ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při jmenování soudců obecných soudů

Projev prezidenta republiky při jmenování soudců obecných soudů

středa 02.12.2020

 

Vážená a milá paní ministryně, dámy a pánové,

dovolte, abych vám všem blahopřál ke jmenování soudci.

Mám ve zvyku už několik let pronášet při této příležitosti mravoučná kázání vůči nově jmenovaným soudcům. Jedinou výhodou těchto kázání je, že jsou stručná. Nuže vyslechněte moje dnešní kázání.

Uvědomil jsem si, že každý soudce je vystaven několikanásobnému pokušení. Jedním z pokušení samozřejmě je korupce. S těmito případy jsme se už několikrát u některých soudců setkali a já jsem zde citoval hlášku, neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky. Nepochybuji, že vás se nic takového nedotkne, ale může se vás dotknout jiná, a možná ještě nebezpečnější věc. Při některých rozsudcích a některých procesech se můžete stát mediálními hvězdami a málokdo tomuto pokušení odolá. Mediální hvězda znamená, že vás novináři budou zpovídat o vašich názorech na jednotlivé procesy a budou od vás loudit, jak chcete rozhodnout. Prosím vás pěkně, varujte se toho. Čeští novináři nevynikají dramatickou inteligencí, a právě proto by bylo dobré, aby soudci jako lidé inteligentnější jim nevěnovali příliš velkou pozornost.

Za druhé a za poslední, občas se setkávám, a to i na nejvyšších úrovních, s pokusem, aby soudce si hrál na politika. To znamená, aby se vyjadřoval jako politik a nikoli jako soudce. Chce-li být politikem, ať opustí soudcovskou kariéru, ale do té doby dokud je soudcem, tak nemůže vydávat politická prohlášení, protože to je poněkud jiná disciplína, rovněž velmi náročná, ale naprosto odlišná. Nenechte se tedy svést těmito sirénami, býti mediální hvězdou, býti politikem, a tím méně být zkorumpovaným soudcem.

Přeji vám vše nejlepší a přeji vám, aby vaše rozsudky byly spravedlivé, byť přísné, a aby i ti, které jste odsoudili, si říkali, že byli odsouzeni právem.

Děkuji vám za vaši pozornost

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

05.03.2023
  Krásné sobotní dopoledne Vám přeji a vítám Vás u Partie. První část...

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

04.03.2023
Pane prezidente, koalice nakonec protlačila snížení valorizace důchodů. Podle opozice zvítězila síla,...