ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při slavnostní vojenské přísaze

neděle 27.10.2019

 

Vážený pane premiére, vážený pane ministře obrany, vážený pane kardinále,

česká armáda ve své historii prošla mnoha obdobími. Některá byla slavná, jiná nikoli. Mezi slavná období lze počítat boj našich legií, ale i boj sokolů na Slovensku. Mezi neslavná období pak lze počítat zradu našich spojenců v roce 1938. Armáda chtěla bojovat, a nemohla bojovat. A dalším takovým, bohužel neslavným obdobím je sovětská okupace z roku 1968, kdy armádu tentokrát zradilo vlastní domácí vedení.

Dnes jsme v situaci, kdy jsme součástí širšího mezinárodního společenství Severoatlantické aliance, a naším nepřítelem není žádná konkrétní země, ale mezinárodní terorismus. A ono trauma nebojování zmizelo právě tím, že naši vojáci se v řadě oblastí, například v Afghánistánu nebo v Čadu podílejí na operacích proti těmto teroristům. Bohužel jsme ztratili čtrnáct vojáků v Afghánistánu a poslednímu z nich udělím Medaili Za hrdinství zítra.

Chtěl bych vás informovat, že jsem ocenil rozhodnutí velení armády, podle něhož bude vytvořen prapor bezpilotních letadel tzv. dronů, tedy něčeho, co minimalizuje vlastní ztráty. A vám všem chci popřát, abyste byli hrdi na svou zemi, na zemi, která si těžko vydobyla svoji svobodu a svoji demokracii. A právě proto je potřeba obojí chránit a bránit.

Přeji Vám v tom úspěch.

Děkuji za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Hradčanské náměstí, 27. října 2019 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

Rozhovor prezidenta republiky pro MF Dnes

21.05.2020
  V pondělí končí drtivá většina opatření, život se pomalu začne vracet do normálu. Jak...

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

20.05.2020
  Vážená paní ministryně spravedlnosti, vážený pane předsedo Ústavního soudu,...