ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při slavnostní recepci k zahájení oslav 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi ČR a ČLR

čtvrtek 25.04.2019

 

Vážená paní vicepremiérko, dámy a pánové,

chtěl bych především poděkovat paní vicepremiérce za její účast na této recepci. Vážím si toho o to více, že jsem byl informován, že na běžných ambasádách, jako je například americká a podobně, se vysocí představitelé Čínské lidové republiky v takové reprezentativní účasti nevyskytují.

Nemám rád, když se někam přijede a řekne se, jsme přátelé, ale nic pro to neděláme. A naopak si nesmírně vážím úspěchů, kterých jsme dosáhli. Jako příklad takového úspěchu bych chtěl uvést, že Praha je příjemcem čtyř linek z Čínské lidové republiky. Kdo to má? Vídeň má jednu a Budapešť nemá ani jednu. A proto je dobré, že otevřeme pátou linku, protože člověk se nemá nikdy zastavit a nikdy se nemá spokojit s úspěchem. S tím souvisí rostoucí počet čínských turistů, který se jenom za poslední rok zvýšil téměř o třicet procent. No a to je něco, z čeho se můžeme radovat.

Daleko horší situace je v oblasti čínských investic v České republice, které dosud nedosahují očekávané výše. Bylo to způsobeno problémy společnosti CEFC, ovšem problémy v Číně, za které já nenesu žádnou odpovědnost. Měl jsem dnes s prezidentem společnosti CITIC přátelské setkání, a protože tato společnost převzala aktiva společnosti CEFC, doufám, že se investiční dynamika rozběhne stejně úspěšně jako naše letecké spojení. Mimochodem o efektivitě čínských investic svědčí úspěchy fotbalového klubu Slavia a v mé delegaci jsou legendy českého sportu, ať je to Pavel Nedvěd jako fotbalista, nebo Jaromír Jágr jako hokejista, o němž doufám, že se stane jednou z tváří zimních olympijských her v Číně.

Měl jsem dnes také zajímavou diskuzi s novým prezidentem Bank of China. Vítám, že v České republice již působí tři čínské banky s plnou licencí. Podle analogie s leteckými linkami, nevíte o čtvrté bance? Doufám, že se ještě čtvrtá najde.

Milá paní vicepremiérko, dámy a pánové, přátelé, chtěl bych skončit slovy, která často cituji. Jsou to slova významného českého podnikatele v obuvnickém průmyslu Tomáše Bati. A byla to drsná výzva k jeho spolupracovníkům, která zněla: „Neříkej, že to nejde. Řekni, že to neumíš." Takže přejme si, abychom uměli.

Děkuji vám za pozornost.

 

 

Projev prezidenta republiky při zahájení agrosalonu „Země živitelka 2019“

Projev prezidenta republiky při zahájení agrosalonu „Země živitelka 2019“

22.08.2019
  Vážený pane prezidente Klausi, vážený pane ministře zemědělství, vážení...

Pozdrav prezidenta republiky zaslaný na celostátní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie

Pozdrav prezidenta republiky zaslaný na celostátní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie

13.07.2019
Milý Tomio Okamuro, vážení delegáti, myslím si, že při našem minulém...