ČLÁNKY

Rozhovor prezidenta republiky pro Blesk

čtvrtek 18.06.2020

 

Podle vyjádření premiéra Babiše jste ochoten podpořit schodek půl bilionu korun za předpokladu, že peníze půjdou na investice. Jaké by to podle Vás měly být?

Těch typů investic je samozřejmě celá řada, ale na prvním místě bych uvedl investice do dopravní infrastruktury a investice do bytové výstavby, protože podle ekonomické teorie právě tyto dva typy investic mají největší multiplikační efekt.

Řekl Vám premiér nebo vicepremiérka Alena Schillerová, na co by bylo použito 200 miliard korun, o které se má schodek navýšit?

Předpokládám, že by šlo o některé položky z Národního investičního plánu, a to ty, kde už existuje stavební povolení, případně další odstranění  byrokratických překážek.

Část opozičních stran je ochotna návrh vlády podpořit, ale pouze za předpokladu, že se sníží schodek alespoň na 450 miliard. Vy sám někde vidíte prostor pro šetření?

Ano, zcela určitě. Již v minulosti jsem kritizoval dotace solárním elektrárnám a jsem rád, že alespoň částečně byly tyto dotace sníženy. Na druhé straně považuji za rozumný zdroj rozpočtových příjmů odstranění některých zbytečných daňových výjimek. Celkové odstranění těchto výjimek by vedlo k úsporám ve výši 380 miliard korun.

V éteru se objevila jako nejzazší možnost i vyhlášení předčasných voleb, pokud by se vládě nepodařilo prosadit návrh rozpočtu. Jste připraven, pokud by za Vámi pan premiér s tímto požadavkem přišel, přijmout demisi vlády?

Tuto informaci publikovala Sabina Slonková a já považuji její důvěryhodnost za nulovou. Pan premiér, se kterým jsem se nedávno setkal, nic takového nezmiňoval.


Miloš Zeman, prezident republiky, Blesk, 18. června 2020

 

 

Zdravice prezidenta republiky přečtená na národní bezpečnostní konferenci „Naše bezpečnost není samozřejmost"

Zdravice prezidenta republiky přečtená na národní bezpečnostní konferenci „Naše bezpečnost není samozřejmost"

22.06.2021
Vážené dámy, vážení pánové, milí hosté, lituji, že se letošní...

Blahopřání prezidenta republiky Václavu Klausovi k jeho 80. narozeninám

Blahopřání prezidenta republiky Václavu Klausovi k jeho 80. narozeninám

18.06.2021
Milý Václave, když prezident píše prezidentovi k významnému životnímu jubileu,...