ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci na závěr ukončení pracovní návštěvy v Polsku

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci na závěr ukončení pracovní návštěvy v Polsku

středa 10.02.2021

 

Vážený pane prezidente Dudo, vážená paní prezidentko Čaputová, vážený pane prezidente Ádere,

úvodem bych chtěl stejně tak jako paní prezidentka poděkovat Andrzeji Dudovi za skvělou organizaci tohoto summitu. To jediné, co nemohl ovlivnit, bylo počasí, ale koneckonců vrátili jsme se do zimní pohádky a protože ve střední Evropě ta zima v posledních letech není příliš intenzivní, tak jsme si ji vlastně po delší době připomněli.

Já na všechny visegrádské summity jezdím velmi rád. Jednak proto, že už jsme si na sebe zvykli a že jsme přátelé, což mezi politiky zase nebývá tak úplně obvyklé. Zadruhé proto, že se tady skutečně diskutují vážná a nikoli povrchní témata. Moji kolegové už většinu těchto témat zmínili. Já bych tedy jenom dodal, že Visegrád má sílu větší než individuální síly jakékoli členské země tím společným synergickým působením, a to jak v tom, čemu dokázal zabránit, tak také v tom, co dokázal prosadit.

Když bych mluvil o tom, čemu dokázal zabránit, tak bych na prvním místě uvedl, že jednotný postoj Visegrádské skupiny zabránil takzvanému rozmísťovacímu plánu neboli kvótám na rozmístění ilegálních imigrantů, a myslím si, že tím jsme prospěli celé Evropské unii. Pokud jde o to, co se podařilo prosadit, tak bych v každém případě mohl jmenovat jednání o rozpočtu Evropské unii, kde visegrádský postoj opět vedl k výsledkům, které pro všechny naše členské země byly pozitivní.

A poslední poznámka. Já samozřejmě pevně věřím, že visegrádská spolupráce bude zesílenou měrou pokračovat. Odmítl jsem na jednom plenárním zasedání hlasy, které zpochybňují myšlenkou Visegrádu a jako příklad, který už tady byl jednou uveden, bych chtěl zmínit i to, že jsou samozřejmě v Evropě země, které jsou zásadními odpůrci atomové energie, a věřím, že právně visegrádská spolupráce může přispět k tomu, aby se takový odpor zmírnil nebo dokonce zcela zanikl.

Ještě jednou děkuji, těším se na další setkání.

 

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Polsko, 10. února 2021

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

05.03.2023
  Krásné sobotní dopoledne Vám přeji a vítám Vás u Partie. První část...

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

04.03.2023
Pane prezidente, koalice nakonec protlačila snížení valorizace důchodů. Podle opozice zvítězila síla,...