ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem u příležitosti návštěvy singapurského prezidenta v ČR

Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem u příležitosti návštěvy singapurského prezidenta v ČR

středa 24.05.2017

 

Vážený pane prezidente, dámy a pánové,

jsem velmi rád, že jsem mohl přivítat prezidenta Singapuru na Pražském hradě. 

Byl jsem informován o tom, že je to poslední státní návštěva pana prezidenta, která směřuje jednak k nám a jednak do Polska. Jsem proto velice rád, že si pan prezident vybral právě naše území jako místo této své poslední státní návštěvy.

Když jsem byl trochu mladší, tak se hodně psalo o asijských tygrech, a na prvním místě se uváděl právě Singapur. A zatímco sláva některých asijských tygrů poněkud pobledla, Singapur zůstává na prvním místě jak z hlediska konkurenceschopnosti, zde, jak víte, je na druhém místě za Švýcarskem, tak z hlediska svobody podnikání, kde je dokonce na místě prvním. 

Informoval jsem pana prezidenta, že ani Česká republika na tom není špatně, že má například nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, že je šestou nejbezpečnější zemí na světě, a vyhnul jsem se komentářům o politické krizi v České republice, protože ta je obvyklá před každými volbami v každé zemi.

Jsem velmi rád, že byly podepsány tři základní dokumenty, ale dovolte mi na závěr jednu sebekritickou poznámku. Zjistil jsem, že kdysi jsme měli v Singapuru ambasádu, a abychom ušetřili, tak jsme ji zrušili a i Singapur pokrývá naše velvyslanectví z Indonésie. Přitom náš obchod se Singapurem je větší, než obchod s Indonésií. Vyplývá z toho, že bychom měli tuto chybu napravit, a obrátím se, zrovna dneska s ním budu mluvit, na ministra zahraničí, aby zrušil nějakou ambasádu v Horní Voltě nebo v nějaké podobné zemi a aby místo toho znovu vybudoval ambasádu v Singapuru, protože to odpovídá našim ekonomickým zájmům.

Závěrem. S panem prezidentem jsme si mimo protokol popovídali i o jeho působení v Massachusettském technologickém institutu a vzpomínali jsme na zakladatele systémové dynamiky Jaye Forrestera i na Římský klub s Dennisem a Donellou Meadows. Kde jsou ty doby, že? Sic transit gloria mundi. A shodli jsme se i na tom, že bychom měli podporovat myšlenku takzvaných working holidays, to znamená studentských, jak bych to nazval, umístění, v podstatě ano, umístění, kde ti studenti budou pracovat v cizí zemi, vydělají si nějaké peníze a lépe se seznámí s touto zemí. Jsem rád, že i v tomto bodě jsme se shodli.

Pane prezidente, ještě jednou, vítejte v České republice. 

 

 

Projev prezidenta republiky při otevření Českého domu v Bratislavě

Projev prezidenta republiky při otevření Českého domu v Bratislavě

16.11.2019
Vážená paní prezidentko, dámy a pánové, člověk si má občas splnit nějaký sen,...

Projev prezidenta republiky při recepci u příležitosti otevření Českého domu v Bratislavě

Projev prezidenta republiky při recepci u příležitosti otevření Českého domu v Bratislavě

16.11.2019
  Dámy a pánové, já nechci opakovat to, co jsem řekl již dole, ale to nevadí, protože vztahy...