat.

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

21.05.2020
  V pondělí končí drtivá většina opatření, život se pomalu začne vracet do normálu. Jak...

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

20.05.2020
  Vážená paní ministryně spravedlnosti, vážený pane předsedo Ústavního soudu,...