ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při setkání se zástupci tisku v Soči k oficiální návštěvě v Ruské federaci

Projev prezidenta republiky při setkání se zástupci tisku v Soči k oficiální návštěvě v Ruské federaci

úterý 21.11.2017

Dámy a pánové, vážený pane prezidente,

dovolte mi, abych navázal na prezidenta Putina několika dalšími údaji. Přivážím s sebou zhruba sto čtyřicet podnikatelů, a protože vládní letka má jenom dva Airbusy, museli jsme si kvůli tomu najmout třetí. Když jsem letěl do Francie, měl jsem s sebou čtrnáct podnikatelů, tady sto čtyřicet, z toho by se dalo usoudit, že Rusko je desetkrát významnější než Francie. Pokud jde o konkrétní dohody, předpokládám, že deset z nich bude podepsáno v Moskvě a tři v Jekatěrinburgu. Celkový objem podepsaných kontraktů má činit dvacet miliard korun. 

Jsem rád, že na českých vysokých školách v současné době studuje šest tisíc ruských studentů. Jsem rád, že vedle růstu exportu i importu dochází i k tomu, že roste počet ruských turistů v České republice. A je tedy vidět, že vzdor nejrůznějším sankcím se ekonomická spolupráce rozvíjí. To ovšem neznamená, že bych se se sankcemi smířil, a víte, že jsem jejich dlouhodobým odpůrcem. A to se týká jak sankcí Evropské unie proti Ruské federaci, tak samozřejmě i odvetných sankcí Ruské federace vůči Evropské unii. 

Pane prezidente, například v oblasti potravinářské přijdete o naše vynikající sýry a neméně vynikající jogurty. Nevím, jestli je pivo také v sankcích, předpokládám, že asi ne.

V každém případě jste zbytečně skromný, pane prezidente, protože iniciativu na společné rusko-české diskuzní fórum jsme zplodili oba, a to na neutrální čínské půdě. Budu rád, když se práce tohoto fóra budou účastnit především historici, když jim budou přístupné archivy, z nichž mohou čerpat své informace, a když jejich práce přispěje k objasnění některých stránek našich vzájemných vztahů.

A zcela závěrem bych chtěl zdůraznit, že považuji za svoji krásnou povinnost předat ocenění veteránům druhé světové války, kteří osvobozovali tehdejší Československo. Jsou i ti, kteří odsuzují a přepisují historii. Podle mého názoru jsou to jenom ubožáci. V nedávném interview pro agenturu TASS jsem uváděl příklad bývalého ukrajinského premiéra Jaceňuka, který pro televizní stanici ARD z Německa prohlásil, cituji: „V roce 1943 napadl Sovětský svaz Německo a na cestě okupoval Ukrajinu." A toto byl, prosím pěkně, předseda vlády. Naštěstí už není, ale obávám se, že nikoli kvůli tomuto rozhovoru. Takže ti, kdo si nepamatují svoji minulost, jsou odsouzeni k tomu ji znovu prožít.

Děkuji vám za pozornost. 

Projev prezidenta republiky při zahájení agrosalonu „Země živitelka 2019“

Projev prezidenta republiky při zahájení agrosalonu „Země živitelka 2019“

22.08.2019
  Vážený pane prezidente Klausi, vážený pane ministře zemědělství, vážení...

Pozdrav prezidenta republiky zaslaný na celostátní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie

Pozdrav prezidenta republiky zaslaný na celostátní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie

13.07.2019
Milý Tomio Okamuro, vážení delegáti, myslím si, že při našem minulém...