ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při jmenování rektora

středa 09.11.2022

 

Vážený pane ministře, vážený pane rektore, vážený pane předsedo Akademického senátu,

jsem velmi rád, že dnes mohu jmenovat rektora Univerzity Tomáše Bati.

Vím, pane rektore, že na této univerzitě dlouhodobě působíte, takže nejste člověkem, který přichází zvenčí, což bývá někdy ke škodě. A nemusím opakovat, že si velmi vážím odkazu Tomáše Bati, který se mimochodem i v minulém režimu, byť s velkými obtížemi, prosazoval například ve slušovickém družstvu. Takže Baťův duch, dá se říct genius loci, na Zlínsku stále existuje a doufám, že bude existovat i nadále.

Seznámil jsem se podrobně s profilem Baťovy univerzity, a i když vaše orientace vyniká i v technických oborech, velice si vážím toho, že jste úspěšní i v ekonomických vědách. Že například v business and management jste mezi českými univerzitami s vysokým náskokem na prvním místě. Abych to trochu zhořčil, je to sice první místo mezi českými univerzitami, ale je to v intervalu tři sta a výše mezi světovými univerzitami, takže máte ještě co dohánět.

Daleko za vámi jsou v tomto oboru další univerzity. Překvapilo mě, že mezi nimi je i moje alma mater, Vysoká škola ekonomická, nebo například, asi na pátém místě, Mendelova univerzita. A úplně poslední je univerzita v Liberci. A takové srovnávací žebříčky jsou nesmírně užitečné, ať už proto, aby nás naplnily radostí, anebo aby nás motivovaly ke zlepšení našeho výkonu.

Závěrem bych Vám chtěl sdělit, že vedle jmenování rektorem jsem dnes obdržel návrh na Vaše jmenování profesorem, a můžete dvakrát hádat, jestli tomuto návrhu vyhovím nebo ne. Ale nebudu vás napínat, bude mi potěšením tomuto návrhu vyhovět.

 

 

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti oficiální návštěvy Srbska

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti oficiální návštěvy Srbska

30.01.2023
  Vážený pane prezidente, milý Aleksandare, děkuji za slávu, kterou jste mě zcela nezaslouženě...

Projev prezidenta republiky při otevření Českého domu v Bělehradě

Projev prezidenta republiky při otevření Českého domu v Bělehradě

30.01.2023
  Vážený a milý pane prezidente, vážený a milý pane velvyslanče, dámy a...