ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při slavnostním obědě „100 let českého sportu“

pátek 28.09.2018

 

Vážený pane ministře, milý Mirku, dámy a pánové,

byl jsem požádán o přibližně dvouhodinový projev, protože v kratší době, než jsou dvě hodiny, nelze dostatečně vyjádřit úctu k legendám českého sportu. Nicméně, bylo by příliš zjednodušující, abych pouze opakoval byť pravdivé fráze o tom, že naši sportovci, jak už říkal Mirek Jansta, reprezentují náš stát, daleko lépe než my, politici. Je to pravda, nicméně je to málo.

Chtěl bych upoutat vaši pozornost na jedno téma, které při mém setkání se sportovci obvykle zapadá a zapadá i při diskuzích s funkcionáři nejrůznějších sportovních organizací. Je to osud těch legend českého sportu, které už přestaly vykonávat svoji aktivní činnost, a ne vždy se jim dostává zaslouženého uznání. Takový drastický příklad, o kterém vím, je skifař Kozák, který byl velmi úspěšný olympionik a skončil jako bezdomovec. Namítali mi, že si tento osud vybral sám, což je částečně, ale jenom částečně pravda, protože do značné míry ho k tomu dohnaly podmínky, ve kterých žil. Já bych si proto velice přál, abychom nezapomínali na naše skvělé sportovce v době, kdy tito lidé odcházejí buď skokem, nebo po etapách na zasloužený odpočinek, kdy bulvární novináři jim nejdříve lízali paty a v okamžiku, kdy už nezaplňují titulky těchto bulvárních novin, na ně najednou zapomenou. Byl bych rád, kdyby se tedy vytvořil systém péče o sportovní legendy, aby nikdo nebyl zapomenut.

Kromě tohoto přání jsem si teď uvědomil, že jsem ve svém projevu ještě nikoho neurazil, což je u mě atypické, takže dovolte, abych to rychle napravil. Milý Mirku, milý pane ministře, jestliže sportovci budou dělat takové pitomosti, jako je pokus změnit českou národní hymnu, nebudu je mít rád.

Všechno nejlepší a hodně zdraví.

 

 

Projev prezidenta republiky při předání ceny sv. Vojtěcha

Projev prezidenta republiky při předání ceny sv. Vojtěcha

13.06.2019
  Vážený pane profesore Zajaci, dámy a pánové, Je mi velkou ctí, že Vám dnes...

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

13.06.2019
  Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov. Vítám vás u...