ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti pracovní návštěvy prezidenta Makedonské republiky v ČR

čtvrtek 04.10.2018

Vážený pane prezidente, dámy a pánové,

jsem rád, že se opět setkávám s panem prezidentem Ivanovem. Řekl jsem mu, že stále vzpomínám na svoji návštěvu v Makedonii u krásného jezera Ochrid. 

Diskutovali jsme o problémech, které existují jak v zahraniční politice, tak v politice ekonomické. Shodli jsme se na plné podpoře České republiky vstupu Makedonie jak do Evropské unie, tak do NATO.

Pokud jde o ekonomické otázky, chtěl bych ocenit poměrně výraznou českou investici Adient, firmy, která se pohybuje zejména v automobilovém průmyslu a která ve dvou podnicích zaměstnává přibližně tři tisíce zaměstnanců, což je vzhledem k poměrně vysoké nezaměstnanosti v Makedonii docela sympatické číslo. A při diskuzi našich delegací jsme narazili i na možnost, že by zahraniční pracovní síla, o níž se diskutuje vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti v České republice, mohla být mimo jiné dovážena i z Makedonie.

Jsem rád, že jsme mohli Makedonii ve vlastním zájmu pomoci jak vysláním policejních jednotek, tak i určitou další pomocí. Když říkám, že je to v zájmu České republiky, tak tím mám na mysli to, že jak z hlediska migračních toků, tak ale také z hlediska pronikání islámského fundamentalismu, je Makedonie vlastně již dnes přirozenou součástí Evropské unie, protože Evropskou unii brání.

Ještě jednou děkuji panu prezidentovi za jeho návštěvu. 

Projev prezidenta republiky při předání ceny sv. Vojtěcha

Projev prezidenta republiky při předání ceny sv. Vojtěcha

13.06.2019
  Vážený pane profesore Zajaci, dámy a pánové, Je mi velkou ctí, že Vám dnes...

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

13.06.2019
  Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov. Vítám vás u...