ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při setkání se zastupiteli Olomouckého kraje

Projev prezidenta republiky při setkání se zastupiteli Olomouckého kraje

pondělí 24.09.2018

Vážený a milý pane hejtmane, vážení členové krajského zastupitelstva, dámy a pánové,

jsem rád, že jsem tady, a přijel jsem, abych poděkoval. Abych poděkoval voličům Olomouckého kraje, kteří mně dali v druhém kole prezidentské volby padesát devět procent. Tímto se ten kraj, Láďo, umístil na čestném třetím místě za krajem Moravskoslezským a Ústeckým. Můj program samozřejmě zahrnuje i města a obce, kde byl obdobný výsledek, takže těším se ještě dnes jak do Přerova, tak do Kojetína. Předpokládám, že navštívím i obec Luboměř pod Strážnou, kde jsem dostal devadesát procent hlasů, a to je samozřejmě velice potěšující. A smím-li se přiznat, poprosil jsem, aby do mého programu při příležitosti závěrečné tiskové konference byla zařazena i návštěva Pradědu, kde jsem v životě nebyl, i když jsem před čtyřiceti lety lyžoval na Ovčárně. A tak tam bude tisková konference, a předpokládám, že doplním své místopisné znalosti.

Samozřejmě, že jsem velmi pečlivě studoval, co nového se v Olomouckém kraji událo a nechci to dlouze popisovat, protože to jednak víte lépe než já a jednak by bylo méně času na naši diskuzi.

Dovolte mi proto, abych se zmínil jenom o dvou tématech. Tím prvním tématem je úmysl Olomouckého kraje prodloužit Baťův kanál sem do Olomouce. Já jako zastánce vodní dopravy, ať už rekreační nebo nákladní, to vřele podporuji. A v této souvislosti bych vás chtěl informovat, že nedávno skončila pozitivním výsledkem studie proveditelnosti vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Protože tento koridor samozřejmě musí vést přes Olomoucký kraj, tak doufám, že pan hejtman, jak mi slíbil, bude tuto myšlenku podporovat, a že tak stavba, o kterou usiloval Karel IV., František Josef I., Tomáš a Jan Baťovi a nyní já, se konečně dočká své realizace.

Druhým a posledním bodem, který bych chtěl zmínit, je kůrovec. Pan hejtman říkal, že už se přiblížil dvacet kilometrů k Olomouci, i když je hlavně na Jesenicku, respektive ve Zlatých Horách. A tady, když dovolíte, budu trochu provokativní. Já samozřejmě pečlivě čtu zprávy o tom, že kůrovec je zde kvůli globálnímu oteplování, a říkám si, že je to alibismus. Smím-li vás seznámit se svým názorem, tak kůrovec je zde kvůli neschopnosti lidí, kteří jako ekologičtí aktivisté podněcovali jeho šíření. Jako příklad bych uvedl bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka, který se dokonce veřejně prohlásil za přítele kůrovce a tvrdil, že kůrovec je v lese cosi jako zdravotní policie, která napadá pouze slabé kusy. Kdybyste se podívali například na Šumavu, která nese první stopy Bursíkova řádění, tak byste zjistili, že to nejsou slabé kusy. A kromě toho ekologové, nebo pseudoekologové dospěli k názoru, že se popadané stromy nemají odklizovat, takže díky tomu se z nich rojí další a další kůrovec. Naši předci, když přišel kůrovec, stromy pokáceli, oloupali kůru, kůru spálili a napadené dřevo odvezli. A jak jsem taky jednou říkal, k rozhořčení novinářů, v Parlamentu, když se k nějakým ztepilým smrkům přivazovaly krásné dívky, tak dřevorubci je přeřízli, myslím tím samozřejmě ty smrky, a nenechali se těmi dívkami od svého úmyslu odvrátit.

A zcela poslední poznámka. Už jsem říkal panu hejtmanovi, že host má přinášet jitřní dary, a tak jsem mu oznámil, že na jeho osobní přání a na přání celé Rady Olomouckého kraje jsem se rozhodl k 28. říjnu udělit státní vyznamenání paní učitelce, která zachránila tři děti, a sama při tom, naštěstí bez ztráty života, skončila pod autem. Takže mezi vyznamenanými bude mít Olomouc své zástupce. Neříkám jediného zástupce, ale na vaše přání i tuto zástupkyni.

To je úvodem vše. Děkuji vám za vaši pozornost.

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem"

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem"

05.12.2019
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, je dvacet hodin deset minut, takže začíná...

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

28.11.2019
  Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, je čtvrtek krátce po osmé, takže...