ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při summitu o Nové hedvábné stezce

sobota 27.04.2019

Vážený pane prezidente, vážení kolegové,

dovolte mi začít připomínkou knihy Karla Poppera „Otevřená společnost a její nepřátelé". Tato kniha není pouze o osobních nepřátelích, ale o nepřátelích otevřené společnosti obecně. A v tom je rozdíl. Každý má své přátele a oponenty, stejně jako každá myšlenka má své podporovatele a kritiky. 

Plně podporuji základní koncept iniciativy „Jeden pás, jedna cesta". Chápu ji jako fascinující infrastrukturní projekt. Pravda je ovšem taková, že v souvislosti s tímto projektem disponujeme pouze výčtem příležitostí. Analýza rizik zatím chybí. 

Dovolte mi proto, prosím, abych se chvilku na možná rizika zaměřil. Jedním z rizik je začínající obchodní válka mezi USA a Evropskou unií. Z té jsme nešťastní a není v našem zájmu, ale už se stala faktem. Druhým rizikem je začínající obchodní válka mezi USA a Čínou. Další riziko představuje Brexit. A tak dále. 

Všechno toto jsou nepřátelé udržitelného ekonomického rozvoje a samozřejmě také nepřátelé úspěšnosti programu Nové hedvábné stezky.

A ještě poslední bod: jedna z největších technologických firem světa, firma Huawei, byla označena jako bezpečnostní riziko, a to bez jakýchkoli seriózních důkazů. Považuji to za obyčejnou obchodní soutěž, která je ovšem nekalá. To řeknu i prezidentu firmy Huawei, kterému vyjádřím osobní podporu. 

Dámy a pánové, venku každý z nás najdeme řadu nepřátel. Nikoli nutně nepřátel osobních, ale těch, kteří kritizují naše myšlenky a chyby. Mé upřímné přání je proto následující: Ačkoli jsme každý z nás pouhou lidskou bytostí, a jak víme, chybovat je lidské, idea projektu Nové hedvábné stezky je natolik významná pro celé lidstvo, že bych vám přál, abyste těch důležitých chyb dělali co nejméně. 

Děkuji za pozornost.

 

 

Projev prezidenta republiky na sněmu Svazu měst a obcí České republiky

Projev prezidenta republiky na sněmu Svazu měst a obcí České republiky

24.05.2019
Vážený pane předsedo, milý Františku, když jsme se viděli naposledy, tak se Ti narodil syn, a teď už je to...

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

23.05.2019
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného...