ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při recepci u příležitosti státního svátku Francouzské republiky

čtvrtek 11.07.2019

 

Vážený pane velvyslanče, vážený pane premiére, dámy a pánové,

Vy sám jste řekl, že tady nejsem poprvé, protože se tady vždy setkávám s velmi zajímavými lidmi. Myslím si, že není dobré, abychom česko-francouzské přátelství demonstrovali pouze slovy, ale i činy. A ptejme se tedy, kdo z nás, a měl by to být každý ze zde přítomných, v okruhu své působnosti konkrétními činy k rozvoji úspěšných francouzsko-českých vztahů přispěl.

Nechci rozdávat knížecí rady, a proto začnu sám u sebe s pytlíčkem mouky Karla Havlíčka Borovského. Svého času mi vláda navrhla a já jsem s potěšením jmenoval Michela Fleischmanna velvyslancem České republiky ve Francii. Přesně takhle, pane premiére, má vypadat spolupráce mezi vládou a prezidentem. Michel Fleischmann, který, jak jsem slyšel, je tady, a těším se, že si s ním opět popovídám, není politický trafikant. Je to člověk, který je v dobrém slova smyslu frankofilní. A nedávno obdržel od prezidenta Macrona Řád čestné legie.

Zažíváme ovšem občas i velvyslance, kteří neovládají jazyk země, kam přicházejí, neznají tamní reálie a nemají tam vybudované žádné kontakty. Michel Fleischmann je určitě přesným opakem tohoto typu, chcete-li kariérních, nebo chcete-li politických velvyslanců. To je také důvodem, proč nejsem příliš nakloněn, aby se straničtí funkcionáři stávali tu ministry, tu velvyslanci, tu něčím jiným, což spojuje jenom to, že ničemu z toho nerozumí.

A proto čím více odborníků milujících obě země bude budovat přátelství a spolupráci mezi oběma národy, tím lépe. A na to bych teď chtěl připít.

Vive la France! Ať žije Česká republika!

 

 

Pozdrav prezidenta republiky zaslaný na celostátní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie

Pozdrav prezidenta republiky zaslaný na celostátní konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie

13.07.2019
Milý Tomio Okamuro, vážení delegáti, myslím si, že při našem minulém...

Projev prezidenta republiky při jmenování rektora

Projev prezidenta republiky při jmenování rektora

11.07.2019
  Vážený pane rektore, vážený pane předsedo Akademického senátu, dovolte mi, abych...