ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při přijetí hrdinů bojů za svobodu a jejich blízkých

středa 27.07.2022

Vážení přátelé,

nejdřív bych vás poprosil, abyste se posadili. Podívejte se na mě, jsem o něco mladší než vy, a přesto už jsem na invalidním vozíku, a vím, jak pohodlné je sedět a jak nepohodlné je stát. To zaprvé.

Zadruhé, vítám příležitost se s vámi setkat. Prostudoval jsem si vaše životopisy. Jsou mezi vámi terezínští vězni, lidické děti, účastníci Pražského povstání, bojovníci ve druhé světové válce. A já bych vám chtěl blahopřát i k tomu, že jste se, doufám ve zdraví, dožili požehnaného věku. Doufám, že i když nemám vaši životní zkušenost, že se to podaří i mně.

A v každém případě bych vám chtěl říci, že si nejenom nesmírně vážím vaší práce, tyhle fráze říkají politici na běžícím pásu a je toho strašně málo. Rád bych pro vás něco udělal, a protože ještě osm měsíců budu prezidentem republiky, tak bych toho chtěl využít k tomu, abych se přimluvil ne jenom u ministra zdravotnictví, ale u ředitelů příslušných nemocnic, z nichž jeden je můj dobrý přítel, aby vám poskytli adekvátní zdravotní péči, a v průběhu neformálního setkání, které nás za chvíli čeká, se zeptám, co v této věci byste potřebovali. Bohužel vím na vlastní kůži, že v tomto věku už člověk na krásné ženy nebo krásné muže, milé dámy, pohlíží sice s libostí, ale to je tak všechno, a že některé životní radosti, jako je alkohol nebo nikotin, některé z nás opouštějí.

Ale to, co nám zůstává, a co zůstává zejména vám, je vědomí, že jste svůj život naplnili, že jste pracovali pro svoji zemi, a co je důležité, že jste měli úspěch, že jste neprohráli. A jak říká Bible, váš život byl naplněn měrou vrchovatou a našlapanou.

Chci vám popřát ještě mnoho krásných zážitků, hodně štěstí, radosti z vašich blízkých a samozřejmě, co je v tomto věku už nejdůležitější, hodně zdraví.

Děkuji vám za vaši pozornost. 

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

05.03.2023
  Krásné sobotní dopoledne Vám přeji a vítám Vás u Partie. První část...

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

04.03.2023
Pane prezidente, koalice nakonec protlačila snížení valorizace důchodů. Podle opozice zvítězila síla,...