ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při obědě pořádaném prezidentem Spolkové republiky Německo

sobota 09.11.2019

Vážení visegrádští prezidenti, dámy a pánové,


teď už uplynula ta minuta, o které mluvil János, a tím pádem se všichni slyšíme. Já bych trochu popřel tvrzení, že pád Berlínské zdi byl primárně způsoben Středoevropskou iniciativou. Já bych to obrátil, a řekl bych, že oba výroky jsou pravdivé.

Jako Čech, který se aktivně účastnil listopadové revoluce, mohu prohlásit, že právě pád Berlínské zdi byl výrazným impulzem pro tuto revoluci. Proč? Komunistické vedení tehdy žilo v iluzi, že když se dá dělníkům najíst, to byl autentický výrok jednoho komunistického funkcionáře, když se dá dělníkům najíst, nikdy nebudou revoltovat. A jak východní Německo tak Československo na tom relativně, a pouze relativně, byly dobře, a naši komunističtí vůdci očekávali, že když má někdo trabanta tak si ho ponechá. A na ulicích našich měst, protože tehdy Genscher vystupoval na německém velvyslanectví v Lobkovickém paláci, na ulicích našich měst se hromadily trabanty, tisíce trabantů, a to bylo popření té materialistické ideologie, která říkala, máš-li trabanta, chraň si ho, nepouštěj se do konfliktu s režimem, aby ti toho trabanta zase nesebrali.

Takže ještě jednou děkuji za pád Berlínské zdi, jako impulz pro sametovou revoluci. Já si myslím, že po třiceti letech se nad tím vším už můžeme ohlédnout s úsměvem, protože i úsměv patří k hodnocení.

Já Vám řeknu, že Češi jsou považováni za lachendes Bestie, tedy smějící se bestie, a já vám to hned prokáži. Vyjdu z toho, János měl také jeden citát, a já řeknu druhý, v roce 2500 vychází Encyklopedie Britannica, a tam je malý odstaveček. Brežněv Leonid Iljič, bezvýznamný ruský státník žijící v době Alexandra Solženicyna. Proč to říkám? Protože tu chci parafrázovat na příkladě výroku Ericha Honeckera, který pronesl v lednu 1989 výrok. Tento výrok zněl, že Berlínská zeď bude stát ještě padesát, a možná sto let. V lednu 1989. Pane spolkový prezidente, já jsem původně profesí prognostik, a já samozřejmě vím, že zejména dlouhodobé prognózy jsou zatraceně riskantní, a většinou se nevyplní. V tomto případě zaplať pánbůh. Ale podobně je to v případě toho Břežněva. Chtěl bych skončit tím, že Encyklopedie Britannica v tom roce 2500 bude mít další malý odstaveček - Erich Honecker, neúspěšný německý prognostik.

Na Vaše zdraví.

 

 

 

Projev prezidenta republiky při jmenování soudců obecných soudů

Projev prezidenta republiky při jmenování soudců obecných soudů

29.07.2020
  Vážená paní ministryně, dámy a pánové, dovolte mi, abych vám ještě...

Projev prezidenta republiky při propůjčení hodnosti brigádního generála

Projev prezidenta republiky při propůjčení hodnosti brigádního generála

29.07.2020
  Vážený pane ministře, vážený pane náčelníku Generálního štábu,...