ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při zahájení 45. ročníku mezinárodního agrosalonu „Země živitelka 2018"

čtvrtek 23.08.2018

 


Vážený pane prezidente Klausi, milí přátelé,

jsem tady po patnácté. Nedávno jsem to počítal, takže Václava Klause hned tak nemohu dostihnout. Ale i těch patnáct návštěv je krásných, protože přinášelo krásné zážitky. A já bych za všechny tyto zážitky chtěl poděkovat.

Nechci opakovat to, co už tady jednou bylo řečeno. Pokud jde o sucho, chtěl bych jenom připomenout, že jsou kroky malé a kroky velké. Takovým maličkým krokem, který byl v mé kompetenci, bylo, že jsme v lánském parku obnovili zanedbaný rybník, který měl propustné dno. Ať to udělají všichni, kteří mají podobnou možnost také.

A tím velkým krokem může být vodní koridor spojující Dunaj s Odrou. Já jsem velmi rád, že případová studie, která nedávno skončila, doporučila tento koridor. A jsem velmi rád, že bývalý ministr zemědělství pan Milek řekl, že tento koridor může přivést vodu zejména na jižní Moravu. Doufám, že Mirek Toman bude v tomto případě mít stejný názor.

Ale dovolte mi, abych neopakoval to, co už se tady několikrát řeklo, abych se zmínil o tématu, které ještě nezaznělo. Venkov a zemědělci jsou i politickou silou, a když se teď připomnělo stoleté výročí naší nezávislosti, chtěl bych vzpomenout významného agrárního politika Antonína Švehlu, který byl dvakrát ministerským předsedou, byl také ministrem vnitra a mimo jiné byl zakladatelem agrární strany, kterou dovedl až k volebnímu vítězství. Já vím, že po násilné kolektivizaci došlo k rozpadu selského stavu a venkovského osídlení. Ale právě těch posledních zhruba dvacet pět let znamená určitou renesanci a já bych si velmi přál, abychom si vážili politiků, kteří dokázali ve své době zemědělce podporovat i v politické rovině, ne jenom jako producenty potravin, ale také jako tvůrce krajiny, té nádherné krajiny, nad kterou není. Proto bych vám chtěl oznámit, že 28. října udělím Antonínu Švehlovi in memoriam nejvyšší český řád, Řád Bílého lva první třídy.

Miloš Zeman, prezident republiky, České Budějovice, 23. srpna 2018

 

Pozdrav prezidenta republiky zaslaný na celostátní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie

Pozdrav prezidenta republiky zaslaný na celostátní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie

13.07.2019
Milý Tomio Okamuro, vážení delegáti, myslím si, že při našem minulém...

Projev prezidenta republiky při recepci u příležitosti státního svátku Francouzské republiky

Projev prezidenta republiky při recepci u příležitosti státního svátku Francouzské republiky

11.07.2019
  Vážený pane velvyslanče, vážený pane premiére, dámy a pánové, Vy...