ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při setkání se zástupci médií ke státní návštěvě prezidenta Indické republiky v České republice

pátek 07.09.2018

 

Vážený pane prezidente, dámy a pánové,

jsem velmi rád, že jsem mohl indického prezidenta přivítat v Praze. Mezi našimi zeměmi nejsou otevřené problémy, tím méně konflikty, ale je zde samozřejmě potenciál dalšího zlepšování našich styků. Jako příklad jsme v diskuzi s panem prezidentem uváděli neexistující přímé letecké spojení mezi Dillí a Prahou. Zatímco v případě Číny už máme čtyři letecké linky, v případě Indie nemáme ani jednu. Přitom Indie je svým významem, počtem obyvatel a také obdivuhodnou dynamikou hrubého domácího produktu na srovnatelné úrovni, a byl bych tedy rád, kdyby alespoň jedno takové přímé letecké spojení vzniklo.

Ocenil jsem růst indické ekonomiky pod vládou dynamického premiéra Módího, ocenil jsem i růst vzájemné obchodní výměny, i když tam je co zlepšovat. Na indickém trhu se velmi dobře prosazují takové firmy, jako je ŠKODA AUTO, jako je TATRA TRUCKS, jako je BONATRANS nebo jako je Home Credit, a jsem tomu velmi rád. Doufám, že přibydou i další. Takže ekonomická diplomacie je v případě indicko-českých hospodářských vztahů na vzestupu a věřím, že tento vzestup bude i nadále pokračovat.

V oblasti mezinárodní politiky jsem ocenil rostoucí význam Indie jako světového hráče a vyjádřil jsem své mínění, že Indie by si zasloužila být stálým členem Rady bezpečnosti vzhledem k tomuto významu.

Shodli jsme se rovněž na otázce boje proti mezinárodnímu terorismu i na určitém znepokojení, které v obou stranách vyvolává situace v Pákistánu, neboť v některých provinciích Pákistánu, konkrétně v provincii Vazíristán má útočiště Tálibán. A protože Tálibán nedávno zavraždil v Afghánistánu tři české vojáky, mám důvod hledat zdroje tohoto terorismu i mimo Afghánské území.

Skončil bych tím, že věřím, že naše spolupráce bude úspěšně pokračovat. Věřím, že český premiér navštíví příští rok Indii, jak je plánováno. A velmi bych si přál, aby i tato návštěva byla stejně úspěšná, jako návštěva indického prezidenta u nás.

 

 

Projev prezidenta republiky při přijetí vítězů soutěže „Vesnice roku 2018“

Projev prezidenta republiky při přijetí vítězů soutěže „Vesnice roku 2018“

20.02.2019
  Vážená paní ministryně, vážení přátelé, jsem rád, že se opět...

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“

14.02.2019
  Hezký čtvrteční večer, vážení diváci televize Barrandov. Vítám vás u...