ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti pracovní návštěvy v Čínské lidové republice

úterý 06.11.2018

 

Dámy a pánové,

ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák měl nedávno interview v Českém rozhlase a redaktor Českého rozhlasu nevěděl nic lepšího, než se ho zeptat, jaké problémy se během mé návštěvy vyskytly. Typický novinář. Já mu vyhovím vaším prostřednictvím, ale vím pouze o jednom jediném problému, ale protože mě rozčílil, tak vám ho sdělím.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu pan Hüner, třebaže byl na to dvakrát upozorněn, opomněl zařadit Českou republiku mezi takzvané partnerské země na tomto veletrhu, a díky tomu pracovníci naší ambasády měli určité problémy s umístěním expozice a podobně. Naštěstí pochopením čínské strany se všechno vyřešilo, ale to nemění nic na tom, že ministr průmyslu a obchodu je tady od toho, aby zajišťoval příhodné podmínky pro mimo jiné i české expozice v zahraničí, a když to neudělá, je dobře, že už není ministr.

To je jediný problém, který tady byl. Všechno ostatní proběhlo skvěle. Já předpokládám, že jednotlivé body našeho programu jste sledovali včetně teď nedávného česko-čínského podnikatelského fóra, kde jste viděli vysokou účast jak z čínské, tak z české strany.

Jednání s prezidentem Si, už sedmé, rovněž proběhlo velmi dobře. V dubnu na pozvání pana prezidenta tady tedy budu popáté a s ním se setkám poosmé. Mám z toho velmi dobrý pocit zejména proto, že jsme pokročili v konkrétních projektech ekonomické spolupráce. Víte, že vyznávám ekonomickou diplomacii, a jsem rád, že se podařilo věci posunout dopředu v mnoha oblastech. Zmínil bych jenom podpis dohody o dodávce letadel L 410, ale protože jste pozorní novináři, tak jste si jistě všech uzavřených dohod všimli sami a není nutné, abych vám napovídal.

 

 

Projev prezidenta republiky při velitelském shromáždění náčelníka Generálního štábu AČR

Projev prezidenta republiky při velitelském shromáždění náčelníka Generálního štábu AČR

20.11.2018
  Vážený pane premiére, vážený pane ministře obrany, vojáci a vojačky Armády...

Projev prezidenta republiky při křtu knihy „Lánská obora v proměnách času“

Projev prezidenta republiky při křtu knihy „Lánská obora v proměnách času“

19.11.2018
Vážený pane řediteli, dámy a pánové, přečetl jsem si knihu o Lánské oboře a protože je...