ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti pracovní návštěvy prezidenta Makedonské republiky v ČR

čtvrtek 04.10.2018

Vážený pane prezidente, dámy a pánové,

jsem rád, že se opět setkávám s panem prezidentem Ivanovem. Řekl jsem mu, že stále vzpomínám na svoji návštěvu v Makedonii u krásného jezera Ochrid. 

Diskutovali jsme o problémech, které existují jak v zahraniční politice, tak v politice ekonomické. Shodli jsme se na plné podpoře České republiky vstupu Makedonie jak do Evropské unie, tak do NATO.

Pokud jde o ekonomické otázky, chtěl bych ocenit poměrně výraznou českou investici Adient, firmy, která se pohybuje zejména v automobilovém průmyslu a která ve dvou podnicích zaměstnává přibližně tři tisíce zaměstnanců, což je vzhledem k poměrně vysoké nezaměstnanosti v Makedonii docela sympatické číslo. A při diskuzi našich delegací jsme narazili i na možnost, že by zahraniční pracovní síla, o níž se diskutuje vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti v České republice, mohla být mimo jiné dovážena i z Makedonie.

Jsem rád, že jsme mohli Makedonii ve vlastním zájmu pomoci jak vysláním policejních jednotek, tak i určitou další pomocí. Když říkám, že je to v zájmu České republiky, tak tím mám na mysli to, že jak z hlediska migračních toků, tak ale také z hlediska pronikání islámského fundamentalismu, je Makedonie vlastně již dnes přirozenou součástí Evropské unie, protože Evropskou unii brání.

Ještě jednou děkuji panu prezidentovi za jeho návštěvu. 

Rozhovor prezidenta republiky pro NTV

Rozhovor prezidenta republiky pro NTV

09.12.2018
  Vážený pane prezidente, pro Českou republiky je rok 2018 obzvláště významný, protože jste...

Projev prezidenta republiky při jmenování nového rektora

Projev prezidenta republiky při jmenování nového rektora

07.12.2018
  Vážený pane ministře, vážený pane rektore, vážená paní předsedkyně...