ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při recepci u příležitosti státního svátku Ruské federace – Dne vítězství

čtvrtek 09.05.2019

 

Vážený pane velvyslanče, vážený pane prezidente Klausi, vážený pane předsedo Vondráčku, dámy a pánové,

děkuji v prvé řadě za pozvání na oslavu Dne vítězství. Přijel jsem, abych se hluboce poklonil obětem z řad sovětských vojáků, kteří osvobozovali Československo a padli na jeho území. Často cituji známého filosofa George Santayanu, který řekl, ten, kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít.

Můžete samozřejmě říci, že se minulost neopakuje. Ve svém vystoupení však chci říci něco jiného. Nacistické Německo bylo založené na principu rasové nenávisti, na principu zničení tak nazývaných podřadných ras, od Židů, přes Slovany a tak dále. Tento princip už naštěstí neexistuje. Nenávist však přetrvala.

Dnes je to nenávist náboženská. Korektní politici říkají, že musíme bojovat s mezinárodním terorismem. S tím souhlasím. Ale protože já korektní politik nejsem, tvrdím, že musíme bojovat s  terorismem islamistickým. To, co se nedávno stalo na Srí Lance, byl zatím poslední útok teroristů. Neznamená to ale, že to byl útok konečný.

Je vynikající, že se podařilo porazit tzv. Islámský stát v Sýrii a Iráku. Ale nestačí to. Islamistický terorismus má své základny po celém světě. Nyní se soustředí především na Afghánistán, z něhož se může stát nové centrum mezinárodního terorismu.

Proč bychom měli bojovat? Právě kvůli minulosti, která se může opakovat. To je poselství, které jsem dnes chtěl sdělit.

Bohužel se mi zatím nepodařilo všechny přesvědčit, že terorismus, o němž jsem hovořil, je stejně nebezpečný, jako byl terorismus nacistický, přestože počet obětí islámského terorismu dosud zdaleka nedosáhl počtu obětí nacismu. To však neznamená, že naší povinností není ukončit islamistický terorismus na samém jeho začátku. Pokud tak neučiníme, není vyloučené, že počet jeho obětí se vyrovná počtu obětí nacistického Německa.

Vážení přátelé, vážení kolegové, dovolte mi, abych svoji řeč zakončil citací nápisu z Piskarjovského památného hřbitova, nikdo není zapomenut, nic není zapomenuto!

Děkuji za pozornost.

 

 

Pozdrav prezidenta republiky zaslaný na celostátní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie

Pozdrav prezidenta republiky zaslaný na celostátní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie

13.07.2019
Milý Tomio Okamuro, vážení delegáti, myslím si, že při našem minulém...

Projev prezidenta republiky při recepci u příležitosti státního svátku Francouzské republiky

Projev prezidenta republiky při recepci u příležitosti státního svátku Francouzské republiky

11.07.2019
  Vážený pane velvyslanče, vážený pane premiére, dámy a pánové, Vy...