ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při zapálení Masarykovy vatry

sobota 08.09.2018

Vážený pane starosto, vážený pane Schwarzenbergu, milí lánští sousedé,

předem se omlouvám, že sedím, a kdybych chtěl lhát, tak bych citoval Karla Čapka, který říkal, člověk, který stojí, lidem káže, člověk, který sedí, si s lidmi povídá. Tento citát je samozřejmě pravdivý, ale já nechci lhát a já budu sedět hlavně proto, že mě bolí nohy. A přeji každému z vás, aby ho nikdy nohy nebolely.

Jako každý rok i letos pokládám za svoji milou povinnost skládat účty, co se stalo v lánském zámku a hlavně v lánském parku, protože to je samozřejmá součást Lán a každý z nás musí pracovat na své roli dědičné. Víte, že v minulosti jsme obnovili Masarykův potok, který byl komunisty zatrubněný do země, já jsem sice slyšel nějakou fámu, že ten potok nechala zasypat manželka jednoho politika, protože jí tam spadl pes, ale nevěřím tomu, protože ten pes by musel být strašně malý, aby se z toho potoka nevyhrabal. Takže spíš to byla ideologie než pes.

Opravili jsme skleník, napustili jsme po mnoha letech znova dávno vypuštěný horní rybník a teď, kromě jiného, pracujeme na skalce, která bude hotová na podzim tohoto roku, bude tam vřes, levandule, studánka, doufám, že to vše návštěvníkům lánského parku udělá radost. Mimochodem inspirací pro mnoho z těchto úprav mi byla knížka pana Krejzy, kterou jsem si nedávno přečetl, to byl zahradník lánského parku do roku 1938, a ten právě i o té skalce a o řadě dalších věcí píše. 

Pan starosta se obával, že ho pochválím. Nepochválím, pane starosto. Po pěti letech přesvědčování, že Masarykův potok vytékající z Plečnikovy zdi má mít důstojné pokračování a nikoli hnusnou strouhu, a Vy jste mi vždycky odpovídal, že to závisí na Povodí Vltavy, prezidentská kancelář urgovala u Povodí Vltavy, aby se s tím něco udělalo, a včera začaly práce. Takže vzhledem k tomu, že se vyčistí koryto potoka, osází se stromy, tedy ne to koryto, ale břehy toho koryta, příští rok se oseje tráva a vysadí lavičky, tak i Lány budou mít další hezké místo a já už pana starostu budu kritizovat jen za to, že tři roky Klasik, což je restaurace a hotel, jsou prázdné nebo, že když jedu do obory, tak na pravé straně vidím naprostou ruinu, která by se měla zbořit, neboť, pane starosto, ke kritice je vždycky dost příležitostí. 

Závěrem bych vám všem popřál, protože se bohužel neuvidíme na pravidelném vánočním koncertu. A proč ne? Protože se opravuje kostel, a jestli si myslíte, že se to stihne do Vánoc, tak můžete mít pravdu, já bych byl jen rád. Uvidíme. V každém případě do příštího roku si vám dovoluji popřát hodně zdraví, hodně štěstí a přijďte se podívat do lánského parku a lánského zámku, teď jsme tam měli den otevřených dveří a víte, kolik tam přišlo za dva dny lidí? Šestnáct tisíc, a to je velice slušný výsledek.

Takže ať za každým z nás je nějaká vykonaná práce a ať se nevymlouváme na to, že něco nejde.

Děkuji za vaši pozornost. 

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

21.05.2020
  V pondělí končí drtivá většina opatření, život se pomalu začne vracet do normálu. Jak...

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

20.05.2020
  Vážená paní ministryně spravedlnosti, vážený pane předsedo Ústavního soudu,...