ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při setkání s vítězi soutěže Vesnice roku 1995 - 2019

středa 29.01.2020

 

Vážená a milá paní ministryně, vážený pane předsedo, paní starostky a páni starostové,

mluvím k vám jako člověk, který deset let, 2003 - 2013, žil na venkově. A mluvím k vám také jako člověk, který před tím řadu let žil v panelovém domě. To se nedá srovnat, a proto jsem nesmírně rád, že se setkávám právě s vámi. Venkov má svoji krásu. Krásu komunity, protože v tom panelovém domě se často neznají ani lidé na patře, natož v celém objektu.

Chtěl bych poděkovat dobrovolným hasičům. A víte proč? Protože právě ti vytvářejí často kulturní zázemí menších obcí. A je to práce, která je nedoceněná, a právě proto bychom jim i dnes měli vyjádřit úctu.

Nechci příliš dlouho mluvit o rozdílech mezi životem ve velkých městech a menších obcích, ale zaujalo mě, že polský prezident Duda mně jednou říkal, Miloši, mě volili všichni kromě Varšavy. A nyní jsme si všimli, že i primátoři visegrádských měst vydali prohlášení, které je v rozporu s vládní politikou všech zemí Visegrádské čtyřky. Přemýšlím bez zaujatosti, proč tomu tak je.

Važme si venkova, z něhož svého času vzniklo i národní obrození, když města byla do značné míry poněmčena, a já bych chtěl věřit, že venkov, včetně menších a středních měst, bude rovněž hybnou silou něčeho, co bych přirovnal k novému národnímu obrození. To znamená život v komunitě a nikoli v izolaci, život bez feťáků, život na bázi rodiny, tj. muže, ženy a dětí. Promiňte mi to kacířství a vím, že po tomto projevu se na mě opět sesype pražská kavárna, co jsem si to dovolil, ale věřte mi, že právě venkov, a máme tady šest a půl tisíce obcí, šest a půl tisíce, je tou skutečnou základnou naší společnosti. A jako byla tendence k urbanizaci, tak přijde den, kdy bude desurbanizace, kdy lidé se budou přesunovat do menších a středních sídel, protože zjistí, že život ve velkých městech je odcizený a že jim nepřináší tu pravou radost.

Děkuji vám, že jste přišli, a všem vám děkuji za vaši často nevděčnou, ale o to cennější práci.

Děkuji vám za pozornost.

 

 

Zdravice prezidenta republiky přečtená na národní bezpečnostní konferenci „Naše bezpečnost není samozřejmost“

Zdravice prezidenta republiky přečtená na národní bezpečnostní konferenci „Naše bezpečnost není samozřejmost“

25.06.2020
Vážené dámy, vážení pánové, milí hosté, lituji, že se již sedmého...

Rozhovor prezidenta republiky pro Blesk

Rozhovor prezidenta republiky pro Blesk

18.06.2020
  Podle vyjádření premiéra Babiše jste ochoten podpořit schodek půl bilionu korun za předpokladu, že...