ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při jmenování rektora

středa 15.06.2022

Vážený pane ministře, vážený pane rektore, vážený pane předsedo Akademického senátu, dámy a pánové,

jsem rád, že mohu jmenovat rektorem školy, která se nazývá polytechnická škola, protože si vzpomínám na velké diskuse o proporcích mezi technickým a humanitním vzděláním. A já jsem byl vždy zastánce technického vzdělání, protože jsme průmyslová země, která mimo jiné potřebuje strojní inženýry a další technické profese, ale nějak se to nedařilo, protože při nadšení nad tím, že jsme konečně svobodní, se ta svoboda promítla do velkého rozmachu humanitních oborů. V žádném případě je nechci zlehčovat, naopak, protože kovářova kobyla chodí bosa, tak například moje dcera studuje antropologii, takže nepodařilo se mně ji přesvědčit, aby si vybrala nějaký technický obor.

Nicméně myslím si, že všichni bychom nad poměrem těchto dvou bezesporu potřebných větví vzdělávacího procesu měli přemýšlet a hledat mezi nimi rozumnou rovnováhu. A věřím, že právě vysoká škola v krásné Jihlavě, jejíž náměstí, pokud se nemýlím, je stále znehodnoceno Priorem. Je to tak? Je to tak. Ale přesto je Jihlava krásné město.

Věřím tedy, že Vaše vysoká škola přispěje k většímu důrazu právě na technické či polytechnické vzdělávání. A tak ve Vaší práci Vám přeji plný úspěch. 

Rozhovor prezidenta republiky pro zpravodajský server iportaL24.cz

Rozhovor prezidenta republiky pro zpravodajský server iportaL24.cz

23.06.2022
  Jak byste zhodnotil svých devět let v úřadu a koho byste si představoval jako svého nástupce?...

Projev prezidenta republiky při jmenování generálmajora a propůjčení generálské hodnosti

Projev prezidenta republiky při jmenování generálmajora a propůjčení generálské hodnosti

22.06.2022
Vážená paní ministryně, vážený pane generále, vážený pane plukovníku,...