ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci konané u příležitosti oficiální návštěvy Slovenské republiky

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci konané u příležitosti oficiální návštěvy Slovenské republiky

středa 13.12.2017

 

Vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády, vážení hosté,

dovolte mi, abych vám především ještě jednou blahopřál k vašemu jmenování. Nesetkal jsem se s pěti dosavadními členy minulé vlády, protože je velmi dobře znám, a myslím si, že mohu potvrdit, že jsme v minulosti měli velmi dobrou spolupráci.

Naopak jsem přijal devět nováčků, a chtěl bych jim poděkovat za zajímavou, přátelskou a korektní diskuzi, která mě přesvědčila, že velmi dobře zapadnou do nově formovaného vládního týmu.

Setkáváte se občas se dvojím tvrzením. Zaprvé, že jste zimní vláda. Není to pravda, chtěl bych vás ujistit, že samozřejmě dodržím svůj slib a i v případě, kdyby vaše vláda hned na první pokus nedostala důvěru, jmenuji Andreje Babiše podruhé opět premiérem. A dám mu tentokrát podstatně více času na vyjednávání o podpoře, ať už menšinové nebo koaliční vlády. To zaprvé.

Zadruhé, občas vám tvrdí, že jste neplnohodnotná vláda, protože ještě nemáte důvěru Poslanecké sněmovny. Když si přečtete Ústavu České republiky, zjistíte, že tato ústava nezná pojem neplnohodnotná vláda. Vláda je plnohodnotná v okamžiku, kdy ji jmenuji, což se právě dnes stalo. Takže můžete klidně pracovat a nemusíte ani reagovat na pomluvy, ať už vznikají z neznalosti nebo, což se také občas stává, ze zlé vůle.

Poslední poznámka, kterou bych chtěl říci, se týká mého asi dva roky trvajícího sporu s ministerským předsedou, který tvrdí, že zde prožíváme investiční boom, zatímco já tvrdím, že naopak dochází ke ztrátě investiční dynamiky, a v důsledku toho k ohrožení budoucího ekonomického růstu. Konkrétní data tohoto typu jsem nedávno předal paní ministryni Schillerové.

A aby se tento spor mezi námi rozřešil, tak vítám úmysl transformovat Ministerstvo pro místní rozvoj na Ministerstvo pro veřejné investování. Pevně doufám, že to nebude jenom změna fasády a vývěsního štítu, ale opravdu veřejné investování, a že teď, když skončilo předvolební šílenství, už ve státním rozpočtu, na budoucí rok bohužel asi ne, na tento příští rok, bude věnována daleko větší pozornost investicím jako základu budoucího ekonomického růstu, než tomu tak bylo v minulosti.

Ještě jednou vám přeji hodně zdaru, hodně úspěchu a hlavně nenechte se nikým a ničím otrávit.

Ať se vám všem daří. 

 

 

Projev prezidenta republiky při otevření Českého domu v Bratislavě

Projev prezidenta republiky při otevření Českého domu v Bratislavě

16.11.2019
Vážená paní prezidentko, dámy a pánové, člověk si má občas splnit nějaký sen,...

Projev prezidenta republiky při recepci u příležitosti otevření Českého domu v Bratislavě

Projev prezidenta republiky při recepci u příležitosti otevření Českého domu v Bratislavě

16.11.2019
  Dámy a pánové, já nechci opakovat to, co jsem řekl již dole, ale to nevadí, protože vztahy...