ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při zahájení Česko-čínského obchodního fóra

Projev prezidenta republiky při zahájení Česko-čínského obchodního fóra

úterý 06.11.2018

Nǐ hǎo! Dámy a pánové, vážený pane viceprimátore, milí přátelé, protože v Číně se cítím jako přítel,

dovolte mi, abych úvodem poděkoval svému dalšímu příteli a prezidentovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhému za zorganizování této české podnikatelské návštěvy vedené kromě mě čtyřmi ministry české vlády.

Rád bych vás informoval, že včera jsme měli velmi zajímavé setkání s čínským prezidentem Si, které bylo již sedmé v řadě, a protože v dubnu přijedu na konferenci Pás a stezka, těším se i na naše osmé setkání.

Kdybych měl stručně hodnotit stav obchodních česko-čínských vztahů, tak bych řekl alespoň dvě konkrétní čísla. Zaprvé, za poslední rok český vývoz do Čínské lidové republiky vzrostl o dvacet procent. Zadruhé, počet čínských turistů v České republice se rovněž zvýšil o dvacet procent. Na čínském trhu už dnes zakořenily dvě významné české společnosti, a to Škoda Auto, kdepak ho máme, támhle, Škoda Auto a Home Credit, Vladimír Mlynář je zřejmě někde poblíž.

Pevně doufám, že budeme pokračovat v další spolupráci i v jiných oblastech. Rád bych připomněl například civilní letectví, kde do Číny teď bude podepsána smlouva o dodávce letadel L 410. Účastnil jsem se školení čínských pilotů v České republice, takže jak vidíte, naše spolupráce je na mnohostranné úrovni.

Chtěl bych vyjádřit naději, že tato spolupráce se bude dále rozvíjet, a přeji všem podnikatelům z čínské i české strany, aby projevili odvahu, protože odvaha je to nejdůležitější v navazování a uzavírání obchodních kontaktů. A protože Česká republika je přátelskou zemí a s prezidentem Si jsme při jeho návštěvě v Praze podepsali dohodu o strategickém partnerství, přeji našim čínským partnerům a přátelům, aby kontakt s českými podnikateli pro ně byl užitečný a aby přinesl oběma stranám co největší prospěch.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, ČLR, Šanghaj, 6. listopadu 2018

Projev prezidenta republiky při přijetí hrdinů bojů za svobodu a jejich blízkých

Projev prezidenta republiky při přijetí hrdinů bojů za svobodu a jejich blízkých

27.07.2022
Vážení přátelé, nejdřív bych vás poprosil, abyste se posadili. Podívejte se na mě, jsem o...

Projev prezidenta republiky při setkání s pamětníky holokaustu

Projev prezidenta republiky při setkání s pamětníky holokaustu

11.07.2022
  Vážený pane prezidente, vážena paní Herzogová, vážená moje manželko, jsem velmi...