ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti návštěvy výstavy Doteky státnosti

pátek 05.10.2018

Dámy a pánové,

chtěl bych poděkovat všem, kdo se na těchto výstavních akcích podíleli. Zdá se mi, že jsou předmětem živého zájmu, jak soudím z hluku vycházejícího ze sousední místnosti, a to je dobře.

Já bych rád trochu odlehčil patos, který se jinak k těmto výstavám nepochybně váže. Chtěl bych z vlastních dvou zkušeností při skládání prezidentského slibu připomenout, že ten, kdo ho skládá, se ho snaží naučit zpaměti. V prvním případě ovšem došlo k tomu, že jsem slib sice složil správně, ale pokud si dobře vzpomínáte, tak administrativa Poslanecké sněmovny udělala chybu, díky čemuž se můj slib stal neplatným. V tom textu byla nějaká gramatická chyba, už si ani přesně nevzpomínám jaká, a tak jsem slib skládal podruhé, což se mimochodem, tuším, Baracku Obamovi stalo také.

Druhý příběh, který se k tomu váže, je skládání prezidentského slibu teď 8. března tohoto roku, kdy jsem se tak soustředil na to, abych ho řekl zpaměti a nečetl ho ponižujícím způsobem z papíru, až jsem zapomněl položit ruku na Ústavu, což mně bylo právem vytčeno. Jak vidíte, protože potřetí slib skládat nebudu, tak už se žádná z těchto veselých historek z natáčení opakovat nemůže.

Skončil bych tím, že moje paní pozdravuje pana ředitele Knížka a po mně mu poslala fotografii, kde prezident Masaryk je vítán na nádraží v Ústí nad Orlicí někdy koncem dvacátých let. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, ale vítá ho, pane řediteli, můj dědeček, který byl v té době přednosta stanice v Ústí nad Orlicí. Takže vidíte toto propojení, které je docela zajímavé.

Dámy a pánové, přeji vám velmi zajímavé zážitky, a když se dívám na tenhle obraz, viděl jsem řadu Masarykových soch, viděl jsem řadu Masarykových obrazů, dokonce, když jsem před šesti lety nastoupil do své kanceláře, tak na prázdnou stěnu jsme umístili velký Masarykův portrét od Vratislava Nechleby, ale říkám to proto, že tenhle portrét je nejméně povedený. Možná, že si je tady podobný ten kůň, ale ten Masaryk velmi pravděpodobně ne. Třeba najdete malíře, který byl originálnější a uměl to lépe.

Děkuji vám za vaši pozornost.

 

 

Projev prezidenta republiky při předávání ocenění Zlatý záchranářský kříž

Projev prezidenta republiky při předávání ocenění Zlatý záchranářský kříž

22.05.2019
  Milí přátelé, chtěl bych vám připomenout slova Talmudu, každý, kdo zachrání...

Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem k ukončení oficiální návštěvy Maďarska

Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem k ukončení oficiální návštěvy Maďarska

16.05.2019
  Dobrý den, dámy a pánové, nejdříve několik úvodních fakt. Maďarská...