ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při přijetí členů Rady seniorů

středa 21.09.2022

 

Dámy a pánové,

jsem rád, že se setkávám s představiteli jedné z nejvýznamnějších sociálních skupin v naší společnosti, byť je to skupina často poněkud opomíjená. Uvědomuji si, že zejména v současné době jsou senioři více než ekonomicky aktivní zatěžováni inflací a mimo jiné vysokými cenami energií. Už na Zemi živitelce jsem ve svém projevu vyzýval k zastropování cen energie, a jsem rád, že po předchozím váhání se vláda k tomuto kroku rozhodla. Myslím si, že to platí i o emisních povolenkách, které cenu energie rovněž výrazně zvyšují.

Jako ten, kdo ze zákona odpovídá za jmenování Bankovní rady včetně guvernéra, jsem provedl některé personální změny ve vedení Bankovní rady, které úzce souvisí s problematikou inflace. Ukázalo se totiž, že růst úrokových sazeb může jednak k inflaci přispět, protože je to náklad, a jednak může vyvolat hypotéční krizi, což ohrožuje zejména mladé rodiny, ale také krizi úvěrovou, což v některých případech může negativně ovlivnit zaměstnanost. Říkám to proto, protože bych vám chtěl složit účty. Není možné, aby jakýkoli politik jenom seděl ve své kanceláři, podepisoval dokumenty, které mu někdo jiný předloží, a nevěnoval pozornost starostem svých spoluobčanů.

Myslím si, že za chvíli si ve vedlejší místnosti sedneme a budeme si chvíli povídat o těchto starostech. Já budu velmi vděčný za jakékoli informace.

Takže jako senior, který se za několik dní dožije sedmdesáti osmi let, vám všem přeji hodně zdraví, štěstí, osobní spokojenosti a také radosti z vaší rodiny.

Děkuji vám za pozornost.

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad FTV Prima Partie Terezie Tománkové

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad FTV Prima Partie Terezie Tománkové

25.09.2022
  Krásné nedělní dopoledne, na Primě a CNN Prima News vás vítám u Partie. Dnes pro vás...

Rozhovor prezidenta republiky pro Mladou frontu DNES

Rozhovor prezidenta republiky pro Mladou frontu DNES

23.09.2022
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na okupovaných územích Ukrajiny...