ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci po audienci u královny Velké Británie a Severního Irska

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci po audienci u královny Velké Británie a Severního Irska

pátek 16.06.2017

 

Protože naše setkání je po audienci u královny a podruhé se dnes nesetkáme, tak já se pokusím zahrnout všechny plánované body svého programu.

S Jejím Veličenstvem jsem se sice viděl potřetí, ale předchozí dvě setkání byla poměrně krátká, jedno před více než dvaceti lety, když královna byla v Praze, a druhé, když jsme se oba účastnili pracovního oběda v Normandii. Takže, toto třetí setkání bylo tak trochu ve stínu tragické události, která, jak víte, se stala nedávno v Londýně. To znamená požár, nemohu říci mrakodrapu, ale vysokého domu o asi sedmadvaceti, nebo kolika patrech. Královna mně říkala, že se právě vrátila z prohlídky tohoto domu. 

A téma, o kterém jsme především mluvili, byl osud českých občanů ve Velké Británii. Mimochodem odhady tohoto počtu jsou značně různorodé, mezi padesáti až sto tisíci. Ale ať je tomu jakkoliv, každý politik musí vyjádřit především zájem o to, aby naši občané zde mohli jak pracovat, tak studovat, a nebyli diskriminováni proti situaci, kdy Británie ještě byla členem Evropské unie.

Dnes vyznamenám šest veteránů, z nichž jeden, nebo spíš jedna, žena, má sto čtyři let požehnaného věku, takže, říkal jsem královně, že i ona v době druhé světové války působila jako řidič, driver, a královna byla také řidičem, nebo řidičkou, takže je to zajímavá shoda okolností. A královna samozřejmě vyjádřila přání, abych všechny pozdravoval a popřál jim mnoho štěstí, zdraví a dlouhá léta.

Potom odjedu na setkání s Borisem Johnsonem. Královně jsem říkal, tak můj hrdina, Winston Churchill byl Váš první premiér, teď jste řekla, že máte desátého premiéra, tak nevím, nevím, jestli náhodou nejedu na setkání s Vaším jedenáctým premiérem, ale to se všechno samozřejmě uvidí. Takže, jak vidíte, dámy a pánové, opět jsem se vměšoval do vnitřních záležitostí země, kterou jsem momentálně navštívil. Borise Johnsona to možná potěší, jestli to potěší paní premiérku Mayovou, o tom si nejsem tak úplně jist. 

A po setkání s Borisem Johnsonem, kterému chci připomenout jeden velmi nepříjemný incident, to bohužel bude jaksi konfliktní téma, ale co se dá dělat, to už v politice někdy bývá. Parta teenagerů nedávno zabila českého občana. To se stane, to se dokonce může stát i v Praze, ale tito teenageři byli soudem osvobozeni, takže my samozřejmě budeme podávat stížnost k evropským soudům, ale já to panu Johnsonovi připomenu, protože v Praze by se přece jenom asi nestalo, aby když někoho zabijete na ulici, tak abyste ty, kdo zabili, osvobodili. Česká justice si zasluhuje nejhlubší kritiku, ale takhle hluboko ještě neklesla.

A to je tak asi všechno, co Vám mohu úvodem sdělit.

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad FTV Prima Partie Terezie Tománkové

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad FTV Prima Partie Terezie Tománkové

06.09.2020
  Krásné nedělní dopoledne, zdravím Vás na Primě a CNN Prima News u Partie. Dnes ji pro vás...

Projev prezidenta republiky při jmenování soudců obecných soudů

Projev prezidenta republiky při jmenování soudců obecných soudů

29.07.2020
  Vážená paní ministryně, dámy a pánové, dovolte mi, abych vám ještě...