ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Moravskoslezského kraje

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Moravskoslezského kraje

čtvrtek 17.05.2018

 

Vážený pane hejtmane, dámy a pánové,

já bych rád úvodem poděkoval panu hejtmanovi za velmi dobrou organizaci mé návštěvy. Zejména mě zaujalo setkání s veterány druhé světové války, včetně partyzánů, které se konalo na Slezské Hartě. Velmi si tohoto setkání vážím a dokonce není vyloučeno, že v případě jednoho z těchto veteránů si bude rezervovat 28. října ve svém diáři. Není vyloučeno, řekl jsem. To byla jedna věc.

Druhá věc, která mě rovněž zaujala. Někteří hejtmani v podstatě napodobují takový malý Vladislavský sál a pan hejtman má Cenu společenské odpovědnosti, a já jsem měl příležitost setkat se s nositeli této ceny za Moravskoslezský kraj a viděl jsem, že samozřejmě i když do Vladislavského sálu se všichni nevejdou, takže každý kraj má své výrazné vynikající osobnosti a je velmi dobře, jestliže alespoň někteří, ne-li všichni, hejtmani se této tématice věnují.

Já samozřejmě pokračuji i po vítězství v prezidentských volbách na cestách po krajích. Předpokládám, že teď už žádný bláznivý úředník nebude prohlašovat, že je to moje volební kampaň, protože i jemu patrně dojde, že prezident má podle ústavy pouze dvě funkční období.

Domnívám se, že bylo rozumné, že jako malý výraz poděkování těmto voličům jsem zvolil takové pořadí krajů, a v rámci krajů i obcí a měst, které odpovídá procentu odevzdaných hlasů. Proto jsme zde, proto jste museli jet asi dvě hodiny, což vám jistě udělalo radost, a jste v místě, kde jsem dostal osmdesát devět procent odevzdaných hlasů. A abych nikomu nekřivdil, včera jsme s panem hejtmanem byli v Karviné a v Orlové. V Orlové to bylo sedmdesát sedm procent, v Karviné sedmdesát pět procent. Chtěl bych poděkovat za opravdu velmi, velmi hojnou účast, která v obou městech naplnila náměstí. Přesněji řečeno v jednom případě náměstí a v druhém případě jiný prostor, protože tam se to náměstí opravuje.

Pan hejtman už v podstatě vyčerpal ta základní témata. Myslím si, že ta myšlenka průmyslového holdingu je nosná, a jestliže do ní vedle ArcelorMittal a Třineckých železáren, kde jsme byli, zahrneme i Vítkovice, neboť pan Strnad, se kterým jsem se nedávno sešel, jak víte, koupil padesát procent Vítkovic, a tedy je významným akcionářem nebo podílníkem v této firmě. A vzhledem k jeho podnikatelským úspěchům chci věřit, že bude mít úspěch i v tomto případě. Tedy zapojíme-li i Vítkovice do tohoto holdingu, pak chci věřit, že to může mít pro Moravskoslezský kraj pozitivní a stimulující účinek.

Součástí mého programu dnes dopoledne byla i návštěva předsedy České strany sociálně demokratické Jana Hamáčka na jeho žádost. Jednali jsme o vnitrostranickém referendu a jako bývalý předseda sociální demokracie, který jím byl osm let, a myslím, že to byla úspěšná léta, si dovoluji doporučit všem členům sociální demokracie, aby v tomto referendu hlasovali pro spolupráci sociální demokracie s hnutím ANO. Jsem si vědom toho, že někteří sociální demokraté jsou proti této myšlence, respektuji to v demokratické společnosti. Jenom je dobré si všimnout, že jsou to zpravidla ti lidé, kteří přivedli sociální demokracii k oněm nešťastným sedmi procentům.

Takže to je asi tak na úvod z mé strany vše a těším se na vaše inteligentní otázky.

Miloš Zeman, prezident republiky, Slezské Pavlovice, 17. května 2018

 

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

07.12.2019
  Nejvyšší státní zástupce Zeman zvrátil rozhodnutí...

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem"

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem"

05.12.2019
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, je dvacet hodin deset minut, takže začíná...